• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Gymnogeophagus gymnogenys

#11
(11-01-2021, 17:12 PM)Sloma napisał(a): Fajne ryby ale ja mam z nimi problem taki że trudno mi jest je rozróżnić.
Tak jak w przypadku Guianacara, Geophagus, Satanoperca, Biotodoma itp widzę różnice pomiędzy odmianami, to w tym przypadku nie łapię tego.
Czy są jakieś charakterystyki porównawcze czy sam musiałbym nad tym przysiąść?
Kiedyś trafiłem na taki artykuł: https://www.scielo.br/scielo.php?script=...5000400637
Nie wiem na ile on pomocny ale kilka odmian zawarte

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Po napisaniu posta też go znalazłem. Powinienem wcześniej ale cóż przyznanie się do niewiedzy trochę mnie zmotywowało aby samemu poszukać.
Dzięki jednak za wrzutę.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Zapraszam do mnie... kilka piwek przed akwarium i będziesz znał je na wylot ..Smile  Ale fakt że te z grupy gymnogens są do siebie podobne...
Najlepsze jest , to ,że miały być one dla mnie taką odskocznią od satanek. A teraz coraz bardziej mi się podobają, pewnie też dlatego ,że trochę zabawy jest z tym obniżaniem temp. itp. Ta zmiana parametrów wiąże się też ze zmianą tempa w jakim rosną rośliny, glony itp. Wszystko ma swój czas. A u satanek 30 C cały czas i tyle..Smile W akwariach z nimi zastosowałem porady Diany Walstad  - warstwa gliny i zwykłej ziemi pod piachem. Na początku jest mgła Smile ale później jak glony pokryją podłoże żywą warstwą a ryby je przemielą, jest tak jak w naturze.. Podczas kopania woda nie robi się mętna ale unoszą się tylko takie zbite cząsteczki mułu i piasku.. Ryby je uwielbiają i przez to mają także urozmaiconą dietę ( glony, detrytus). Nie mam teraz możliwości wyciągnięcia akwa na ogród ale tam to była poezja ..Smile

Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Wpadam za niedługo z piwkami. W końcu musimy kiedyś dłużej posiedzieć przy tych Twoich i moich akwariach.
Właśnie wpadłem na pomysł, bo skoro zgody żony na oczko wodne na razie nie mam to ten pomysł ze zbiornikiem na zewnątrz jest dobry.
Jakie ryby to jeszcze pomyślę jak się napatrzę u Ciebie.
Gorzej będzie znaleźć miejsce dla nich na zimę w domu.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Co do odróżnienia gatunków to o ile da się jeszcze w grupie gymnogenys samce odróżnić  to już samice bardzo, bardzo trudno więc nie polecam robić takich połączeń. Mówił o tym nawet Felipe kiedyś. Optymalnie tak jak napisał Papja po kilka ryb z grupy rhabdotus i grupy gymnogenys.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Ja nawet nie myślałem, aby łączyć G. gymnogenys z G. mekinos. To oczywista sprawa. Narazie planuje dwa akwaria z Gymnogeophagus, ale zobaczymy co przyniesie przyszłość.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Tongue 
Pierwsza samica już nosi, nie udało mi się nagrać tarła. Pytanie do kolegów trzymających G. mekinos, odławialiscie samicę, czy młode?

Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Przy próbie odłowu samicy samica powinna wypluć młode, one nie trzymają ich "za wszelką cenę" jak gębacze afrykańskie Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
To będzie wyższa szkoła jazdy. Nie tylko afrykańskie pielęgnice tak robią, kiedyś w sklepie kupiliśmy z bratem dziką pare G. sp. Red head, samica nawet w worku nie wypluła młodych. Dopiero w akwarium.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Dziś nie wytrzymałem, odłowiłem samiczkę z pełnym pyskiem. Byłem pełen obaw po wpisie papji, ale udało się Smile Nie wypuściła młodych i co ważniejsze nie połknęła. Pływa spokojnie w nowym miejscu. Ciekaw jestem jej opieki nad młodymi Smile
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości