• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie

#17
Ok. Czas na wstępne obserwacje.

Po prawie miesiącu dojrzewania takiego testowego, "gołego" akwarium, bez dekoracji i z dnem posypanym tylko lekko piaskiem, widzę że azotyny nie spadają - odkąd podskoczyły po 2. tygodniu, cały czas się utrzymują równo na poziomie ~0,05-0,1. Na powierzchni tworzy się błona. Bakterie (pożywka) dodane po 1. tygodniu w niczym nie pomogły. Wrzucone na powierzchnię rachityczne pistie jakoś żyją, mają przyrosty, ale małe. Może niepotrzebnie je dałam, ale żal mi ich było - w moich głównych zbiornikach czuły się źle, za chwilę by całkiem zginęły (za silne światło? kapanie wody na liście? konkurencja innych roślin?).

Porobię też inne testy, na amoniak i azotany.

To akwarium "poligonowe" to kostka 35*3, ~40 l. Filtracja: 1 x Pat mini - sama gąbka, jak to Pat, 1 x Happet Orca 250 - gąbka+ceramika. Celowo podmianki robiłam rzadkie i nie więcej niż 30%, żeby zobaczyć, jak to wpłynie na parametry.

Pierwsze wnioski, jakie mi się nasuwają:
- trzeba by robić w takim szkle dużo częstsze i większe podmianki (nawet do 50% co kilka dni)
- albo dać dużo silnych mediów filtracyjnych. Czy Purigen wyciąga oprócz azotanów też azotyny? A może stosować węgiel w trybie ciągłym (jak w mojej projektowanej solniczce)?
- wygląda też na to, że małe filterki, radzące sobie dobrze w obsadzonym roślinami zbiorniku z normalnym piaskowym dnem - tutaj sobie nie radzą; trzeba by dać mocniejsze, na pewno więcej ceramiki, większa gąbka - tak jak np k0zik pisał o kaskadzie wypełnionej zeolitem i Purigenem...
- na pewno nie jest to łatwe i przyjemne rozwiązanie na stałe - zastanawiam się "jak to robią" sklepy i hodowcy, oraz sporo paletkarzy - ale oni chyba mają takie baniaki podpięte do dojrzałego sumpa... a w sumpie wiadomo, mogą być i gąbki, i głębokie złoże piasku, i zeolity, i węgle, i rośliny...

Eksperyment raczej zakończony, nie wiem, czy mi się dalej chce w to bawić Wink w sumie to trochę strata prądu i miejsca... ale mimo to ciekawe doświadczenie. Może się komuś przyda.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie - przez Ramirez Dolores - 27-08-2017, 11:05 AM
RE: Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie - przez Ramirez Dolores - 27-08-2017, 11:39 AM
RE: Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie - przez Ramirez Dolores - 27-08-2017, 11:59 AM
RE: Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie - przez Ramirez Dolores - 27-08-2017, 16:21 PM
RE: Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie - przez Ramirez Dolores - 28-08-2017, 01:18 AM
RE: Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie - przez Ramirez Dolores - 09-09-2017, 11:59 AM
RE: Akwarium "sterylne" - filtracja, higiena, dojrzewanie - przez Ramirez Dolores - 30-09-2017, 14:17 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości