• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Czym obniżyć pH wody

#1
Witam, chciałbym się dowiedzieć czym obniżyć pH wody w akwarium w bezpieczny sposób. Woda to czyste RO typowy zbiornik BW liście szyszki olchy a pH jest w okolicach 7. Chciałbym zejść tak do 5-5,5. Wieszałem worek z torfem na tyłach akwarium, ale za dużo to nie pomogło. Na armatkę nie mam warunków. Przychodzi mi na myśl butla z co2 która została mi po roślinnym, ale wkurzały mnie pecherzyki powietrza w toni wodnej. Widziałem preparaty na obniżenie pH stosował ktoś? Czy są bezpieczne? Ewentualnie proszę o informacje jaki kupić sprawdzony i bezpieczny produkt. Z góry dziękuje za informacje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jaki masz wystrój zbiornika tj. czy mie ma w nim żadnych kamieni lub podłoża podnoszącego twardość?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(16-12-2022, 09:08 AM)schmeichel napisał(a): Jaki masz wystrój zbiornika tj. czy mie ma w nim żadnych kamieni lub podłoża podnoszącego twardość?


Nie mam, zwykły piasek od 0.1-0.3 typowy dla BW. Kupiony od gościa z Allegro w opisie było napisane ze nie podnosi parametrów wody. Kupię może torf w granulkach do filtra i przeciągnę cała wodę może lepiej będzie jak z woreczkiem torfu zawieszonym w akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kilka większych kamieni jednak mam możecie one są przyczyną.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Akwarium dojrzałe? Stare? Jeśli nie to jeśli jest samo RO i nie ma zatwardzaczy (sprawdzić kamienie, piasek, ceramikę) to Twoje działania zadziałają - tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość. Z CO2 do samego RO to trzeba uważać bo łatwo przesadzić. Reszta jak zbiornik dojrzeje to woda się zakwasi. Jeśli akwarium stare - dojrzałe to musi być coś co neutralizuje kwasy. Ja bym zaczął od sprawdzenia co w filtrze masz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Akwarium dojrzale pracuje około 2 lat, w filtrze tylko gruba gąbka jako prefiltr, jest tez ceramika aqua nova ncr-1 może ona podnosi mi pH. Kamienie sprawdzone próbą octową, nie ma żadnych reakcji. Dzisiaj kupiłem torf do filtra zobaczymy będę walczyć. Jeżeli to nie pomoże to wywalę ta ceramikę i wymienię na jakaś inna ewentualnie prosiłbym o jakieś namiary na sprawdzoną firmę. Filtr to Eheim 2075 przed ta ceramika miałem tam plastikowe rurki ale niestety rozpłynęły się dosłownie, tylko miałem akwarium roślinne myśle ze od nawozów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(16-12-2022, 17:51 PM)kuba83 napisał(a): Kamienie sprawdzone próbą octową, nie ma żadnych reakcji.

Próba octowa to za mało, aby mieć pewność że kamienie nie zatwardzają. Spróbuj je wyjąć i zobaczyć czy pH nie spadnie albo zrób próbę w wiadrze z ro czy nie podnoszą twardości. Tak samo możesz przetestować ceramikę z filtra.


Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
[-] Post el_polako otrzymał 1 polubień od:
  • kuba83
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
To samo proponuję zrobić z piaskiem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cześć

Z doświadczenia. Torf Ci nic nie da. Ja mam u siebie paletki. Wodę w kranie mam PH 7,8 a zbijam do 6,6 - 6,8. Jedyna skuteczna metoda w moim przypadku to HCL.
Tylko tutaj uwaga. Jest to kwas z którym musisz obchodzić się delikatnie. Kwas rozpuszczasz w wodzie i wtedy lejesz do akwa. Ja leję go do komory sumpa tam gdzie pompa. Staraj się nie obniżyć na dobę więcej niż 0,2. Ryby większe wahnięcia raczej przeżyją tylko po prostu raczej nie lubią większych skoków.
Butle CO2 też mam i ustawiona jest tak aby w ciągu 7 godzin pracy nie obniżała mi PH więcej niż 0,2.
Kwas na pewno będzie skuteczny tylko musisz próbować małymi dawkami. Powodzenia Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A ja nadal uważam, że najbezpieczniejsze jest ,,naturalne" obniżanie twardości. W pierwszej kolejności trzeba mieć 100% pewności, że nic w zbiorniku nie będzie nam zatwardziało wody, potem lejemy czyste ro i zapewniamy bufor dzięki, któremu stopniowo obniżymy twardości i pH.
[-] Post schmeichel otrzymał 1 polubień od:
  • mimo12
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości