• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dobór materiału hodowlanego. Czyli jakie osobniki rozmnażać?

#7
Dzięki za ciekawe wypowiedzi.

Mi ogólnie chodzi o dwa różne rodzaje pielęgnic - duże pielęgnice amerykańskie, takie jak np. festae. Rozmawiałem właśnie z osobą, która hoduje festae, i ona utrzymuje, że rozmnażanie tych najbardziej agresywnych jest niekorzystne dla akwariowej populacji, że lepsze jest wyprowadzenie cech mniej agresywnych, bo inaczej ciężko te ryby w akwarium utrzymać. Dlatego chciałem zasięgnąć opinii, co inne osoby o tym myślą.

A druga grupa to Haplochromisy, i to jest pytanie raczej do Sendoga. Rozmnażam je w osobnym akwarium, więc moge wybrać które osobniki chce rozmnożyć i przełowić. Ja się kieruje prostą zasadą, że rozmnażam te osobniki, które najlepiej wyglądają, są najładniej ubarwione i w najlepszej kondycji, inna rzecz, że tego typu samce to samce dominujące i najbardziej agresywne. I znów spotkałem się z opinią, że rozmnażanie tych najagresywniejszych nie musi być najlepsze.

Chociaż ja miałem do tej pory zdanie tak jak wspominałem - rozmnażać głównie dominujące ryby, bo to one prezentują w pełni swój potencjał, i bywa, że są w najlepszej kondycji, poza tym jest to najbardziej naturalne - tak jak ktoś już tu wspominał, w naturze takie rozmnażają się najwięcej, najwięcej przekazują swoje geny.

Cytat:Uważam, że mając możliwość wyboru osobników do tarła z grupy ryb, należy wybierać te które prezentują pożądane przez nas cechy.

No właśnie o to chodzi. Niektórzy, jak zdążyłem się zorientować, jako pożądaną ceche postrzegają minimalizacje agresji. No ale to wszystko co zostało napisane powyżej, robi się niepotrzebne, jeśli rzeczywiście agresja się nie dziedziczy, jak sugerujecie, i dobór do rozrodu osobników mniej lub bardziej temperamentnych nie będzie wpływał na ewentualny poziom agresji u potomstwa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Dobór materiału hodowlanego. Czyli jakie osobniki rozmnażać? - przez Dawid - 08-02-2012, 19:21 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości