Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
sump bez komina - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: sump bez komina (/thread-3355.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: sump bez komina - soltarus - 08-10-2013

Katia zmierz parametry, a co z podmianami to się zobaczy. Na razie zostaw to w spokoju.


RE: sump bez komina - Katia - 08-10-2013

Dziś zrobię zdjęcia i podam parametry, ale w wątku agresywna pielęgnica skośnopręga są też zdjęcia całego baniakaSmileZyyys, w zasadzie to nie NO3 mi skoczyło, a amoniak i DOC. NO3 czasem to mam nawet 0 i muszę dolewać KNO3. Przy baniaku już za wiele nie robię, 1-2 razy w tygodniu wyławiam liście roślin, co głównie skośne się nimi dokarmiają, dna już nie odmulam, zbieram tylko z wierzchu małą rurką, tam gdzie najwięcej syfu raz w tygodniu przy podmianach. Temperaturę do podmian reguluję tego samego dnia co podmiana dolewając do beczek trochę gorącej wody i biotopolu.
I to już raczej wszystkoSmile
A jeśli chodzi o karmienie, to dość mało dostają, tak, że czasem te co nie są od razu z rana przy korytku pływają głodne, wieczorem wtedy jeszcze trochę mrożonki wrzucam. Generalnie ryby już niedługo 4 letnie, ale część załatwiona przeze mnie złą dietą (kiedyś karmione samą ochotką niestety, co zwłaszcza widać na 3 skalarach, bo im łuski od dwóch lat odstająSad) no niestety... Powiedzmy, że błędy niewiedzy i bezkrytycznego słuchania pana z zoologaSad


RE: sump bez komina - soltarus - 08-10-2013

Katia - jakie masz Nh3/4 - to jest podstawa wszystkiego!


RE: sump bez komina - Katia - 08-10-2013

Zrobiłam podstawowe testy:

PH - 6,9 - 7,0
KH - 5
GH - 7
NO2 - 0 (Zoolek)
NO3 - 5 (Zoolek)
NO3 - 5 (JBL)
PO4 - 0,5 - 1 (Zoolek)
NH3 - 0 (Zoolek)

DOC nie robiłam, bo tak jak pisałam wcześniej po terminie ważności minęło już półtora rokuTongue i pewnie znowu bym się zastanawiała jaki wynik był słuszny. Muszę kupić nowego DOC'a i NH4 JBL'a.

Dziś przypadałby dzień podmiany, dolałam tylko około 30 L wody, żeby uzupełnić to co wyparowało. Testy robiłam jeszcze przez dolaniem wody. Filtry czyściłam jakieś 2-3 tygodnie temu.
Próbowałam już przed wyjazdem rozdać część obsady, ale nigdzie nie mają miejsca. No a teraz jak rybki są w dziurki, to już w ogóle masakra. Killiish i W-2 mądrze radzili, żeby rozdzielić te dwa biotopy. Wtedy miałam jeszcze sentymenty, ale nie było dziurek. Teraz oddałabym wszystkie rybki bez mrugnięcia okiem, ale cóż najpierw trzeba je wyleczyć. Dziurki mają skośne (od tygodnia szał godowy i 3 inne skośne mają około 50-20 cm długości akwarium) no i bocje mają dziurki, skalary praktycznie wcale.
Dałam im niedawno Protosol w płynie, ale po 4 dniach leczenia zobaczyłam znowu znowu jednego wiciowca. Przed leczeniem widziałam ich 4 w kupie. Mogę się tylo domyślać ile siedzi w rybie.
Mam taki plan, kupić akwa 300l (akurat znalazłam takie po 200 zł, ale z szyby 8, chyba wystarczy - jak już będzie porządny stelaż zawsze może posłużyć za sumpa Big Grin), dać im leki w takim pustym akwa, w między czasie zrobić restart, no i może w końcu będzie dobrze. Podejrzewam, że takie leczenie w ogólnym nie przynosi oczekiwanych efektów, bo jest tam za dużo innych organicznych rzeczy, które pochłaniają lek. No ale takie przeławianie to dopiero stres dla ryby. Zmontuję im klakę, może będzie lepiej.
Mam drugie akwa 250l, ale jest już zagospodarowane. Nie mam tam jeszcze tylko rybek, już hula 3 miesiące i trochę je jeszcze sobie dokańczam, ale dochodzę do wniosku, że póki nie nauczę się właściwej opieki nad moimi aktualnymi, to nie ma sensu kupować nowych ryb. Bo nie jest to ani fajne dla ryb ani dla mnie. No ale coś musi być nie tak (w sensie parametry, np właśnie amoniak i DOC), bo chyba z tęsknoty to rozwój wiciowców nie nastąpił. Ale tak jak pisze Tomas, te mamy jedyne i niepowtarzalne, ale mogą nieźle namieszać. Raz jak mnie nie było tylko 2 tygodnie po powrocie zastałam prawie całe podłoże w krasnorostachBig Grin pomimo, że tak jak teraz podmianę ułatwiłam na maksa, zero noszenia, a wszystko tłumaczyłam krok po kroku, dziadek też był zaangażowanySmile
Szkoda, że nie mogę się w tym roku załapać na to październikowe szkolenie w Krakowie, ale w przyszłym roku jak tylko będzie, na pewno nie odpuszczęSmile
Zdjęcie:
   


RE: sump bez komina - soltarus - 08-10-2013

Jest ok. Teraz zostaw to na jakiś czas. Żadnego grzebania w filtrach. Zmierz nh3/4, no2 i no3 - POJUTRZE Big Grin Podmianę następną wykonasz next week Wink


RE: sump bez komina - Katia - 08-10-2013

(08-10-2013, 15:23 PM)soltarus napisał(a): Jest ok. Teraz zostaw to na jakiś czas. Żadnego grzebania w filtrach. Zmierz nh3/4, no2 i no3 - POJUTRZE Big Grin Podmianę następną wykonasz next week Wink

Yes sirLuzik


RE: sump bez komina - Tomas - 08-10-2013

Gdy ustablizujesz już pracę filtrów, przy tak dużym baniaku hmmm, wodę podmieniałbym rzadziej (stopniowo wydłużając okresy), co 2, a może nawet 3 tygodnie - obserwując jedynie, jak reagują na zmniejszenie częstotliwości podmian - glony.

Urokliwy baniaczek Smile
Jejku, czemu niektórzy faceci mają takie szczęście do kobiet... fishroom z baniakiem na 3500 litrów jej w głowie siedzi... idę sobie walnąć browarka i pomarzyć Big Grin


RE: sump bez komina - novi - 08-10-2013

(07-10-2013, 23:48 PM)Katia napisał(a): Wiem, o czym mówisz z tym ustrojstwem na kran z zooplusa (JBL AQUA IN- OUT) i gdzieś czytałam, że Junak-Rider też tak leje bezpośrednio z kranu, ale tu ja osobiście obawiam się chloru. Novi, jak u Ciebie reagują ryby na taką bezpośrednią dolewkę z kranu?
Teraz chloru już tak nie leją jak kiedyś-o pewne rzeczy dbać muszą.
U mnie jak mam duże podmiany-znaczy zimą woda ogrzewając akwa w dużej ilości się podmienia to tylko młyn na składanie ikry przez kiryski /mam już z 50 nowych i to w ogólnym się odchowały bestie.
(07-10-2013, 23:48 PM)Katia napisał(a): No i jeszcze a propos tych martwych stref, ale chyba już chcę przedobrzyć, takich stref to wg mnie najwięcej może się tworzyć na dole komory przy ściance, gdzie przepływ jest górą.

Tak zgodnie z fizyką to tam gdzie masz największy przepływ to płynie najwiecej syfku i się zapycha- dlatego po pewnym czasie zapycha się dość równomiernie przy małych różnicach ciśnień (a takie tu są).
Pisałaś o "czarnych" gąbkach - ale chyba nie miałaś do czynienia z naprawdę czarnymi - poszukaj, gdzieś odnośnie gąbek zamieściłem filmik z mojego ostatniego czyszczenia gąbki / tak raz na 3-4mce.
A akwarium mi się podoba-fajnie wyszło :-)
edit: tak po przemyśleniu to na pewno w Twoim wypadku nie robiłbym "teraz" sump`a a na pewno zrobiłbym rybkom kwarantannę w pustym zbiorniku, i nie kupował w sklepach rybek, zwłaszcza skalarów, które b.czesto są nosicielami :zjadliwych" wiciowców, moim zdaniem.


RE: sump bez komina - Katia - 09-10-2013

Tomas, Novi cieszę się, że akwa się Wam podobaSmile

Tomas, nie każdy to szczęście może docenićSmile Mnie za takie marzenia, albo raczej ich realizację - grozi rozwódTongue Big Grin Ale powoli urabiam, zanim marzenie się ziści pewnie kilka ładnych lat jeszcze minieSmile Nie marwię się za tem, na pewno wypracujemy mądry kompromis na moją korzyść, nie ujmując ani jednego litraWink

Najlepiej robić w myśl zasady, że "gdy kota nie ma to myszy harcują", (tak miało być w przypadku sumpa)Wink Biadolenie zawsze będzie, takie już są te nieakwarystyczne połówki Smile, ale tak to tylko już po fakcie, nie przed, ani co najważniesze w trakcieWink

Novi, gratuluję tylu kiryskówWink
Chyba jedyną rybą jakiej nie można dostać "po sąsiedzku" jest bocja (przynajmniej z tych, na które ja poluję) i faktycznie drogą właśnie sąsiedzką będę się zaopatrywać w rybki, kiedy już przyjdzie ten dzień na noweSmile

Jeszcze chciałam się Was zapytać, czy proponowalibyście robić teraz cały restart, akwarium tak chodzi 1,5 roku. Patrząc na "nasze wspólne plany" odnośnie jego filtracji, to raczej chyba nieSmile Ale ile takie akwarium może hulać bez konieczności restartu? Na czas kwarantanny poprostu chciałam podnieść temperaturę do 34'C. Szkoda tylko roślinek Undecided
A druga sprawa zaryzykowlibyście akwa 120x50x50 z szyby 8?Smile

PS. Panowie, normalnie się przy Was rozleniwię, co 2 - 3 tygodnie podmiany, wtedy chyba poczuję, że nie ja dla ryb, a ryby dla mnieTongue No nic, zobaczymy jak pokażą testySmile


RE: sump bez komina - soltarus - 09-10-2013

Katia ja robię podmiany co 5-6 tygodni.... a i tak no3 mam niskie wtedy Wink

Szkło #8 może być - wg. tabeli Smile Dodatkowe wzmocnienia i będzie spokojnie stało.

Ja uważam cały czas że im dłużej stoi tym lepiej Big Grin - prawda?.. Coś jak whiskey Wink Restart to zło Tongue