• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tropheus - metody pozyskiwania przychówku.

#18
Moje kolejne wtrąconko. Wczoraj czytałem sobie jedno czasopismo i wpadłem w nim na krótki artykuł o tym, jak umożliwić samicom naturalny sposób wypuszczania narybku. Nie mogę tutaj zamieścić zdjęcia, ale na rysunku wyjaśnię o co chodzi.


.jpg   troph.jpg (Rozmiar: 15.77 KB / Pobrań: 105)
(widok z przodu akwarium)

Chodzi o to, że do boku akwarium została doklejona "płycizna". Chodzi tutaj o imitację naturalnych żłobków, czyli płytkich skalistych obszarów jeziora gdzie samice wypuszczają swoje młode. Oczywiście jest tam sporo drobnych skałek, między którymi młode mogą się chować. Zaznaczona głębokość 15cm jest wg autora wartością optymalną; im głębiej, tym bardziej zagrożone młode, i tym większa szansa, że jakiś samiec zajmie tam terytorium. Opisana w artykule płycizna ma powierzchnię 70x50cm.

Oczywiście nie w każdym akwarium da się dokleić dodatkowy element, i moim zdaniem to dość ryzykowne rozwiązanie (trzeba to podpierać itd.), ale zawsze można to rozwiązać w inny sposób (np. oprzeć kawałek twardego, sztucznego tworzywa na skałach poniżej, albo pod taki elemenet włożyć do akwarium, a pod nim zbudować filtr.

Wkleiłem to bo sama idea wydaje mi się całkiem sprytna - może wam się przyda.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Tropheus - metody pozyskiwania przychówku. - przez dator - 23-07-2012, 07:19 AM
RE: Tropheus - metody pozyskiwania przychówku. - przez piotrK - 24-07-2012, 21:14 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości