• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: automatyczna dolewka

#21
Nie wiem jaki ma sens robienie automatycznej dolewki. Rozumiem że ma to na celu dolewanie odparowanej wody, czy tak? czy aż tak duże je macie? przy dość dobrze zakrytym akwarium nie ma dużego parowania. Ja np. przy zbiorniku 3200 temperatura wody 29 stopni na tydzień może 5 litrów dolewam.
Nawet jak mnie w domu nie ma przez dłuższy czas to poziom w komorze pompy obniży się o 2 cm, więc ja nie widzę potrzeby automatycznej dolewki. A u Was ile odparowuje?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Sloma zbiornik masz przykryty ? u mnie przy powierzchni 200x80 + duza hydroponika paruje około 60l tygodniowo
z samej hydroponiki tygodniowo około 10l
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(16-03-2020, 23:35 PM)barttsw napisał(a): Przy tej wielkości sumpie durso mija się z celem , Tak nawiasem dawno zapomniałem że to.istnueje Smile

Uważam to za fajne rozwiązanie zmniejszające objętość czynną i można zrobić bardzo cichy spływ. U mnie sprawdza się bardzo dobrze, jedynie trzeba dobrać dobrej długości rury żeby na dnie komina nie zbierał się detrytus.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(17-03-2020, 13:54 PM)tuptuś napisał(a):
(16-03-2020, 23:35 PM)barttsw napisał(a): Przy tej wielkości sumpie durso mija się z celem , Tak nawiasem dawno zapomniałem że to.istnueje Smile

Uważam to za fajne rozwiązanie zmniejszające objętość czynną i można zrobić bardzo cichy spływ. U mnie sprawdza się bardzo dobrze, jedynie trzeba dobrać dobrej długości rury żeby na dnie komina nie zbierał się detrytus.

każdy ma swoje rozwiązania tego systemu i twierdze ze niema co się spierać które lepsze ja zapomniałem o durso i tak naprawdę dawno już go nie stosuję Smile
tak samo jak weszliśmy na temat która filtracja jest najlepsza RotflBoisieHaha
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Może i tak. A czego używasz teraz bo może ja coś pominąłem? HuhWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(17-03-2020, 14:12 PM)tuptuś napisał(a): Może i tak. A czego używasz teraz bo może ja coś pominąłem? HuhWink

Normalnie mam rury bez żadnych durso i takich wynalazków (nie twierdze ze to złe) i nie twierdze ze to jest najlepsze woda przez sumpa leci kaskadowo i cała filozofia tyle ze większe sumpy są potrzebne ale prostsze rozwiązanie,od razu wyprzedzę pytanie nie chlupie nie siorbie żadnych odgłosów nie wydaję Haha
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
U mnie odparowuje około 5-7 litrów na dobę. Ale mam 240 cm hydroponiki więc pewnie tam jest spora strata
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Tomek przy 7l Autodolewka to szkoda zachodu
To tyle co nic hydro u Ciebie będzie 80% brało tej wody bo masz przykryty baniak
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
W moim przypadku stała podmianka/dolewka nie miałaby uzupełniać odparowanej wody bo też uważam, że przy szczelnej pokrywie parowanie praktycznie nie występuje.  Chodzi mi poprostu, że przy stałej dolewce woda cały czas ma podobne parametry, a my nie martwimy się kiedy to ostatni raz robiliśmy podmiankę. Chociaż przy doprowadzonej wodzie i kanalizacji proces takiej cotygodniowej podmianki można w prosty i szybki sposób ogarnąć w kilkanaście minut.... Sam niewiem co zrobić Wink Odpalę, zobaczę jak to pracuje i pewnie dopiero wtedy zabiorę się za to. 
Tuptuś, a mógłbyś przybliżyć temat prawidłowego zbudowania tego durso? Też mi się to wydaje fajnym rozwiązaniem bo do sumpa spadało by dużo mniej wody. Tylko w jaki sposób to zrobić żeby faktycznie na dnie nie zbierał się dentrytus?
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(17-03-2020, 13:04 PM)barttsw napisał(a): Sloma zbiornik masz przykryty ? u mnie przy powierzchni 200x80 + duza hydroponika   paruje około 60l tygodniowo
z samej hydroponiki tygodniowo około 10l

Tak przykryty. Najlepsze są szyby gr. 4 mm, trochę ważą ale jedna super skrapla się na nich woda.
Powierzchni otwartej (wyloty itp) mam kilkanaście cm2, i mam pod ten sam sump podłączony przelewem zbiornik 576L, który ma też hydroponikę. On też jest przykryty szybami ale jest tam pomiędzy rynną a szybami ok 2 cm przerwy na całej długości akwarium 160 cm.
Sekret chyba też w tym, że moja hydroponika jest w rynnie zanurzona w akwa i na wierzchu jest suchy keramzyt, który też izoluje powierzchnie przed parowaniem.
Wcześniej jak miałem hydroponikę w korytku szklanym i rośliny tylko w koszykach to też mi parowało więcej.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości