Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Nietypowe akwarium i obsada do niego. - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Nietypowe akwarium i obsada do niego. (/thread-1642.html)

Strony: 1 2 3 4


Nietypowe akwarium i obsada do niego. - Cichlidek - 27-08-2012

W ciągu 2tygodni kupuje akwarium 168litrów, akwarium jest bardzo wysokie bo aż 60cm , wymiary to 80x35x60h , myślałem o paletkach,altumach , ale to nie dla mnie ,za dużo roboty z nimi. Nie wklejam tego tematu do biotopów,bo jeszcze się nie zdecydowałem jakie pielęgnice chce w nim mieć, myślałem nad Severum , ale to chyba byłby błąd, a wy jakie byście proponowali?
Filtracja:
FZN 3.
Oświetlenie
18wx2 (i niech tak pozostanie)
ogrzewanie
Grzałka 100w.



RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - qbsztyk - 27-08-2012

Dla wszystkich gatunków, które wymieniłeś akwarium będzie za małe(czyt. za krótkie i za wąskie). Akwarium o takiej powierzchni, nada się dla pielęgniczek (jeśli interesuje Cię obsada SA).


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - UKASH - 27-08-2012

Moim zdaniem, jesli istnieje jakas szansa na zmiane wymiarow akwarium to zrob to koniecznie! 60cm wysokosci, w przypadku wiekszosci pielegnic, to faktycznie "utrata" litrazu( piszemy o akwarium tej i zblizonej pojemnosci, a nie o1000L Smile, gdzie to 60cm moze byc uzasadnione i jest)Powierzchnia dna 80X35cm daje pole tylko pod pielegniczni, tanganickie muszlowce, ew. 1 pare spokojnych pielegnic z CA typu Herotilapia multispinosa. Niestety/stety dno jest w przypadku pielegnic kluczowe.


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - Bernard - 27-08-2012

Fajna wysokość, ale gdyby długość miała przynajmniej 120 cm miałbyś większe pole do popisu. W takim zbiorniku to rzeczywiście pielęgniczki lub jedna para niedużych pielęgnic + stadko ryb ławicowych, np. bystrzyków, żeby wypełnić toń.


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - Ruki - 27-08-2012

Ogólnie to baniak ma fatalne wymiary, bez sensu jest tak duża wysokość przy tak wąskim akwarium. Przy takiej powierzchni to nie więcej niż harem 1+2 pielęgniczek, przy odpowiedniej dekoracji(piętrowa, choć przy małej szerokości jest trudna do wykonania) może zapuszczą się do połowy wysokości akwarium. Wink


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - pawel060 - 27-08-2012

Można tam zrobić akwarium-paludarium Cool


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - Bernard - 27-08-2012

Ruki, takie akwarium wcale nie musi być bez sensu. Możliwości obsady są przynajmniej takie same jak w akwarium o takiej samej powierzchni dna tylko niższym. Powiedziałbym nawet, że dla większości ryb takie akwarium jest lepsze niż np. 80/35/30 lub 40 (wys). Dlaczego? Więcej wody to stabilniejszy biologicznie zbiornik Smile
Przy odpowiedniej aranżacji może wyglądać b. efektownie - trochę jak telewizor z pięknym filmemWink
Mając taki zbiornik największy problem to jego odpowiednia aranżacja, ale to już kwestia talentu właściciela (odpowiednie korzenie, wysokie rośliny i będzie super, ewentualnie anubiasy i microsorium, czy mchy na wysokich korzeniach, pod którymi będą śmigały rybki, mając do dyspozycji sporo zacienionej powierzcni).
Z jednym zgadzam się w 100 %. Pomimo, że akwarium ma 168 l, z punktu widzenia powierzchni wykorzystywanej przez pielęgnice jest takie jak klasyczne 112 l. (80/35/40)


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - RafalMMA - 27-08-2012

(27-08-2012, 18:59 PM)bernard napisał(a): Ruki, takie akwarium wcale nie musi być bez sensu. Możliwości obsady są przynajmniej takie same jak w akwarium o takiej samej powierzchni dna tylko niższym. Powiedziałbym nawet, że dla większości ryb takie akwarium jest lepsze niż np. 80/35/30 lub 40 (wys). Dlaczego? Więcej wody to stabilniejszy biologicznie zbiornik Smile
Przy odpowiedniej aranżacji może wyglądać b. efektownie - trochę jak telewizor z pięknym filmemWink
Mając taki zbiornik największy problem to jego odpowiednia aranżacja, ale to już kwestia talentu właściciela (odpowiednie korzenie, wysokie rośliny i będzie super, ewentualnie anubiasy i microsorium, czy mchy na wysokich korzeniach, pod którymi będą śmigały rybki, mając do dyspozycji sporo zacienionej powierzcni).
Z jednym zgadzam się w 100 %. Pomimo, że akwarium ma 168 l, z punktu widzenia powierzchni wykorzystywanej przez pielęgnice jest takie jak klasyczne 112 l. (80/35/40)

No tak Bernard, faktycznie efektowne może byc ale ciut przy wąskie. Na herosy napewno. I przy nich wysokie rośliny to mażenie zciętej głowy.


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - Bernard - 27-08-2012

Tak, to jasne, że na herosy trochę za wąskie, a już na pewno nie z roślinami (zwłaszcza tymi delikatniejszymi)


RE: Nietypowe akwarium i obsada do niego. - Cichlidek - 27-08-2012

Akwarium mam 112litrów i muszę się go pozbyć bo jest już brudne i ma rdze i coś tam jeszcze,pomyślałem że wezmę wyższe, i będzie wyglądało fajnie , tak niespotykanie, dam parkę skalarów ,a na dno parkę sajic ,ew. meek Smile

PS: Akwarium dłuższe nie wchodzi w gre(niestety) gdyż mam wszystko do takiego wymiaru akwarium już, tzn. pokrywe,filtr,oświetlenie, grzałke ,też bym chciał np. 120x50x60, ale to już dodatkowa opcja kupna pokrywy,filtra,szafki, a to kosztuje, i nie małe pieniądzę.


PROSZĘ O USUNIĘCIE TEMATU- Ja nie mogę, więc prosżę o to qbsztyka lub kogoś z administracji. Założyłem chyba niepotrzebnie tutaj temat, gdyż dopiero w ciągu 2tygodni akwarium będę miał,bardzo przepraszam.