• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: G. steindachneri - zmiana objawów w trakcie leczenia przywr

#1
Zanim napiszę zgodnie z szablonem tego działu zarysuję co wydarzyło się do aktualnego czasu.
Posiadam ziemiojady czerwonogłowe rozdzielone w 4 zbiornikach, w których warunki są zbliżone, karmię je mniej więcej tym samym.
Tak kształtuje się rozkład ryb w akwariach
1. 200 l (100x40x50 cm) Samiec WF ok 15 cm wielkości
2. 160 l (100c40x40 cm) samiec i samiczka F1 wielkości odpowiednio ok 11 i 8 cm oraz kilkadziesiąt sztuk narybku 1-3 cm
3. 120 l (60x40x50 cm) samiec F1 około 12 cm
4. 72 l (80x30x30 cm) samica WF
    W okresie 24 VIII - 12 IX leczyłem samca z zbiornika nr 3 z przywr. Tu nie było wątpliwości klasyczne objawy dla przywr skrzelowych: obcieranie się, "ciężki oddech" leżenie brzuchem na dnie, brak apetytu, ukrywanie się, zblednięcie. Leczenie MLP według zaleceń z tego linku bardzo skuteczne, skokowa poprawa stanu ryby już po pierwszym cyklu. Leczenie przeprowadziłem w pełni i ryba do teraz jest zdrowa. 
    Zbliżamy się do sedna sprawy. Mianowicie od, o ile dobrze pamiętam 10 IX zaobserwowałem u ryby ze zbiornika nr 1, u narybku z 2, że ryby się obcierają. Po jakimś czasie stało się to z samicą z 4, u niej doszła bladość ,płochliwość i częściowy brak apetytu. Tu muszę się przyznać nie utrzymuję szczególnej higieny przy obsłudze zbiorników, nie dezynfekuję rąk, mam jeden wężyk do wysysania wody, jedną konewkę do nalewania wody, teraz zamienioną na końcówkę do węża bo zrobiłem sobie zawór w piwnicy. Z tego powodu podjąłem decyzję o leczeniu w pozostałych 3 zbiornikach ( nr 1,2,4). Leczenie rozplanowane w okresie 23 IX - 10 X, tym razem bez podawania dodatkowej 0,5 dawki MLP w każdym cyklu.
    Tu zaczyna się problem.
    Samiec z 1. już od pierwszej dawki MLP zrobił się płochliwy (początkowo to zbagatelizowałem z reguły po podmianach wycofywał się na jakiś czas) następnie doszło leżenie na brzuchu na dnie, apatyczny, ale kolorów w sumie nie stracił, brak apetytu, ukrywa się, a jak już pływa to powoli i jakby miał lekkie "problemy z równowagą". Na dzień dzisiejszy pomimo już dwóch dawek MLP dalej się ociera. Dodatkowo dodam, że zbiornik od kiedy pozostał w nim sam samiec zrobił się dość niestabilny, na zmianę są w nim glony albo cyjanobakterie.

    W zbiorniku nr 2 doszło 28 IX do awarii termostatu i zbiornik się wychłodził (utrzymuję w nim temp. 24 st. C)  jak wróciłem ze służby 29 IX, było niecałe 20 st. C. Ryby w nim obecne poukrywały się i przybrały czarnej barwy ile mogły, dorosłe sztuki płochliwe, młodzież mniej i wraz ze wzrostem temperatury wypłynęły z kryjówek (co silniejsze sztuki) i w sumie żerują, trzymają się dna. U dorosłego samca wypatrzyłem białe galaretowate odchody niezbyt długie do 2 cm. Tu także ryby się sporadycznie ocierają mimo 2 dawek MLP.

    W zbiorniku nr 4 samica płochliwa, ukrywa się i brak apetytu. Kolory w normie, ruchy w normie.

Teraz pytanie co zrobić? Dokończyć leczenie MLP czy właśnie je przerwać - co defacto się stało, nie podałem KMNo4 i H2O2 po drugiej dawce MLP. Dla dopełnienia obrazu dodam, że latem podawałem rybom żywy pokarm - głównie dafnię, ale w tym co łowiłem były też larwy jętek, wodzień i inne nieznane mi żyjątka. 

   Jeszcze pytanie organizacyjne. Czy wypisać dla każdego zbiornika szablon tego działu? Przepraszam, że bez zdjęć filmów, ale do tej pory nie miałem na to czasu, postaram się to nadrobić. W zbiornikach utrzymuję 24 st. C, poza 1. gdyż tam świetlówki dogrzewają zbiornik latem do 28 st. C, teraz 26 st. C.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
G. steindachneri - zmiana objawów w trakcie leczenia przywr - przez el_polako - 02-10-2023, 14:20 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości