• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Choroba(skalar)?

#51
Ja tylko chciałam odnieść się do sformułowania "Według tabelki wzorców wszystkie parametry są poprawne". Nie ma czegoś takiego. Posłuchaj, z parametrami wody to jest tak, że o ile dla każdych ryb powinno być NO2 oraz Nh3/4 równe zero, do tego NO3 najlepiej poniżej 30, to cała reszta parametrów jest zależna od tego jakie trzymasz ryby. Bo dla jednego gatunku poprawnym pH będzie 6,0 a dla innego 8,0. To samo jeśli chodzi o twardości wody (KH i GH). Zachęcam do poczytania o gatunkach które posiadasz, zobacz jakie mają wymagania jeśli chodzi o twardości i pH. W większości opisów ryb masz podane wartości pH od-do i tak dla wielkiego uproszczenia na początek proponuję uznać, że najlepsze pH to wartość średnia z tych dwóch wartości i nie patrzeć na skrajne. To samo jeśli chodzi o twardości, z tym że tutaj często nie ma w opisach podanych konkretów a jedynie nazwy mówiące, że wymagana woda np. miękka, twarda czy coś. Dla ułatwienia podam Ci jak to się przekłada na wartości GH:

Bardzo miękka – 0-5
Miękka – 5,1–10
Średnio twarda – 10,1–20
Twarda – 20,1–30
Bardzo twarda – powyżej 30

Także jest tak, że oprócz oczywiście uwzględnienia wielkości akwarium dla danych ryb, to powinno się dobierać je według tego jakie parametry są dla nich najlepsze. Najprościej i najlepiej jest dobierać ryby żyjące na jednym kontynencie, w tym samym regionie i biotopie. Przy dobieraniu ryb należy patrzeć na pH, GH, oraz temperaturę wody. Potem trzeba uwzględnić jakie duże akwarium posiadamy oraz poczytać lub popytać jak jest z agresywnością danego gatunku. Bo przecież też może być tak, że o ile parametry i wielkość akwarium się zgadza, to sam gatunek może być na tyle agresywny, że wytłucze inne ryby Smile

Póki co, to zrób podmiany tak jak koledzy wyżej radzą i spróbuj też poczytać o tych swoich rybach i porozmawiać z rodzicami dlaczego jest źle i jak to powinno wyglądać. Bo takie kupowanie ryb bez poczytania, to zwykłe męczenie zwierząt. To tak jakby niedźwiedziowi polarnemu kazać żyć w tropikach. Może żyć będzie ale stanie się to dla niego straszną męczarnią. To samo z trzymaniem ryb w nieodpowiednich parametrach.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Rsi: jeśli nie ma NO2 i NO3 (poziomy zerowe), to masz amoniak w wodzie, a to jeszcze gorzej. Innej opcji być nie może. Ryby wydalają produkty amonowe, więc nie ma możliwości, aby wszystko było na 0. Poczytaj o cyklu azotowym w akwarium. Niedojrzałe akwa = podwyższone poziomy któregoś z trujących związków. Testy niektórych firm pozostawiają wiele do życzenia, a wyniki są wielce dyskusyjne. Jeśli chodzi o paski, to ja osobiście polecam JBL-a. Być może ich własnie używasz, bo wydaje mi się, że są najpopularniejsze. Natomiast dobre wyniki uzyskasz chyba tylko na testach kropelkowych i to też odpowiedniej firmy.

Junak: widzę, że ratuje, ale mógł od początku starać się niedopuścić do tego Wink Ale masz rację, skupmy się na pomocy, zatem. Sorki za ew. ataki Smile Najważniejsze teraz to uratować co się da i przygotować baniak właściwy najlepiej, jak to możliwe i odpowiednio dobrać obsadę.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
dziękuje wszystkim za odpowiedz! chyba faktycznie działam trochę chaotycznie :/
Testów używam takich:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/testy-a...5c197bb660
Poszukam jeszcze i kupię testy na NH 3/4 i napiszę jakie są wyniki

Myślę, że zdrowe (póki co) rybki przerzucę do tego nowego, mniejszego akwarium. W dużym tym czasie zacznę wszystko od początku.
Natomiast chore rybki: cóż dwie wychudzone, jedna napuchła, żadna z nich nie je. Więc nieleczone zdechną na 100%. Odłowie je do jakiegoś małego naczynka i spróbuje podać antybiotyk. Jak wyzdrowieją to super, jak zdechną to cóż... przynajmniej będę wiedział, że próbowałem.

