• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hornsíli

#1
Ja dzisiaj tak z zupełnie innej beczki. Z uwagi że mieszkam w Islandii postanowiłem napisać małe info. na temat pielęgnicy Islandzkiej , która nie jest pielęgnicą. Mała rybka , zupełnie niepozorna. Taka szara , niekiedy oliwkowo zielona. Mowa tu o rybce Hornsíli. Główną cechą charakterystyczną są trzy kolce na grzbiecie rybki , stanowią one niejako mechanizm obronny. Potrafią nastroszyć te kolce , postawić pionowo. Z uwagi że jestem również miłośnikiem wędkarstwa ,widziałem że tutejsza odmiana pstrąga Urriði ,  wyspecjalizowała się w zjadaniu tej rybki. Jednak żywi się nią tylko w okresach zimy , bardzo wczesnej wiosny , a raczej na przełomie wiosny i zimy. Hornsíli nie mają łusek , ale mają one płytki kostne na grzbiecie , bokach i brzuchu.. W Islandii żyją trzy odmiany i różnią się jedynie liczbą wspomnianych płytek po bokach. Jedna odmiana obejmuje głównie populacje migrujące drogą morską , druga to populacje w wodach słodkich (to ta którą obserwowałem) a trzecia obejmuje obydwie populacje.  Maksymalnie dorasta do 10 cm. Ja nigdy tak dużej nie widziałem , największa około 5 cm. zaobserwowałem w jeziorze Gíslholtsvatn. Rybka ma tarło od czerwca do lipca. Kolor zmienia się niesamowicie , ma niebieskie obwódki wokół oczu , z przodu jest czerwona , a tylna cześć zielona. Gniazdo buduje przeważnie pod ziemią , lepi coś w rodzaju groty z glonów , liści i innych odpadków. Skleja wszystko śluzem , wydzieliną z nerek. Zaciekle broni gniazda , odgania intruzów , nawet sporo większych. Może kopulować przez kilka dni z różnymi samiczkami. Potem opiekuje się narybkiem , czasem zbiera je w pyszczku i zanosi do gniazda gdy te się rozpłyną.
.png   hornsili.png (Rozmiar: 126.93 KB / Pobrań: 140)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Hornsíli - przez Skuggi77 - 20-05-2023, 14:24 PM
RE: Hornsíli - przez Karl D. - 20-05-2023, 14:56 PM
RE: Hornsíli - przez Skuggi77 - 20-05-2023, 15:32 PM
RE: Hornsíli - przez mimo12 - 20-05-2023, 15:15 PM
RE: Hornsíli - przez Papja - 20-05-2023, 23:28 PM
RE: Hornsíli - przez Skuggi77 - 20-05-2023, 23:59 PM
RE: Hornsíli - przez piotrK - 22-05-2023, 10:07 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości