Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
naszło mnie na sumpa - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: naszło mnie na sumpa (/thread-814.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: naszło mnie na sumpa - Janusz1966 - 21-03-2013

(21-03-2013, 18:23 PM)soltarus napisał(a): Nie moge dac nic poza kolankiem z rurek. Caly asortyment moge zastosowac ponizej akwarium. Ale to bedzie dzialac... czuję to Wink
Dziwne że jeden wątek Filipa daje mi rozwiązania na 90% pytań - na całą moją hodowlę Wink

filas napisał(a):Ale w przypadku sumpa pod akwarium sama u-rurka nie zda egzaminu, rozwiązanie z rysunków soltarusa musi być zastosowane żeby działało ono też ma zabezpieczenie przed awarią pompy.
Oczywiście, że sama U-rurka nie zadziała.
Zasada działania U-rurki to dążenie do jednakowego poziomu w obu naczyniach. Czyli musi być zbiornik z dodatkową przegrodą.


RE: naszło mnie na sumpa - filas - 21-03-2013

(21-03-2013, 18:23 PM)soltarus napisał(a): Nie moge dac nic poza kolankiem z rurek. Caly asortyment moge zastosowac ponizej akwarium.

Zwróć uwagę na poziom wody w rurach oznaczony jako "D", to jest bardzo ważne, jak wszystko przeniesiesz pod akwarium to nie będzie działać, chyba, że masz na myśli filtr a nie rurki z rysunku.


RE: naszło mnie na sumpa - soltarus - 21-03-2013

Nie nie... na rurki mam miejsce itd... na pudełka przelewowe nie mam. Najważniejsze tutaj to zrobić kolanko na wysokości rurki z akwarium i odpowietrzenie.

Panowie jakie pompy stosujecie?

Zakładając że biologia to będzie fbf - sump będzie przede wszystkim mechanikiem. Chciałbym go zrobić z akwarium 40x33x31h.


RE: naszło mnie na sumpa - Janusz1966 - 21-03-2013

(21-03-2013, 18:34 PM)soltarus napisał(a): Nie nie... na rurki mam miejsce itd... na pudełka przelewowe nie mam. Najważniejsze tutaj to zrobić kolanko na wysokości rurki z akwarium i odpowietrzenie.

Panowie jakie pompy stosujecie?

Zakładając że biologia to będzie fbf - sump będzie przede wszystkim mechanikiem. Chciałbym go zrobić z akwarium 40x33x31h.

Ja mam jakąś Hagena (nominalnie ok 1100 l/h) ustawione na 600 l/h.


RE: naszło mnie na sumpa - soltarus - 21-03-2013

W jakim baniaku?


RE: naszło mnie na sumpa - Janusz1966 - 21-03-2013

(21-03-2013, 18:41 PM)soltarus napisał(a): W jakim baniaku?

50x50x100 netto z filtrem ok 220l


RE: naszło mnie na sumpa - soltarus - 21-03-2013

Czy są jakieś zasady robienia komór w sumpie? Czy ktoś z was mógłby wymyślić coś dla mnie? Tongue


RE: naszło mnie na sumpa - filas - 21-03-2013

Zasada jest taka, że robimy takie komory i taką ich ilość/wielkość aby odpowiadały naszemu zapotrzebowaniu.

Wydaje mi się, że w Twoim przypadku wystarczyły by 2 komory, jedna duża na gąbki i mała na rurę od pompy, grzałkę i ewentualne pierdoły


RE: naszło mnie na sumpa - soltarus - 21-03-2013

(21-03-2013, 20:16 PM)filas napisał(a): Zasada jest taka, że robimy takie komory i taką ich ilość/wielkość aby odpowiadały naszemu zapotrzebowaniu.

Wydaje mi się, że w Twoim przypadku wystarczyły by 2 komory, jedna duża na gąbki i mała na rurę od pompy, grzałkę i ewentualne pierdoły

Mozesz mi to narysowac? Big Grin Jakiej wielkosci szybke/i wykonac i jak je zamontowac? Atman mnie interesuje ale nie wiem jeszcze czy go sie topi czy nie. Jak nie to bede bral obiegowke... ktora montuja przez szybe w sumpie... czego nie rozumiem.


RE: naszło mnie na sumpa - filas - 21-03-2013

Pompa obiegowa, rozumiem, że taka od CO? Po prostu montujesz ją na zewnątrz sumpa i tyle. Nie wiem jaki biotop ale niektórzy polecają pompy CO z bebechami ze stali nierdzewnej, takie przeznaczone do wody pitnej.

Powiedz mi jakie masz wymiary baniaka a jakie będą sumpa?