Poniżej wrzucę link do fotki całości mojego akwarium - może ktoś dopatrzy się jeszcze jakichś oczywistych błędów nowicjusza? Smile
http://fotozrzut.pl/zdjecia/096d9da6d8.jpg

W jakim dziale mógłbym założyć wątek, w którym mógłbym pytać o porady przy restarcie większego akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
W sprawie baniaków piszemy w którymś z podrzędnych działów tej sekcji: http://cichlidae.pl/forumdisplay.php?fid=24

Co do zmian - wszystko, co sztuczne - won. Muszle i grys - won. Zamiast tego piach, otoczaki + korzenie - w zależności od tego, co napiszę dalej. Zdecyduj się na jakieś konkretne środowisko: Ameryka Centralna (CA - polecana ze względu na zbliżony skład chemiczny wody do ogólnie ujętej kranówki w Polsce), Ameryka Południowa (SA - wody miękkie i kwaśne - stopień zależny, czy to czarne wody BW, czy wody czyste CW, przede wszystkim zależy od ryb, jakie chcesz trzymać), Azja (głównie wody miękkie i kwaśne, podobnie jak w SA), czy Afryka (albo miękkie i kwaśne wody lasów równikowych, albo twarde i bardzo twarde, alkaliczne wody jezior Tanganika/Wiktorii czy Malawi). Dzięki temu określisz sobie kierunek, do jakiego będziesz dążył. Co prawda akwarium jest małe i nie daje Ci pola manewru zbytnio, ale i w takich baniakach da się urządzić ciekawe aranżacje. Jak już wybierzesz sobie kierunek, będziemy myśleć o obsadzie i aranżu, ale to już w stosownym wątku, który założysz Smile
Powodzenia.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
rsi - kolejność działań, priorytety:

1. Zdobycie dojrzałej gąbki, ceramiki, innego wkładu biologicznego i jęśli jest możliwość podłoża od kogoś, a jeśli nie ma od kogo, to chociaż trochę dojrzałej wody niech Ci dadzą ze "świetnego" sklepu. Duże podmiany, nie karmienie lub skąpe karmienie ryb np co 3 dni, wyeliminowanie toksyczności wody.

2. Potem selekcja obsady, zostawienie ryb o podobnych wymaganiach i doprowadzenie pozostałych parametrów wody do przyjaznych dla nich.

3. Dopiero na końcu dbałość o aspekty wizualne zbiornika, zabawa w naśladowanie biotopu czy co tam sobie życzysz.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Problem chorych rybek się częściowo rozwiązał - wszystkie, które miały widoczne objawy, już padły Sad

co do pozostałych:

Christo - zrobiłem podmianę ok 30-35% wody, i zmierzyłem parametry. Wyszły tak jak uprzednio czyli:
- NO3 = 0
- NO2 = 0
- d(GH)= 16
- d(KH) = 6-10
- pH = 6,4-6,8
- Cl2 = 0

dodatkowo testami kropelkowymi sprawdziłem NH3/4. Wyszło teraz 0. Wygląda więc na to, że woda tam nie jest toksyczna. Dodatkowo akwarium ma już ok 6 tygodni, więc chyba bakterie zdążyły się już namnożyć? Może więc nie ma sensu robić pełnego restartu? Odłowić rybki, zlać gdzieś tą wodę, zmienić podłoże na piasek, wyrzucić zbędne rzeczy, o których pisał Martinezio i zalać znów tą wodą?

PS. zacząłem czytać o wymaganiach poszczególnych gatunków ryb. Chciałem zacząć od swojej obsady ale niestety... nie jestem pewny jakie to gatunki :| rodzice oczywiście też nie pamiętają co kupili.
Na chwile obecną mam 11 rybek:
1 Skalar
2 Glonojady Ancistrus
2 Kiryski malutkie
1 Kiryśnik Czarnoplamy

Jedną "taką" rybę:
http://fotozrzut.pl/zdjecia/3aa15d767c.jpg

oraz 3 rybki takie jak w linku poniżej + jedną taką samą (kształtemSmile) tylko całą czarną:
http://fotozrzut.pl/zdjecia/df115be2be.jpg


Nie wiem, może to, że nie potrafię ich rozpoznać w różnym katalogach/atlasach ryb, wynika stąd, że rodzice kupowali młode rybki a w katalogach - dojrzałe wyglądają inaczej?

Tak czy siak - potrafi mi ktoś pomóc z tymi rybkami z fotek?Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Generalnie masz więc rybska z SA - przynajmniej w tym się spisał sprzedawca, że zaoferował ryby z jednego kontynentu. Sprawa o tyle łatwiejsza, że nie musisz kombinować, w którym kierunku iść, tylko masz SA do ogarnięcia.

A propos tych nierozpoznanych rybek, to nie pomogę - nie wiem co to... Ta druga to na bank jakaś hybryda, w dodatku koślawa. Pierwsza trochę przypomina Heros-a jakiegoś... Słabe zdjęcie, więc ciężko coś powiedzieć.

Co do testów i ich wyników - aż mi się nie chce wierzyć, że w niedojrzałym baniaku masz wszystko na 0 :/ Mało to wiarygodne...
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Ta pierwsza ryba to Heros efasciatus
A druga to Hybryda Parrot Cichlasoma 
Drugi gatunek (jak można to tak nazwać) nie polecany na tym forumWink
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
(12-03-2014, 01:04 AM)Martinezio napisał(a): Co do testów i ich wyników - aż mi się nie chce wierzyć, że w niedojrzałym baniaku masz wszystko na 0 :/ Mało to wiarygodne...
po zrobieniu testów prosiłem jeszcze dwie inne osoby o porównanie z tabelką na opakowaniu. Jeśli kolorki odbiegały od tych oznaczających "zero" to bardzo nieznacznie
(12-03-2014, 01:13 AM)Kris1984L napisał(a): Ta pierwsza ryba to Heros efasciatus
A druga to Hybryda Parrot Cichlasoma 
Drugi gatunek (jak można to tak nazwać) nie polecany na tym forumWink

hmm... czemu nie polecany? agresywny? trudny w utrzymaniu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
(11-03-2014, 22:04 PM)rsi napisał(a): Christo - zrobiłem podmianę ok 30-35% wody, i zmierzyłem parametry. Wyszły tak jak uprzednio czyli:
- NO3 = 0
- NO2 = 0
- d(GH)= 16
- d(KH) = 6-10
- pH = 6,4-6,8
- Cl2 = 0

dodatkowo testami kropelkowymi sprawdziłem NH3/4. Wyszło teraz 0. Wygląda więc na to, że woda tam nie jest toksyczna. Dodatkowo akwarium ma już ok 6 tygodni, więc chyba bakterie zdążyły się już namnożyć? Może więc nie ma sensu robić pełnego restartu? Odłowić rybki, zlać gdzieś tą wodę, zmienić podłoże na piasek, wyrzucić zbędne rzeczy, o których pisał Martinezio i zalać znów tą wodą?

Przyznam że przeleciałem ten wątek po łebkach i myślałem że jest gorzej. Nie rób restartu, tylko wymień podłoże. Najlepiej żebyś to zrobił stopniowo np po 1/3 bez spuszczania wody. Będzie to trochę niewygodne, ale najbezpieczniejsze dla ryb. Pilnuj parametrów.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości