• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium bezobsługowe - recepta, czy scam?

#14
(11-11-2023, 19:41 PM)darianus napisał(a): Obejrzałem wiele filmów Father fisha i generalnie zgadzam się z nim. Sporym jednak ograniczeniem jest ilość i gatunki ryb, które nadają się do tego typu akwarium. Tak jak przedmówcy pisali, co z pielęgnicami, które zjedzą nam wszystkie rośliny i co z pielęgnicami, które wykopią nam wszystkie rośliny Smile Ja teraz przymierzam się do nieco innego rozwiązania. Nad akwarium 540l umieściłem coś w rodzaju over head sump. Będzie to bardziej hydroponika w akwarium 100l. Dno będzie zasypanę ziemią, na to przyjdzie piasek i keramzyt. To taki eksperyment, ponieważ nigdzie w internetach nie znalazłem hydroponiki na ziemi ogrodowej, chyba że taki ze mnie kiepski szperacz Smile 
To mi dało do myślenia, że można by zrobić regał z dwoma akwariami tej samej wielkości połączonymi w jeden system filtracyjny: przy czym jedno byłoby gęsto zarośniętym, low-techowym roślinniakiem z minimalną obsadą ryb, np. stadkiem kąsaczy, natomiast drugi byłby przeznaczony dla ryb o dużej przemianie materii, np. pielęgnicami roślinożernymi. I wszyscy zadowoleni - pielęgnice użyźniałyby wodę, wzmacniając wzrost roślin, a rośliny oczyszczałyby wodę Smile Rzecz jasna nie ma mowy, aby któreś akwarium było przerybione, i nie byłoby to żadne perpetuum mobile, ale sądzę, że taki system mógłby działać latami, bez potrzeby przeprowadzania potężnych podmian, jak to czasami jest niezbędne przy roślinożercach.

Kiedyś jak znudzą mi się obsady na którymś z moich regałów, to muszę to wziąć pod uwagę Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
[-] Post piotrK otrzymał 3 Lubię to od:
  • galimedes, Martinezio, sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Akwarium bezobsługowe - recepta, czy scam? - przez piotrK - 12-11-2023, 10:36 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości