Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Obsada 240l do kirysków - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa (https://cichlidae.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: Obsada 240l do kirysków (/thread-11768.html)

Strony: 1 2


Obsada 240l do kirysków - Ferro - 11-03-2022

Cześć wszystkim. To mój pierwszy post tutaj jak i pierwsze będą moje doświadczenia z pielęgnicami. Trochę znudziła mi się moja obsada i chcę iść tym razem w pielęgnice.
Mam akwarium 240l o długości 120cm, a w nim chcę pozostawić kiryski panda, bo to moje ulubione rybki. Mam również brzanki brokatowe, ale mogę z nich zrezygnować.
Jakie mogę dać do akwa pielęgnice lub może jakieś mniejsze z Apisto? Nie chcę aby w akwarium było pusto, więc oprócz kirysków i pielęgnic zależałoby mi też na jakimś stadku w toni tak jak do tej pory były brzanki.
Jak coś od razu napiszę, że nie podobają mi się mało wyraziste rybki typu Cleithracara maronii.
Macie jakieś ciekawe propozycje?


RE: Obsada 240l do kirysków - Arlekin - 11-03-2022

Parametry wody?


RE: Obsada 240l do kirysków - Ferro - 11-03-2022

(11-03-2022, 18:28 PM)Arlekin napisał(a): Parametry wody?
Aktualnie mam takie pod kiryski, w stronę bardziej neutralnych, ale mogę osiągnąć każde (byle odpowiadały kirysom i innym rybom). Gh 10, ph 7, temp 24stC.


RE: Obsada 240l do kirysków - piotrK - 14-03-2022

@Ferro Jeżeli chcesz mieć kiryski to Apisto byłyby naturalnym wyborem. Do tego drobnoustki w toń i masz klasyczne akwarium z Apistogramma. Na pewno warto byłoby zejść z parametrami (pH poniżej 7, GH lepiej poniżej 5) i masz tak na prawdę szeroki wybór. W takim akwarium przy odpowiednim zagraceniu (właśnie, może pokaż jaki masz tam wystrój) możesz mieć spokojnie samca i dwie samice dwóch gatunków Apistogramma. Zobacz co ma np. @mpaw  w ofercie i się zastanów co Ci odpowiada.


RE: Obsada 240l do kirysków - Ferro - 17-03-2022

(14-03-2022, 17:22 PM)piotrK napisał(a): @Ferro Jeżeli chcesz mieć kiryski to Apisto byłyby naturalnym wyborem. Do tego drobnoustki w toń i masz klasyczne akwarium z Apistogramma. Na pewno warto byłoby zejść z parametrami (pH poniżej 7, GH lepiej poniżej 5) i masz tak na prawdę szeroki wybór. W takim akwarium przy odpowiednim zagraceniu (właśnie, może pokaż jaki masz tam wystrój) możesz mieć spokojnie samca i dwie samice dwóch gatunków Apistogramma. Zobacz co ma np. @mpaw  w ofercie i się zastanów co Ci odpowiada.

Podobają mi się Apistogramma Baenshi i Borelli albo Viejita. Któreś z nich by się nadały? I mogę trzymać parki/haremy dwóch gatunków Apisto? Jeszcze mam pytanie, czy można z takimi pielęgniczkami trzymać kosiarki? Dostałem trzy niedawno i szkoda by mi było się pozbywać, bardzo pocieszne są.


RE: Obsada 240l do kirysków - Goran - 17-03-2022

Weź pod uwagę, że bardzo szybko z takiej małej kosiarki zrobi się całkiem spory kombajn o wiele większy niż apisto.


RE: Obsada 240l do kirysków - macioch - 18-03-2022

W sensie że to jakiś problem dla tych apisto że będą pływały z większymi rybami? Chyba że chodzi o samą wielkość zbiornika dla kosiarek, ale to myśle że 120cm jest ok choć uważam że to absolutne minimum. A właśnie @Ferro jaka szerokość tego zbiornika. Co do łączenia apisto to chyba najlepiej jakby się kolega @Ruki wypowiedział.


RE: Obsada 240l do kirysków - Goran - 19-03-2022

Miałem swego czasu jedną kosiarka z Teaniatusami . To są dość aktywne ryby i robią sporo zamieszania w zbiorniku. Mi kłócimy się i wizualnie i pod względem zachowania z resztą obsady.


RE: Obsada 240l do kirysków - Ferro - 19-03-2022

(18-03-2022, 23:54 PM)macioch napisał(a): W sensie że to jakiś problem dla tych apisto że będą pływały z większymi rybami? Chyba że chodzi o samą wielkość zbiornika dla kosiarek, ale to myśle że 120cm jest ok choć uważam że to absolutne minimum. A właśnie @Ferro jaka szerokość tego zbiornika. Co do łączenia apisto to chyba najlepiej jakby się kolega @Ruki wypowiedział.

Dokładnie 120x45x45 taki niestandardowy trochę.
Ktoś wyżej pytał o wystrój to od razu dodam, bo akurat zmieniałem. Mam teraz obsadzony tył i boki (kryptokoryny i takie długie trawiaste coś, lotos zielony) z przodu głównie plaża a boki obsadzone lobelią, na skalach i korzeniach różne mchy. Większość roślin świeżo dosadzana i jeszcze rosną, bo wystrój zmieniałem.
Jak coś to bardzo mi się spodobały też pielęgniczki Macmasteri.


RE: Obsada 240l do kirysków - Ruki - 20-03-2022

Przede wszystkim kosiarki wymagają innej wody niż wspominane tu apisto. Po drugie, będą zbyt aktywnym i zbyt dużym towarzystwem dla nich. I ich stadko powinno stanowić minimum 5-6 sztuk.