Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... (/thread-11999.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - piotrK - 12-01-2023

(12-01-2023, 18:30 PM)darkdivinity napisał(a): Wg mnie nie ma co psioczyc, akwarystyka wszystko przeżyje.
O, i to jest głos rozsądku w tym temacie Smile


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - darkdivinity - 12-01-2023

Co się tyczy forum, sam czasami zapominam o cichlidae. Później doznaje przebłysku, że z ciekawości zobaczę co słychać w akwariach innych użytkowników. Lubię forumowa formę wypowiedzi, zdecydowanie bardziej niż FB czy inne podobne media społecznościowe.


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - Ruki - 12-01-2023

@tatakuby  ostatnio mocno zredukował akwaria, ciekawe jak jego rachunki za prąd. Wink


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - Sloma - 06-02-2023

Jeżeli mogę coś zasugerować bo może okazać się pomocne.
Jeżeli chodzi o filtracje to można zaoszczędzić stosując słabsze pompy ale warunek taki ze musi być sump boczny. Wówczas pompa nie musi być aż tak mocna bo nie musi tłoczyć w górę. Kiedyś w starym fishroomie miałem taką filtrację sumpem bocznym zbiornika 450 litrów za pomocą pompki Aquael Pat mini o mocy 4W i do tego wspomagałem się filtrem wewnętrznym o mocy chyba 6-8 Wat.

Druga sprawa to oświetlenie. Nigdy tego u siebie nie wprowadziłem ale zaczynam sam się zastanawiać. Zrobiłem kiedyś taki eksperyment: Pewnie każdy wie jak wygląda kostka 10 litrowa Aquaela? jest ona wyposażona w mocne oświetlenie LED o mocy 9 Wat.
Ja za pomocą tacki po makaronie i jednego modułu Samsunga o mocy 1,1W uzyskałem taki sam efekt. Tacka po makaronie miała od wewnątrz aluminiową powłokę podobną do folii aluminiowej. Szybki test ale działa. Spójrzcie sami:

Wewnętrzna strona tacki:

   

Zamontowany na pokrywie akwarium moduł led (ledami do góry)

   

A oto efekt:




RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - jaca303 - 07-02-2023

Wow , też mam taka kostkę i jednym modułem led, ale świecę w dół.  Ciekawy pomysł , muszę go w tej kostce wypróbować a może ten patent uda się przenieść na inne akwa.


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - adams2121 - 07-02-2023

Lepszy byłby jakikolwiek odbłyśnik


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - dzikakuna - 07-02-2023

(06-02-2023, 23:55 PM)Sloma napisał(a):


.gif   magical-magic.gif (Rozmiar: 433.38 KB / Pobrań: 233)


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - adams2121 - 07-02-2023

Świetny pomysł Słoma.
O ile dobrze pamiętam - twój sposób z odbłyśnikiem daje więcej światła niż bezpośrednio na taflę padające światło.

Jakby ktoś chciał poszukać z demobilu odbłyśniki - od tego typu lamp będą ok. Producent nieistotny - ważny klosz.


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - novi - 23-02-2023

Dawno mnie nie było, jak "darkdivinity ...
Mam foto od kwietnia 2020 i powiem, że oprócz solarów i kominka z płaszczem (od 2010) to druga dobra inwestycja. Zauważyłem dawno, że jak w sejmie coś ustalą posłowie (dla siebie) to trzeba z tego korzystać - np zwrot podatku na wydatki na budowę domu (lata od 2000 czy wynajem, a ostatnio fotowoltaika). Pompy ciepła odpuszczam jak nie będzie tzw gminnych - głębokich odwiertów dla całych osiedli, gmin.


RE: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna... - Darek - 25-02-2023

(23-02-2023, 21:34 PM)novi napisał(a): Dawno mnie nie było, jak "darkdivinity ...
Mam foto od kwietnia 2020 i powiem, że oprócz solarów i kominka z płaszczem (od 2010) to druga dobra inwestycja. Zauważyłem dawno, że jak w sejmie coś ustalą posłowie (dla siebie) to trzeba z tego korzystać - np zwrot podatku na wydatki na budowę domu (lata od 2000 czy wynajem, a ostatnio fotowoltaika). Pompy ciepła odpuszczam jak nie będzie tzw gminnych - głębokich odwiertów dla całych osiedli, gmin.

A ja przestałem palić w kominku z płaszczem i grzeje klimą- wychodzi taniej. Ostatnio dostawcy drewna powariowali z cenami (u mnie na wsi chcieli od 300 do 700 zł za metr drewna łupanego w skrzyni- to po ułożeniu pewnie będzie 0.6, może 07m3). Za to zainwestowałem w pianę na poddaszu, mam teraz 30 cm piany w dachu i 16 w stropie.