Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Moje czysta ;) - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje zbiorników (https://cichlidae.pl/forum-24.html)
+---- Dział: Akwaria z pielęgnicami (https://cichlidae.pl/forum-69.html)
+---- Wątek: Moje czysta ;) (/thread-6960.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


RE: Moje czysta ;) - Martinezio - 12-03-2023

Krótki chill z bystrzykami i panamkami Big Grin



RE: Moje czysta ;) - Martinezio - 17-03-2023

Hmm... Się tak przyglądam tym moim panamkom i chyba jednak mam układ 2m+3f :/ 3 z nich mają teraz tę ciemną plamę na boku (te dwie małe, które były od początku "podejrzane" o bycie kobietą i jedna z tych większych). Dwie pozostałe sztuki są bez plamy i nabierają intensywniejszego bordo...
Cóż, muszę jeszcze je poobserwować, chociaż wciąż się skubane chowają po grotach i jakoś tak niechętnie wypływają (poza tymi małymi samiczkami - te jakoś chętniej się pokazują)...

Tu jest fotka z dwoma osobnikami, które miały być samcami, ale jak widać, jedna ma wyraźną plamę, podczas gdy druga ma pasy. Sorki, ale w ostatnim momencie ryba uciekła nieco z kadru, ale bok jest widoczny. Głowami praktycznie się nie różnią, choć ja tam lajkonik jestem w tej kwestii - może czegoś nie widzę.
Natomiast wydaje mi się, że te dwa osobniki zaczynają kręcić ze sobą, jakby chciały zaanektować ten kamyk na swoje potrzeby...
   
Edit 2: lepsze foto tego samego osobnika z powyższego zdjęcia, z lewej mańki.
   

Edit: to chyba ten, co go ucięło na poprzednim foto Wink
   
Co myślicie?


RE: Moje czysta ;) - piotrK - 17-03-2023

U tych ryb chyba bardziej chodzi o plamkę na p. grzbietowej, niż na boku ciała. Ale też nie daje 100% pewności. Poczekaj jeszcze trochę, zaczną się rozmnażać to od razu będziesz pewny czego ile masz Smile


RE: Moje czysta ;) - Martinezio - 17-03-2023

Ok, spróbuję przyobserwować ich płetwy grzbietowe. Czasami uznają za stosowne jej postawienie, ale zwykle jest złożona Wink
Szukałem info o dymorfizmie, ale mało jest opisów szczegółowych. Ot, samiczka mniejsza, pełniejsza w kształcie (cokolwiek to znaczy Wink), samczyk bardziej wybarwiony, plamka na płetwie grzbietowej (o czym właśnie wspomniałeś) i głowa bardziej strona (aczkolwiek tu są niekiedy rozbieżności i to samiczki wg niektórych opisów mają bardziej stromą głowę)... Trudny temat Wink
Przy tarle to wiadomo, że wszystko się wyjaśni. Poczekamy - zobaczymy Smile


RE: Moje czysta ;) - schmeichel - 18-03-2023

Z moich krótkich obserwacji wynika również, że samiczki dostają dość późno tej plamki na płetwie grzbietowej.


RE: Moje czysta ;) - Goran - 18-03-2023

U mnie niektóre samice mają plamę na pół płetwy grzbietowej Smile


RE: Moje czysta ;) - Martinezio - 19-03-2023

Mowa o tej plamie, tak?
   

Póki co, to u mnie tylko jedna ma taką. Drugi osobnik ma z kolei taki czarny punkcik na końcu płetwy grzbietowej... Jak mi się uda, to złapie na foto. Ostatnio częściej i chętniej wypływają z jaskiń Wink Zaczęły nawet przekopywać miejsce, gdzie opada pokarm zwykle...


RE: Moje czysta ;) - stefan212020 - 19-03-2023

(19-03-2023, 15:09 PM)Martinezio napisał(a): Mowa o tej plamie, tak?


Póki co, to u mnie tylko jedna ma taką. Drugi osobnik ma z kolei taki czarny punkcik na końcu płetwy grzbietowej... Jak mi się uda, to złapie na foto. Ostatnio częściej i chętniej wypływają z jaskiń Wink Zaczęły nawet przekopywać miejsce, gdzie opada pokarm zwykle...
Tak to znacznik płci, może być na dużej części płetwy. Pojedyncze kropki, póki co, to kropki Haha . W okresie opieki znacznik jest niewidoczny ( przynajmniej u moich dwóch mamusiek) i zakładają ciemną maskę na dolnej części głowy po skrzela.


RE: Moje czysta ;) - Goran - 19-03-2023

Kilka fotek moich panienek panamek. Samic jest minimum 6. 5 pływa w barwach godowych. U jednej ( 6 fotka ) faktycznie plamki znikły, bo wcześniej były. Na pierwszej fotce samiec. Też zmienił ubranko ostatnio. I bardziej niż zwykle odgania wszystko z okolic dziury pod kamieniami, w której siedzi samica. Co wcale nie przeszkadza mu zaglądać do pozostałych panienek. Smile jak by ci kiedyś brakowalobsamic to zrobimy machniom Smile
   
   
   
   
   
   


RE: Moje czysta ;) - Martinezio - 19-03-2023

Dzięki za potwierdzenie Smile

@Goran - będę miał w pamięci Smile Na razie za wcześnie na jakiekolwiek ruchy. Niech się ujawnią te niebinarne obecnie, to pomyślimy.