• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: automatyczna dolewka

#11
Używałem Aquatrend leveautomatic, Tunze i moja ulubiona eBtech.
W słodkim i słonym nigdy nie miałem z nimi problemu. Podstawa to zabezpieczyć pływaki przed ślimakami które lubią je blokować.

(15-03-2020, 14:25 PM)kszyszek napisał(a): Mam podobny dylemat... przy stałej podmiance jest problem podczas zaniku prądu- nadmiar wody z komina i akwa spłynie do kanalizy, a po pojawieniu się zasilania braknie wody dla pompy. Niewiem czy nie prościej było by po prostu wywiercić dziurę w bocznej szybie akwa na wysokości odpowiadającej ilości wody jaką chcemy spuścić przy podmiance. Montujemy przelew, zawór i woda ląduje w kanalizacji, a uzupełniamy ją wodą z kranu po przepuszczeniu przez filtr węglowy. Pytanie tylko czy taka dziura w tylnej/bocznej szybie na 3/4 wysokości akwa nie oslabi jej? Dziura pod przelot 32mm może spowodować pęknięcie tylnej szyby pod naporem wody? Akwa ok. 1000l.
"Fachowiec" projektujący sump w taki sposób dał ewidentnie dupy i powinien iść do szkoły nauczyć się liczyć.
Czemu chcesz wiercić dziury w akwa skoro masz sump?Huh
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(16-03-2020, 13:22 PM)tuptuś napisał(a): i moja ulubiona eBtech.
Tylko szkoda że już nie istnieją bo miłem do nich rzut beretem i naprawdę mega wykonanie Smile
(16-03-2020, 13:22 PM)tuptuś napisał(a): "Fachowiec" projektujący sump w taki sposób dał ewidentnie dupy i powinien iść do szkoły nauczyć się liczyć.
Czemu chcesz wiercić dziury w akwa skoro masz sump?Huh
Własnie nie mogłem tego skumać co jest nie halo z tym sumpem Tongue że kolo wiercić chce jakieś otwory w baniaku Tongue
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Za mała komora pompy. Nie znam budowy rur w kominie bo może można temu łatwo zaradzić modyfikując je.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(16-03-2020, 14:03 PM)tuptuś napisał(a): Za mała komora pompy. Nie znam budowy rur w kominie bo może można temu łatwo zaradzić modyfikując je.
no to naprawdę fachowiec Tongue nie wiem jak można spaprać sumpa to jest tak prosta konstrukcja ze prościej się nie da ująć filtracji Smile
no ale ja już tez widziałem podobne myki porobione po sumpach , więc co ja głupi się dziwie Tongue sumpy za małe za niskie lub za wysokie przegrody itp Rotfl
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Wierz mi że można i bardzo trafiam na jakieś cuda które nijak nie mają pokrycia w praktyce. Takie ślepe ścieżki ewolucji Tongue

Wracając do tematu.
Jeśli nie ma możliwości zamontowania odpływu wody z sumpa i założenie stałej podmiany automatyczna dolewka jest bardzo sensownym rozwiązaniem zwłaszcza w systemach grawitacyjnych jak sump. Tutaj czasami spadek poziomu wody jest różnicą między cichym systemem a słuchaniem siorbania i chlupania jak w przepompowni ścieków.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
To może jakiś konkurs na najlepszy sump, mistrzowie?Cwaniak
Mi chlupie ale w kominie i nie wiem co z tym zrobić.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(16-03-2020, 18:20 PM)Sloma napisał(a): To może jakiś konkurs na najlepszy sump, mistrzowie?Cwaniak
Mi chlupie ale w kominie i nie wiem co z tym zrobić.

Pokaż mi komin jak możesz oczywiście
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Chyba nie zrozumieliśmy się do końca, a może i ja w złej komorze chciałem wiercić dziurę.... myślałem ją wiercić w komorze pompy i w tym przypadku przy braku zasilania do kanalizacji trafia sproro wody. Wiercąc przelew w pierwszej/ drugiej komorze gdzie poziom wody jest wysoki przy zaniku prądu tej wody do kanalizacji dużo nie ucieknie. Sump jest spory (ok. 190x60x40) i ma cztery komory. Generalnie wszytko w nim gra tylko nie miałem nigdy doczynienia z taką stałą dolewką i niewiem jak ugryźć temat.
Jedna kwestia to właśnie umiejscowienie tej dziury w sumpie, a druga konsrukcja spływu w kominie by do sumpa wpadało jak najmniej wody przy braku zasilania. W tej chwili spływ to ponacina rura fi40(na całej jej długości) do tego rewizja praktycznie na wysokości grzebienia ścięta pod skosem. Gdzieś widziałem inny spływ- na końcu rury trójnik,od góry zaślepka z odpowietrznikiem, a prostopadle kolanko 90 stopni odwrócone w dól i to nim woda spada do sumpa. W tym przypadku wody z komina przy braku zasilania spłynie dosłownie kilka litrów i problem braku wody raczej... nie byłby problemem? 
To mój pierwszy sump, do tego jeszcze nie uruchomiony stąd te moje może i głupie rozkminy Wink
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
To się nazywa durso.
Dziurę wiercisz w/nad komora pompy ale musisz policzyć ile wody spłynie do kanału, pompa nie może po ruszeniu działać na sucho a jednocześnie nadmiar wody dolanej dolewką musi sie zmieścić w sumpie zanim spłynie do kanału.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Przy tej wielkości sumpie durso mija się z celem , Tak nawiasem dawno zapomniałem że to.istnueje Smile
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości