Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Hornsíli
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ja dzisiaj tak z zupełnie innej beczki. Z uwagi że mieszkam w Islandii postanowiłem napisać małe info. na temat pielęgnicy Islandzkiej , która nie jest pielęgnicą. Mała rybka , zupełnie niepozorna. Taka szara , niekiedy oliwkowo zielona. Mowa tu o rybce Hornsíli. Główną cechą charakterystyczną są trzy kolce na grzbiecie rybki , stanowią one niejako mechanizm obronny. Potrafią nastroszyć te kolce , postawić pionowo. Z uwagi że jestem również miłośnikiem wędkarstwa ,widziałem że tutejsza odmiana pstrąga Urriði ,  wyspecjalizowała się w zjadaniu tej rybki. Jednak żywi się nią tylko w okresach zimy , bardzo wczesnej wiosny , a raczej na przełomie wiosny i zimy. Hornsíli nie mają łusek , ale mają one płytki kostne na grzbiecie , bokach i brzuchu.. W Islandii żyją trzy odmiany i różnią się jedynie liczbą wspomnianych płytek po bokach. Jedna odmiana obejmuje głównie populacje migrujące drogą morską , druga to populacje w wodach słodkich (to ta którą obserwowałem) a trzecia obejmuje obydwie populacje.  Maksymalnie dorasta do 10 cm. Ja nigdy tak dużej nie widziałem , największa około 5 cm. zaobserwowałem w jeziorze Gíslholtsvatn. Rybka ma tarło od czerwca do lipca. Kolor zmienia się niesamowicie , ma niebieskie obwódki wokół oczu , z przodu jest czerwona , a tylna cześć zielona. Gniazdo buduje przeważnie pod ziemią , lepi coś w rodzaju groty z glonów , liści i innych odpadków. Skleja wszystko śluzem , wydzieliną z nerek. Zaciekle broni gniazda , odgania intruzów , nawet sporo większych. Może kopulować przez kilka dni z różnymi samiczkami. Potem opiekuje się narybkiem , czasem zbiera je w pyszczku i zanosi do gniazda gdy te się rozpłyną.[attachment=45492]
Po prostu ciernik?
Hornsíli oznacza ciernika, który występuje również w polskich wodach. Z grubsza patrząc, podobnym gatunkiem z wyglądu jest cierniczek.

(20-05-2023, 14:56 PM)Karl D. napisał(a): [ -> ]Po prostu ciernik?
Szczeże to nie wiem , być może jakaś jego odmiana. Ktoś miał go w akwarium?
Ryba o której piszesz to "zwykły" ciernik- Gasterosteus aculeatus. Zwykły w cudzysłowie bo to niesamowicie ciekawa ryba chociażby pod względem genetyki- potrafiąca "uruchamiać" uśpione geny przy zmianie zasolenia. Jak mamy populację z rzeki to ciężko utrzymać je w akwarium, populacje z cieplejszych stojących wód to dobry wybór do zimnowodnego akwarium- sam je miałem i obserwacja tarła oraz opieki jest równie satysfakcjonująca jak w przypadku pielęgnic.
Super że znajdzie się ktoś na forum z taką wiedzą. Tylko że jezioro w którym je widziałem nie przekracza temperatury 15 °C w lato i nie wiem jak to ogarnąć. Chyba narazie nie dam rady zapewnić im warunków z takimi temperaturami.
(20-05-2023, 23:59 PM)Skuggi77 napisał(a): [ -> ]Super że znajdzie się ktoś na forum z taką wiedzą. Tylko że jezioro w którym je widziałem nie przekracza temperatury 15 °C w lato i nie wiem jak to ogarnąć. Chyba narazie nie dam rady zapewnić im warunków z takimi temperaturami.

Jak masz możliwość, to załóż akwarium na zewnątrz (najlepiej w jakimś zacienionym miejscu), wtedy nie będzie problemu Smile