Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Czym obniżyć pH wody - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Czym obniżyć pH wody (/thread-12038.html)

Strony: 1 2


Czym obniżyć pH wody - kuba83 - 18-12-2022

Dzięki Panowie za zaangażowanie w mój temat, w przyszłym tygodniu działam z testami (kupiłem świeże jbl,a) piasku, ceramiki i kamieniami. Tak jak kolega wyżej napisał wolałbym zbijać pH naturalnymi sposobami. Sprawdzę w czystej RO piasek, kamienie oraz ceramikę z filtra zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam nadzieje ze znajdzie się winowajca. Dodam ze twardość wody gh 0-1.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: Czym obniżyć pH wody - Ruki - 18-12-2022

Obstawiam ceramikę, ona często jest taką ukrytą opcją "zatwardzającą"...


Czym obniżyć pH wody - kuba83 - 18-12-2022

Do koszy zamówiłem Eheim mech podobno jest neutralny i lawe wulkaniczna zamiast biomech bo czytałem ze on tez potrafi podnieść pH wody zobaczymy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: Czym obniżyć pH wody - Ruki - 18-12-2022

Lawa prawie zawsze podnosi. Wink Dodatkowo nigdy nie wiadomo co się rozpuści w wodzie...


RE: Czym obniżyć pH wody - Ghost - 20-12-2022

(18-12-2022, 19:30 PM)Ruki napisał(a): Lawa prawie zawsze podnosi. Wink Dodatkowo nigdy nie wiadomo co się rozpuści w wodzie...
To ja trafiłem na wyjątkowo dobrą, bo nie miałem problemu z utrzymywanie pH 5.0 w akwarium z hydroponiką wysypaną właśnie lawą Smile

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka


RE: Czym obniżyć pH wody - macioch - 21-12-2022

W czym takie naturalne zbijanie jest lepsze od HCL? Bo w czym jest gorsze wiem.


RE: Czym obniżyć pH wody - Ruki - 21-12-2022

(21-12-2022, 21:20 PM)macioch napisał(a): W czym takie naturalne zbijanie jest lepsze od HCL? Bo w czym jest gorsze wiem.

Nie dostarczasz chlorków do wody? Kwasy mineralne znacznie bardziej podbijają przewodność wody.


RE: Czym obniżyć pH wody - schmeichel - 21-12-2022

Nie neguję stosowania kwasu ale jego nieumiejętne stosowanie może narobić tylko szkód i dlatego ja bym nie ryzykował. Kwas to czysta chemia i czy w naturze ryby mają szansę mieć tak drastyczne zmiany parametrów wody jak w przypadku zastosowania nieodpowiedniej dawki kwasu?


RE: Czym obniżyć pH wody - Sloma - 22-12-2022

Dokładnie schmeichel ma rację. Ja z kwasem to najlepiej robić powolne zejście z ph. ale jak tylko zauważymy że ph się podnosi z powrotem to lepiej przestać, bo to oznacza że w akwarium jest coś co ma na to wpływ. Jeżeli będzie się to robić dalej to te wahania ph zaszkodzą rybom, w większy lub mniejszy sposób bo też zależy jakim rybom, ale ja prawdopodobnie w ten sposób wykończyłem delikatne borneanskie gurami.
Proponował bym abyś skupił się na niskim NO3 a z ph to na spokojnie i powoli.
Co do torfianki to jak nie masz miejsca to wystarczy jak w jakimś wiadrze torf włóknisty o niskim ph zalejesz wodą RO i poczekasz jakiś czas.


RE: Czym obniżyć pH wody - macioch - 24-12-2022

(21-12-2022, 22:27 PM)Ruki napisał(a):
(21-12-2022, 21:20 PM)macioch napisał(a): W czym takie naturalne zbijanie jest lepsze od HCL? Bo w czym jest gorsze wiem.

Nie dostarczasz chlorków do wody? Kwasy mineralne znacznie bardziej podbijają przewodność wody.

A ok dzięki. Mógłbyś coś więcej napisać na ten temat albo dać jakieś linki bo chętnie bym się doedukował? Wink