Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Lepidiolamprologus elongatus
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam,
Mój pięćsetny post chcę zadedykować wyjątkowemu dla mnie gatunkowi pielęgnic.
Od lat marzyłem o Lepidiolamprologus elongatus (kwintesencja ryby drapieżnej: zachowanie, dieta i oczywiście atrybuty zewnętrzne: ubarwienie, kształt, oczy, pysk).
Pierwszą grupę tych ryb do kraju sprowadził w dniu 28.10.2011r. bezpośredni importer ryb z Tanganiki "Tropheus Tanganika" z Krakowa.
Dobrana para (12 i 16 cm), którą nabyłem w dniu 14.01.2012r., wyszła spod ręki Marty. Muszę przyznać, że dobrej ręki, ponieważ nie miałem z nią choćby najmniejszego problemu, a wręcz odwrotnie - codziennie przynosi mi sporo radochy. Błyskawicznie zaaklimatyzowała się w zbiorniku 240l (150x40x40cm, piach wiślany, sporo skałek wapiennych, dwa filtry wewnętrzne, 26 st. C, co 3-4 dni podmiana ok. 1/4 objętości wody), chociaż nie eksplorują go w całości (prawą stroną baniaczka nie interesują się niemal w ogóle, choć może to ulec zmianie, kiedy maluchy rozpłyną się po jego całej długości).
Przez pierwsze dni pływała z nieco mniejszym (11 cm) Lepidiolamprologus kendalii. Jednak tak szybko, ku mojemu zaskoczeniu, odbyła tarło, że - niestety - nie zdążyłem go przenieść do innego zbiornika.
Tarlaki są bardzo zgodne. Wspólnie opiekują się narybkiem. Ryby, jak to dzikusy, nie są specjalnie płochliwe. Mają wilczy apetyt. Nie chcę ich przekarmiać, ale krewety im nie żałuję (ze wszystkich mrożonek, tą preferują najbardziej). Od początku najważniejszym dla nich miejscem była toń wody bezpośrednio pod otworem w szkle nakrywowym służącym do wrzucania karmy (jedyne akwa, gdzie przykrywam ten otwór - boję się, że wylezą i pójdą buszować w lodówceBig Grin).
Samiec ma oryginalny sposób adorowania samicy i demonstrowania swojej pozycji. Mianowicie, jak torpeda przyspiesza na odcinku ok. 80 cm i z powrotem tym samym torem (powtarza to kilka razy).
Ryby, jak przystało na rasowe drapieżniki, majestatyczne, spokojne, pewne siebie. Nadal nie mogę się napatrzyć. Zresztą, popatrzcie samiWink.







Marto, jeszcze raz wielkie dzięki za rybska, Certyfikat i "MT".
Napisz, kiedy orientacyjnie powinienem przenieść maluchy.
Miło mi, że para jest faktycznie dobranaSmile

Ja oddzieliłam maluchy przy wielkości około 2 cm. Zrobiłam to jednak z powodu potrzeby zbiorników przed nową dostawą ryb, więc nie mam obserwacji jak długo mogą bezpiecznie być z rodzicami i co się dzieje wtedy w zbiorniku.

Marta
Super ryby i ciekawe obserwacje. Na wcześniejszym filmie, wkrótce po wpuszczeniu L. elongatus widać było tego osobnika L. kendalli. Tak przypuszczałem, że momencie tarła jego los będzie marny... Ta sytuacja, pomimo małego zbiornika, potwierdza, że te ryby po złożeniu ikry nie tolerują konkurencji w swoim rewirze.
Piękne ryby Smile
Można wiedzieć jaki utwór użyłeś jako podkład do 2 filmiku od góry :?:
Świetne ryby, pięknie się prezentują.

Cytat:
(11-02-2012, 17:29 PM)K-Pon napisał(a): [ -> ]Piękne ryby Smile
Można wiedzieć jaki utwór użyłeś jako podkład do 2 filmiku od góry :?:

Muzę wybieram z bezpłatnej oferty YT. To dla mnie największa frajda, ponieważ nie rzucam się na lepszy z brzegu kawałek, tylko staram się dźwiękiem podkreślić atmosferę w akwarium, temperament ryb, a także ich pochodzenie (na ile słuch pozwalaBig Grin). Stąd wszystkie powyższe ścieżki dźwiękowe są spod znaku "Africa"Wink.

No właśnie wwierciłeś mi się 2-gim kawałkiem w ucho i ta melodia za mną chodzi mimo iz daleko odbiega od mojego "gustu" muzycznego Tongue
Mam jeszcze drugie pytanie, czym kręcisz i czy doświetlasz akwarium podczas tworzenia filmików :?:
kolejne genialne rybska z Twojej kolekcji, zazdroszczę takich możliwości posiadania tylu gatunków Smile
Cytat:
(12-02-2012, 12:07 PM)K-Pon napisał(a): [ -> ]No właśnie wwierciłeś mi się 2-gim kawałkiem w ucho i ta melodia za mną chodzi mimo iz daleko odbiega od mojego "gustu" muzycznego Tongue
Mam jeszcze drugie pytanie, czym kręcisz i czy doświetlasz akwarium podczas tworzenia filmików :?:

Mój zestaw do filmowania i fotografowania, to:
- Canon EOS 5D MarkII,
- Canon EF 24-70mm, 1:2.8 L USM,
- statyw, pilot.
Dodatkowego doświetlenia nie używam. Czekam na naturalne światło.
Materiałów filmowych i fotograficznych w żaden sposób nie obrabiam (ew. skracam w programie YT długość filmów).

Jeszcze coś na marginesie. Krzysztof, cieszę się, że obok zainteresowania samymi Lepidio pytasz o muzykę i sprzęt. Mamy lepsze i gorsze dni. Piszemy mniej lub bardziej mądrze. A często chcemy napisać coś, co nie pasuje idealnie do wątku. Ale jest przyjemnie, a nawet twórczo, jak nie trzymamy się restrykcyjnie tematu postu, czego mam nadzieję właśnie doświadczasz. Witam na Cichlidae.plWink.

Muszę Ci powiedzieć, ze te Twoje filmiki wygodzą lepszej jakości aparatem niż u mnie kamerką. Choć faktem jest że zwykle ja filmuję wieczorem, nie mam niestety tego komfortu, żeby spobie poczekać na naturalne światło Smile
Stron: 1 2 3