• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024

#1
Lightbulb 
Cześć [Obrazek: papa2.gif]

Przez ostatnie dwa dni czytałem wszystkie tematy na forum związane z techniką oświetleniową w akwarium Blush

Większość z tematów miało już dwucyfrowy wiek… Przez te lata trochę się pozmieniało zarówno jeśli chodzi o komponenty jak i podejście do tematu, co wiele osób podkreślało w swoich postach.

Prosiłbym Was o pomoc w projekcie/produkcji oświetlenia do zbiornika 120x40x60. Całe oświetlenie będzie schowane w szklanej (lacobel), zamkniętej pokrywie. W środku będzie do dyspozycji miejsce do oparcia się konstrukcji/profilu, reszta już zależy ode mnie.

Akwarium to zdecydowane black water z whiskey, korzeniami i jasnym piaskiem. Jedyne rośliny to salvinia i limnobium pływające na powierzchni.

Obecnie w starej 112l mam dwie oldschoolowe świetlówki z ciepłą barwą co mi osobiście odpowiada. W tym stylu chciałbym kontynuować temat w nowym zbiorniku jeśli chodzi o barwę światła.
Myślałem o gotowych świetlówkach ledowych retrofit, które produkuje przykładowo aquael ale niestety nie znalazłem producenta, który robi je w ciepłej temperaturze, wszystko tylko 6500K i w górę.
Nie mam zdolności do lutowania etc. więc łatwiej by mi było skorzystać z takiego gotowego produktu, gdzie jedyną robotą byłoby przytwierdzenie tych świetlówek do jakiegoś aluminiowego profilu z castoramy. W innym wypadku zlecę to komuś - najważniejszy jest efekt finalny.

Czy możecie mi doradzić jak przy takim zbiorniku się za to najlepiej zabrać ?
Paski, czy jakieś świetlówkowe, czy punktowe ? Gotowce czy robione samodzielnie ?

Nie ukrywam, że fajnie by mieć regulację natężenia światła, lub możliwość przykładowo dwóch setupów oświetleniowych (równe/punktowe).

Wszelkie rady i sugestie mile widziane. Wszystko rozważę i chętnie przeanalizuję [Obrazek: hejka.gif]
Jestem z Górnego Śląska, jeśli ktoś zdecydował się pomóc mi w tworzeniu to również zapraszam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024 - przez tomicher - 17-01-2024, 11:44 AM
RE: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024 - przez Sloma - 17-01-2024, 14:34 PM
RE: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024 - przez Knowhow - 17-01-2024, 20:07 PM
RE: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024 - przez Ruki - 17-01-2024, 23:56 PM
RE: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024 - przez Knowhow - 18-01-2024, 09:20 AM
RE: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024 - przez macioch - 18-01-2024, 01:09 AM
RE: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024 - przez Knowhow - 18-01-2024, 18:51 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości