Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
falowniki , pompy cyrkulacyjne - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: falowniki , pompy cyrkulacyjne (/thread-3050.html)



falowniki , pompy cyrkulacyjne - marcink - 09-07-2013

Witam,
Mam na imię Marcin.
Posiadam akwarium300l 120x50x50
Dno - piasek rzeczny
wystrój - korzenie (duże,dużo) microzoria , kryptokoryny.
Akwarium odkryte , pływające hiacynty.

Swiatło 2 x 30W : aqua glo, power glo
Filtr - kubeł HW 302

Fauna - 5x meeki (młode)
- 2x red head tapajos (młode)
- 3x boliwijki
- 5x skalary
- 1x gibiceps

Problem polega na tym że na dnie zalega mi dużo odchodów gibicepsa. Wiem że to za duża ryba do takiego akwarium (na razie ma z 10cm) , będzie do oddania ale nie teraz (aby ją wyłowić musiał bym zepsuć całą aranżację)
Zastanawiam sie nad kupnem falownika, wiem że z powodzeniem stosowane są oprócz morszczaków w malawi ale co z biotopem ameryk?
Czy takowy falownik nie poniszczy roślin?
Do mojego akwarium 300l 120x50x50 jak myślicie jakiej mocy był by dobry? a może macie jakieś inne skuteczne rozwiązania?

Pozdrawiam
Marcin.


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - junak-rider - 09-07-2013

Może najpierw spróbuj inaczej ustawić wylot z filtra, będzie przynajmniej bezkosztowo. Ewentualnie możesz dać jakąś minimalną głowicę z wylotem ustawionem jak najniżej. Falownika nie miałem ale gdzieś mi się obiło o uszy, że trochę to może hałasować/chlupać i nie każdemu może to odpowiadać, dla roślin to też nie jest chyba najlepsze rozwiązanie.
P.S. "Fałna" - fauna, a "mekki" to meeki.


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - marcink - 09-07-2013

Ok, poprawiłem.
Nie wydaje mi się że Twój pomysł z innym ułożeniem filtra pomoże dlatego że strumień jest za słaby i za wąski.
Pomysł z małą głowicą nisko wydaje się sensowniejszy ale z minusem takim że strumień wody jest "wąski".
Inaczej jest z pompą cyrkulacyjną gdzie strumień jest szeroki przez co spokojniejszy z tym że nie wiem jakiej mocy pompa by się sprawdziła, myślę o 2500l/h lub 3000l/h.


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - junak-rider - 09-07-2013

Możesz zawsze spłaszczyć rurkę wylotową (albo przerobić na dwie rurki), woda będzie płynąć szerzej. Inny sposób to wylot skierować nie w poziomie przy dnie ale po skosie w kierunku dna - woda będzie "odbijać" się od dna. Pompa 2500-3000 l/h zrobi ci młyn w tym akwarium, zdecydowanie wystarczy o wiele mniej. Sprawdzę wieczorem jaką ja mam w domu (a mogłaby być mniejsza) i wtedy ci napisze.


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - Martinezio - 09-07-2013

Popieram zdanie Junaka. Ja u siebie przy akwa 80x40x60 mam obecnie 2 filtry: Aquael TurboFilter 1100 i kubeł Tetra EX700. Łączny przepływ wychodzi mi (licząc maksymalne wartości deklarowane przez producenta, oczywiście) ok. 1800l/h, co jest optymalną wartością. Odchody po 3 zbrojach, 4 akarach i 4 kiryskach nie kumulują się nigdzie - trochę detrytusu owszem jest, ale też bez przesady Wink Dla 120-tki akwa myślę, że przepływ max 2500l/h pozwoli ogarnąć brudy po gibbim, zwłaszcza, że jest samojeden... Kwestia dobrego ustawienia wylotów i wlotów, aby woda krążyła. Może deszczownica Ci załatwi sprawę? Mały cyrklulator nie zaszkodzi na pewno, ale max 1000l/h. Pralki nie ma sensu tworzyć.


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - aarset - 09-07-2013

Moim zdaniem szkoda pieniędzy na pompę cyrkulacyjną o wydajności 1000l/h. Przykładając rękę do jej wylotu trudno poczuć ruch wody. W zbiorniku 120X50X50 osobiście zamontowałbym coś w granicach 3000-45000l/h. Piszę tu o moich doświadczeniach z biotopem malawi a w swoich zbiornikach używam kilku cyrkulatorów Tutaj są rośliny więc może faktycznie max 3000l/h. I nie ma co porównywać strumienia wody z wylotu z głowicy, nawet ze spłaszczoną końcówką do wylotu z cyrkulatora.
P.S. jest taka fajna pompa Tunze 6045 z regulowaną wydajnością, ale tania nie jest.


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - Martinezio - 09-07-2013

Piotrze, ale Malawi to nieco inne warunki biotopowe w stosunku do SA, nie uważasz? Tam mega filtracja jest pożądana ze względu na konieczną przejrzystość wody.
A w SA (z resztą będzie pasowało to dla większości akwariów nie-malawi/tanganika), jak dla mnie, to będzie przerost formy nad treścią. Ruch wody nie ma być wyczuwalny na ręku, ale widoczny. To wystarczy w zupełności. Chyba, że ktoś robi akwa dla Stiphodon-ów Wink Tam nurt jest wskazany i owszem Wink
Kwestia, co się chce uzyskać, nie sądzisz? Ew. także zasobności portfela, bo jak sam zauważyłeś, takie Tunze kosztują krocie Smile


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - aarset - 09-07-2013

Owszem SA to zupełnie inne warunki niż Malawi, ale kolega w zbiorniku ma tylko kubeł o wydajności 1000l/h i podejrzewam, że z wkładami jest znacznie mniej. Piszesz, że w swoim zbiorniku (80X40X60) optymalny przepływ to 1800l/h. Tak więc moim skromnym zdaniem dodanie pompy cyrkulacyjnej o wydajności 3000l do HW 302 w zbiorniku 120X50X50 nie będzie przesadą. Zresztą wydajność pomp cyrkulacyjnych nijak ma się do identycznej wydajności powerheadów. Może wypowie się ktoś kto miał do czynienia z cyrkulatorami.....
Edit: Tunze owszem kosztują niemało, ale są tego warte.


RE: falowniki , pompy cyrkulacyjne - marcink - 09-07-2013

(09-07-2013, 19:15 PM)aarset napisał(a): Owszem SA to zupełnie inne warunki niż Malawi, ale kolega w zbiorniku ma tylko kubeł o wydajności 1000l/h i podejrzewam, że z wkładami jest znacznie mniej. Piszesz, że w swoim zbiorniku (80X40X60) optymalny przepływ to 1800l/h. Tak więc moim skromnym zdaniem dodanie pompy cyrkulacyjnej o wydajności 3000l do HW 302 w zbiorniku 120X50X50 nie będzie przesadą. Zresztą wydajność pomp cyrkulacyjnych nijak ma się do identycznej wydajności powerheadów. Może wypowie się ktoś kto miał do czynienia z cyrkulatorami.....
Edit: Tunze owszem kosztują niemało, ale są tego warte.

Kupiłem pompę cyrkulacyjną 2500l/h , powymiatała kupska z zakamarków a pralki nie ma. początkowe lekkie zmącenie wody już znikło. Myślę że mogłem pokusić się o 300l/h bo trochę dużych, ciężkich odchodów jest nadal ale co jest plusem nie są nigdzie w niedostępnych zakamarkach tylko wymiecione na przód przez co będą łatwe do usunięcia.
Więc koledzy polecam pompę o niedużej wydajności, sprawdza się.