• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [882L][Dekoracyjno Skalarowo] Aqua Dudi - When the dream comes true 2

#1
Cześć wszystkim.

Poniżej opiszę Wam moje akwarium, któremu niedługo stuknie pierwszy roczek w związku, z czym postanowiłem zebrać się w sobie i z tej okazji skrobnąć parę słów. Może komuś przydadzą się jakieś informacje, gdy będzie planował swój wymarzony baniak lub modernizował coś w istniejącym.

1. Litraż i wymiary akwarium – 882 litry brutto, wymiary 180x70x70

2. Oświetlenie – pokrywa DIY z LED 200W – no może nie do końca DIY, ale według mojego projektu.

3. Filtracja – sump 192 litry brutto, wymiary 80x60x40, przepływ boczny w podziale na 4 komory.

4. Inny sprzęt – kubeł Eheim 2260do filtracji mechanicznej z zasilaniem górnym, falownik, regulator temperatury RT-2, filtr RO, reduktor ciśnienia wody do stałej podmiany wody, zbiornik do podmian, kwarantannik.

5. Parametry wody – NO3 – 10-15, NO2-0, Fe-0,2, Ph-7, Kh-7, Gh-12, PO4-1,2, temp. 23,5,

6. Użyte dekoracje – rośliny żywe.

7. Obsada akwarium – skalary, bocje wspaniałe, synodontisy, mieczyki, molinezje.

8. Ew. rośliny – lotosy tygrysie, kryptokoryna Wendti Green i Red, żabienice, hygrophile itp.

9. Opis, przemyślenia, wnioski itd.

Skąd taki tytuł? Otóż 12 lat wcześniej założyłem swoje pierwsze duże akwarium z paletami, o którym marzyłem od zawsze, aż to marzenie się zrealizowało. O obecnym myślałem od 2006 roku, kiedy to kupiłem mieszkanie a jednym z warunków miał być taki jego układ, żeby można było za akwarium zrobić, chociaż w minimalnym stopniu zaplecze akwarystyczne. Warunek został spełniony, niestety wykończenie pochłonęło fundusze i na akwarium musiałem sobie poczekać, aż do poprzedniego roku. Jednak dzięki temu miałem sporo czasu na planowanie i przemyślenia, co do projektu, aż w końcu doszedłem do wersji ostatecznej.

   
   

Z projektem udałem się do Przemka, który moje bazgroły zamienił w produkt fizyczny.

   
   
   

Ponieważ stelaż zamówiłem bez zabudowy to musiałem zakasać rękawy i wziąć się do roboty.
Jak możecie zauważyć sump jest postawiony na oddzielnej ramie z kółkami. Dzięki temu mogę go w każdej chwili wysunąć, co znacznie ułatwia wymianę/dołożenie mediów filtracyjnych.

   
   
   
   

Efekt z akwarium na szafce.

   

Podwieszenie lampy. Wymyśliłem sobie układ bloczków, żeby można było szybko podnieść i opuścić pokrywę. W planach mam zmechanizowanie systemu podnoszenia.

   

Akwarium ustawione czas się wziąć za hydraulikę. Jaki widzicie oprócz otworów kominie mam cztery dodatkowe otwory w dnie po przeciwległych stronach wzdłuż tylnej szyby. Chciałem w ten sposób uniknąć prowadzenia węży przez krawędź akwarium. Otwory w prawym tylnym rogu obsługują kubeł Ehemia. Otwory w lewym tylnym rogu służą do podmiany wody – spust do kanalizacji oraz dopust ze zbiornika z odstaną wodą RO lub kranówką.

   
   
   
   

Sump – mi najbardziej odpowiada przepływ boczny w związku, z czym taki sobie zamówiłem. Podzielony jest na 4 równe komory.
1 komora – spływ wody z komina, wypełnienie włókniną, kroplowniki do stałej podmiany wody z sieci.
2 komora – gęsta gąbka, 15 kg ceramiki, 4 litry Seachem Matrix, gąbki z supermarketu.
3 komora – 20 kg ceramiki.
4 komora – 3 grzałki (2x300W i 1x250W), włóknina, pompa obiegowa, zawór pływakowy z dopustem wody z sieci, zawór pływakowy z dopustem wody z baniaka z wodą odstaną RO lub sieci.

   
   
   

Fotki zaplecza akwarium. Lewa strona zaplecza - regał z pierdołami do akwarium oraz kwarantanną dla nowych ryb lub tfutfutfu szpiltalniakiem. W tle rozdzielacz wody ze zbiornika do podmian.

   

Prawa strona zaplecza

   

Butla CO2, reduktor ciśnienia, filtry narurowe do wstępnej filtracji wody z sieci. Rozdzielacz zimnej wody do zasilania akwarium z dolewką RO, zlewu, lodówki, oraz dolewki wody z sieci do sumpa.

   

Filtr odwróconej osmozy z zaworem czterodrożnym, licznik bąbelków, regulator temperatury, sterowanie światłem.

   

Zasypywanie. Podłoże to substrat NutriPlant przykryty JBL Manado.

   

Akwarium po zalaniu i obsadzeniu pozostałościami ze starego zbiornika.

   

Akwarium 2 miesiące po zalaniu.

   

Akwarium prawie po roku od zalania - 2015-11-16

   

No i to by było na tyle.

Aktualnie mam lekkie przerybienie, ale to celowo. Czekam, aż podrostki dorosną i wtedy wybiorę to co ma zostać docelowo.

Pozdrawiam

Piotrek - yoyi - dudi Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
[882L][Dekoracyjno Skalarowo] Aqua Dudi - When the dream comes true 2 - przez yoyi - 16-11-2015, 16:35 PM

Skocz do:


Browsing: 2 gości