• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tanganika po dłuższym przestoju jako akwarysta.

#11
Calliurusy czy caudo nie mają żadnych probemów z dobraniem się w parę. Kupisz 1+1 to będzie para Wink Caudo pływa w niestałych parach, calliurusy najlepiej haremy.
Caudo raczej docelowo 1+1. Jeśli się na nie zdecydujesz, to osiągną dorosłe rozmiary znacznie szybciej od Alto i mogą zająć kawał akwarium i zdominować Alto.
Samce caudo mają obrzeżoną płetwę ogonową (u mnie w 100% ta reguła się sprawdziła w przypadku 8 rybek z Żor, ale ponoć nie zawsze tak jest).
Calliurusów warto kupić z 5, 6 sztuk i jeśli samce się dogadają, to nie będzie trzeba redukować obsady. Miałem w 240l kiedyś 2+5.

Co do Altolamprologus, u mnie gold heady o wiele chętniej dobierają się w pary, czy raczej w haremy, niż calvuy black.
Jeden samiec pod 14cm zgarnął 4 samice i na zmianę stara się odbywać z nimi tarło. 
Kosztuje go to sporo zdrowia i energii, bo i calvusy i inny samiec Alto przy każdym tarle chcą zapłodnić ikrę.
Niestety wczoraj stoczył walkę z drugim 15cm samcem (dotychczas był potulny, jak baranek), teraz będę musiał bacznie monitorować stan zdrowia ryb, bo wargi mają nieźle pokaleczone, ale taki urok tych ryb.
Tygodnie bez większych spin, po czym 2-3h walki i skutki są dość poważne. 

Calvusy są u mnie bardziej stadne, nie ma między nimi prawdziwego mordobicia, jak u gold head, kończy się na przeganianiu, "dziobaniu" w bok, czasami na lekko poszarpanych płetwach.
Ruszają się znacznie więcej od gold headów, które częściej pilnują swoich terenów, samice muszli, samiec niewielkiego obszaru nad muszlami.
Ale i wśród tych ryb zdarzają się bardzo agresywne sztuki. Dostałem jedną taką od kumpla, odmiana black pearl, wytłukł Mu wszystkie Alto pod Jego nieobecność.
U mnie zero problemów, w hierarchi jest dość nisko, choć rośnie 2x szybciej od innych, młodych sztuk black pectoral.

EDIT:
jeszcze dwa słowa o żywieniu ryb.
Układy pokarmowe calliurusów i caudopunctatusów są odporne chyba na wszystko, niezniszczalna, mała Tanga.
Duże altolamprologusy wymagają większych starań, z mojego doświadczenia wynika, że dość łatwo jest o problemy z układem pokarmowym (w moim przypadku może wynikać to z błędów poprzednich właścicieli lub z mrożonek, które podaję/podawałem).
Z typowej, mięsnej diety (kryl, wodzień, czasami artemia) zrezygnowałem.
Podaję mrożonki co drugi, trzeci dzień i myślę nad wyeliminowaniem wodzienia, z którym można ponoć coś do zbiornika przywlec. 
Do diety wprowadziłem czosnek i witaminy w postaci Aquaforest Garlic Oil oraz pokarm z czosnkiem, sam olej stosuję raz, dwa razy w tygodniu od końca maja (granulat skrapiam, mieszam, by każda granulka była tłusta, podaję po godzinie).
Odkąd zmieniłem dietę ryb, akwarium mocno odżyło. W tym czasie trafiły do mnie również 4, dorosłe, grubiutkie calvusy black, to również miało duży wpływ na samca WF i młodzież.
Calvusy były bardziej stacjonarne wcześniej, teraz cały czas są aktywne, widoczne, chętnie wypływają ze swoich grot, w których chowają się głównie wieczorami.
Gold heady długo nie były zainteresowane amorami, teraz ciągle.
Nie mogę w 100% napisać, że to wszystko dzięki czosnkowi (czy raczej dzięki doprowadzeniu do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego), ale mam wrażenie, że bardzo mocno przyczynił się do polepszenia stanu zdrowia ryb.
[-] Post LukaszW85 otrzymał 3 Lubię to od:
  • Papja, piotrK, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Tanganika po dłuższym przestoju jako akwarysta. - przez LukaszW85 - 07-10-2022, 09:12 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości