• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dyskusja nt. jakości mrożonek

ochotka dostępna w handlu to taki kompromis jak wędliny w sklepie, wiadomo co mają w składzie, wiadomo że nie jest to zdrowe a mimo to ludzie kupują. Renesans przeżywają przydomowe mini wędzarnie, ale nie każdy ma czas i warunki żeby szynkę robić własnoręcznie.
btw Kill, mam nadzieje zmieniłeś już zdanie że nasza (sklepowa) ochotka to nie drapieżnik?
Co do tezy Rukiego dodam tylko że skoro nawet u neonów w przewodach był detrytus, okrzemki, zielenice, to bardziej naturalne warunki w akwarium to nie krystalicznie czysta woda i sterylne warunki na podłożu ale syfek w umiarkowanych ilościach
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Tylko, że taki sklepowy kompromis dla sporej ilości ryb jest niezdrowy(a nawet śmiertelny) i nie powinno się nim karmić. Wink

Cytat:to bardziej naturalne warunki w akwarium to nie krystalicznie czysta woda i sterylne warunki na podłożu ale syfek w umiarkowanych ilościach
Jak zauważysz to u nas na forum sterylnych baniaków nie popieramy. Wink Tu jest terytorium Bandy Syfiarzy. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Kompromisy to nie u mnie, dlatego sklepowa ochotka zostaje w sklepie, jedną lokalną mam pewno, tylko mało które ryby potrzebują.
Myślę, że wielu dojrzało by jej nie kupować a zrobić własne hodowle to żaden problem, także w centrum.

Sterylne to mamy na czas leczenia, co i tak mało popularny temat na C.pl, gdyż jak o ryby się dba w środowiskowych bańkach, to nie łapią praktycznie nic, jak już to coś ekstra Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Nie wiem czy było to już tutaj poruszane, ale czarny komar od Ichtyo Trophic to ogólnie syf.
Nie polecam.
[Obrazek: Beztytulu_qxannhp.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ja mam czarny komar z katrinexu i jest spoko
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Myślę, ze nie jest to wina komara ;-) tylko tego, że IT się popsuło, kasę firma trzepie i tyle, żeby zwiększyć zyski musi na czymś przyoszczędzić, a najlepiej na jakości, większość ludi się nie zna i tak kupi. Ważne że marka znana.
W morskim poleca się ocean nutrition ale blistej po 12/24 PLN, a nie jak IT 5 pln Smile

Killi ja nie rozumiem co za problem z tymi ochotkami jest, temat jak bumerang wraca na wielu forach. Wszyscy się spierają czy dawać czy nie dawać.
Czy ta ochotka to jakiś cud natury? przecież to zwykły pokarm i tyle jest wiele lepszych. Nie dawać tego rybom i tyle, i się nie zastanawiać czy dobre czy nie. Syff Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Zbyszek: ja traktuję ochotkę podobnie do serca wołowego. Podawanie go niby bezpośrednio rybie nie zaszkodzi, ale jako pokarm zbyt energetyczny będzie powodował perturbacje w dłuższym terminie. Poza tym ochotek jest wiele rodzajów i niektóre podane nieodpowiednim rybom mogą spowodować perforację układu pokarmowego, a w następstwie zgon ryby. Ostatnią sprawą jest środowisko życia ochotek i ich zdolność do kumulacji pierwiastków metali ciężkich w organiźmie. A tak w ogóle to Twój wybór, co podajesz, jak podajesz, ile i komu Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
A ja zrobię im reklamę, bo kupiłem z tydzień temu, bardzo ładną artemię IT - czerwoniutka, same całe osobniki. Z drugiej strony nie wiem czy takie duskusje mają sens bo zdaję się że jakość mrożonek bywa różna i cały czas zmienia się w czasie, być może jest też różna w różnych regionach kraju. Larwy komara mam bezfirmowe i sam komar jest ok, ale zawiera niestety sporą domieszkę niezbyt świeżego (mętnego) wodzienia.

Problemem ochotki nie jest jej kaloryczności, tylko syfy w niej zawarte. Każdym pokarmem karmisz okazyjnie. Przy rybach jedzących wszystko, można z niej spokojnie zrezygnować, ale przy tych jedzących tylko wybrane pokarmy naturalne trochę już jej brakuje. To dobry pokarm tylko musi być z pewnego źródła czyli w praktyce trzeba by chyba samemu łowić. Ja takiego nie mam, więc nią nie karmię.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jak długo (kilkanaście lat) karmię ochotką nie miałem z powodu tego pokarmu jakichkolwiek komplikacji. Wszystko rozbija się o to jakie ryby się tym karmi, ile się podaje jednorazowo oraz jak często. Zapewniam że ochotka podana mięsożernej pielęgnicy 3 razy w tygodniu w rozsądnej ilości nie spowoduje żadnych rewolucji w akwarium. Jeśli chodzi o chemię która w sprzedawanej ochotce siedzi to raczej jest jej mniej niż w najlepszej szynce ze sklepu..... Ja bym raczej miał baczną uwagę na to czy pokarmy są odpowiednio przechowywane, czy nie rozmroziły się w transporcie, czy nie są zepsute i na końcu czy nie mają zbyt dużo zanieczyszczeń - a z tym bywa różnie i chyba nie chodzi o daną firmę ,a partię towaru czy sezonowość bo nawet uznany Kartinex potrafi mieć syf w artemii czy ochotce a innego razu jest ok. Kupuję też ochotkę z Amura i jest lepiej zachowana i czystsza niż Kartimexu ale jak wcześniej pisałem bywa różnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dokładnie jak piszesz - liczy się głównie sposób przechowywania w transporcie. Produkt często jest transportowany w sposób, który doprowadza do rozmrożenia, po czym jest ponownie zamrażany. Czasami nawet wielokrotnie. To powoduje zniszczenie faktury pokarmu i dostajemy w efekcie farfocle, zamiast artemii, np.
O ochotce było nie raz pisane, więc nie ma co strzępić sobie palców na pisanie Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości