Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: [65 l][SA CW][M. Ramirezi]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Dzieki, ja jestem tytaj zupelnym laikiem bez ambicji i na pewno co napisales to prawdaSmile Z praktycznego punktu widzenia kalkulatory w sieci sa i jesli daje to przyblizony chociaz wynik to dla mnie jest wystarczajace. Jest cos takiego jak prawda absolutna i prawda praktycznaSmile rozumiem, ze przeklamania nie sa kilkukrotne.. Dla mnie wazne tez jest w tym zbiorniku pokazanie tendencji. Jesli rosnie przewodnosc, to raczej twardosc nie spadaSmile Znacznie latwiej zmierzyc konduktometrem niz wpuszczac kropelki, ale z ciekawosci zrobie to dzisiaj.

Zaintrygowalo mnie cos innego. Czy konduktometr nie mierzy ppm tylko przewodnosc i potem przelicza? Zawsze stosunek tych wartosci jest podobny podczas moich pomiarow...

Btw, moze czegos nie zrozumialem ale we wszystkich Twoich przykladach twardosc jest nizsza niz wskazywalby TDS? Taka prawidlowosc znam i wiem ze to przeklamanie. A czy jest mozliwa sytuacja, zeby tds byl nizszy niz wskazuje twardosc?

Innymy slowy, jeali kalkulator przelicza mi ppm na 4 stopnie niemieckie, to przeklamanie moze byc tylko takie, ze twardosc w stopniach niemieckich jest nizsza. Pytam, bo piszesz, ze Twoje przyklady sa w obie strony, a jak mi sie wdaje sa tylko w jedna?

Przepraszam (to ciekawe co piszesz), jeszcze jedno, jaki jest z Twojego doswiadczenia praktyczny margines bledu? 1,5 raza? Teoretycznie rozumiem moze byc pewnie w nieskonczonosc, ale to nie jest takie wazne. Istotne ile w praktyce te pomiary moga sie roznic.
(02-12-2016, 19:56 PM)bpiotrow13 napisał(a): [ -> ]praktycznaSmile rozumiem, ze przeklamania nie sa kilkukrotne.. Dla mnie wazne tez jest w tym zbiorniku pokazanie tendencji. Jesli rosnie przewodnosc, to raczej twardosc nie spadaSmile Znacznie latwiej zmierzyc konduktometrem niz wpuszczac kropelki, ale z ciekawosci zrobie to dzisiaj.

No tak, to jest prawda - cenniejsze dla nas są informacje o względnych zmianach.

Cytat:Zaintrygowalo mnie cos innego. Czy konduktometr nie mierzy ppm tylko przewodnosc i potem przelicza? Zawsze stosunek tych wartosci jest podobny podczas moich pomiarow...
No właśnie - to jest to na co zwróciłem uwagę w ostatnim akapicie. Stosunek jest ten sam, bo on sobie po prostu przelicza. Raczej nie możemy wymagać cudów żeby dwie elektrodki zmierzyły nam ilość substancji mineralnych Big Grin Niemniej skoro przeliczniki powszechnie się stosuje to musi to być naprawdę minimalny błąd. Przykładowy kalkulator z internetu: http://www.chemiasoft.com/chemd/TDS  pokazuje tabelę, gdzie porównana jest realna wartość TDS z przeliczoną z konduktywności za pomocą kalkulatora. Warto zwrócić uwagę na to, że kalkulator nie działa na prostym iloczynie, tylko wykorzystywany wzór musi być bardziej skomplikowany (stosunek jest różny przy różnych wartościach). No i tyczy się to akurat r-ru KCl. Niemniej mimo wszystko o czymś to świadczy.


Cytat:Btw, moze czegos nie zrozumialem ale we wszystkich Twoich przykladach twardosc jest nizsza niz wskazywalby TDS? Taka prawidlowosc znam i wiem ze to przeklamanie. A czy jest mozliwa sytuacja, zeby tds byl nizszy niz wskazuje twardosc?

Innymy slowy, jeali kalkulator przelicza mi ppm na 4 stopnie niemieckie, to przeklamanie moze byc tylko takie, ze twardosc w stopniach niemieckich jest nizsza. Pytam, bo piszesz, ze Twoje przyklady sa w obie strony, a jak mi sie wdaje sa tylko w jedna?
Masz rację - w swoim poście omyłkowo napisałem, że w konkretnym przykładzie wartość TDS w mg/l była wyjątkowo większa niż wartość twardości w mg/l CaCO[sub]3[/sub]. Oczywiście była większa podobnie jak w poprzednich przykładach Smile I w zasadzie w praktyce niemal zawsze w mniejszym lub większym stopniu tak będzie. Wartość twardości w mg/l CaCO[sub]3[/sub] byłaby większa od wartości TDS w mg/l chyba tylko w przypadku gdyby twardość oprzeć na magnezie, a anionami byłyby chlorki. A i tak wtedy różnica między tymi wartościami byłaby minimalna. Być może jeszcze w jakiejś sytuacji, ale takowej nie znam.
Generalnie przy wodach miękkich w zasadzie różnic nie jesteśmy w stanie wychwycić. Przy przykładowej wodzie o twardości 4n błąd sięga blisko 25% - bo ta twardość mogła być 3.1n, ale kolor zmieniło po 4. kropli. A to już wartości rzędu kilkunastu mg/l CaCO[sub]3[/sub] .
Zatem niekoniecznie będzie tak, że TDS zasugeruje nam wyższe wartości twardości, niż jest w rzeczywistości. Bo na przykład przy tym 4n, przeliczając na inną jednostkę mamy 71mg/l CaCO[sub]3[/sub]. Ale test nas zrobił w konia, bo woda składa się z 5mg/l magnezu, 15mg/l wapnia, 10mg/l wodorowęglanów i 35mg/l chlorków, więc ma twardość 3.3n, a nie dokładnie 4 Smile TDS-metr pokaże nam więc 65ppm. A przeliczając twardośc otrzymaną z testu wyszło nam 71mg/l CaCO[sub]3[/sub].
Oczywiście to taki przykład na siłę. Generalnie jest tak jak mówisz - czyli konduktometr jest super pomocą i warto się na nim opierać, szczególnie analizując na bieżąco zmiany w zbiorniku Smile


W tamtym poście muszę zmienić wprowadzające w błąd zdanie.



EDIT:
Cytat:Przepraszam (to ciekawe co piszesz), jeszcze jedno, jaki jest z Twojego doswiadczenia praktyczny margines bledu? 1,5 raza? Teoretycznie rozumiem moze byc pewnie w nieskonczonosc, ale to nie jest takie wazne. Istotne ile w praktyce te pomiary moga sie roznic.
Masz rację - maksymalny błąd będzie dążył do nieskończoności. Tak będzie w przypadku na przykład soli kuchennej - jeśli dosypiesz ją do RO, to przewodność poleci, a twardość będzie zerowa.
W praktyce mniej więcej widać to na przykładach, które podawałem w poprzednim poście w odniesieniu do informacji z wodociągów. W akwarium będzie podobnie.
No i trzeba jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż przewodność mierzą raczej maniacy miękkich wód - raczej nikt tego nie robi w akwarium z CA czy Malawi Smile Zatem oznacza to, że błędy będą naprawdę niewielkie, bo skoro mocno zmniejszają się bezwzględne wartości to wartości błędu wraz z nimi Smile
Większa różnica może się pojawić na przykład przy zmiękczaniu wody kationitem - wtedy kationy są wymienione na wodór i twardość spada, a przewodność spadnie na logikę dwukrotnie mniej (a czy tak będzie do końca to nie wiem, bo zbieram się do przetestowania tego porządnie od pół roku Big Grin ).
Inny przykład to akwarium, gdzie dosypiemy soli - jak to niektórzy zalecają dla molinezji. Łyżka soli na 100L wody. To taki dodatek to jakieś 15g soli, co na 100L daje 0,15g/l, a więc podbija TDS o 150mg/l. Tak więc dość sporo, ale oczywiście to przykład, który Ci nie grozi.
Dzieki wielkie, ciekawe to wszystko, nie mam wiecej pytanSmile

Btw ja w Tanganice mierze przewodnosc czasami, bo preparuje wode solami na bazie Ro insprawdzam odnczasu do czasu tendencjeSmile

I moje parametry dzisiaj: przewodnosc 125 uS (wzrost o 9 od wczoraj), kh 3 (chybaSmile i ph 6,8 (sspadek o 0,1). Generalnie bede kontynuowal podmiany, az zejdzie przewodnosc. Wyglada, ze kh odpowiada za nieco podwyższone ph. Ergo jak zmniejsze przewodnosc spadnie ph (chociaz zaleznosc ta jak ustalilismy nie jest taka prostaSmile
To tak czy siak masz to pH bardzo niskie jak na takie KH Smile Jednak musi być w takim razie jakiś wpływ humusów czy to z korzeni czy to z liści, które wrzuciłeś, bo na czystej wodzie to musiałbyś jeszcze bardziej pomocować się z tym pH Big Grin

Tak OT, to preparujesz wodę do Tangi jakimś gotowym mineralizatorem czy dobierasz sole? Sam już od jakiegoś czasu mam chętkę się pobawić w robienie idealnej wody czy to pod Tangę czy Malawi, ale takiego zbiornika na pewno nie postawię, a zabawa w szklance to trochę bez sensu Big Grin
Mam torf pod piaskiem, stad moze wplyw. Humus jest pewnie neutralizowany przez purigen w filtrze. Zastanawiam sie czy go nie wyjac, ale boje sie o Ramirezki. Na razie podmianami zjade z kh. Mam nadzieje w miare funkcjonowania zbiornika cos co zatwardza sie zneutralizuje.

Wode w Tanganice preparuje solami Seachem. Reklamuja sie, ze jak sypac odpowiednie dawki to prawie idealnie wychodzi woda z Tanganiki. Podaja nawet dokladny sklad chemiczny. Sprawdzalem to podstawowymi parametrami i wychodzi chyba ok. Nawet w sumie nie jest takie uciazliwe.
A widzisz, czyli pewnie ten torf działa.
A co do purigenu to póki co na pewno problemów z azotanami nie będziesz miał, skoro woda to RO, a ramirezy same nie nabrudzą ne tyle Smile A przy pełnej obsadzie? Też mi się wydaje, że przy rozsądnym karmieniu i podmianach 20-25% tygodniowo nie ma raczej mowy o zbytnim podbiciu azotanów.
Pelna obsade juz mam, oprocz ramirezek 12 h. Amandae i 5 otoskow. Dosadze jeszcze roslin, bo sporo swiece. Purigen na razie zostawie. Co do azotanow to tez tak sadze, ale wole dmuchac na zimne, tyle sie naczytalem o slabosci ramirezek no i to w koncu tylko 65l.

Po podmianie dzisiaj przewodnosc 106 uS.
I swiezo po kolejnej podmianie przewodnosc 89 uS.
Po co mierzysz parametry świeżo po podmianie?
I dlaczego podmieniasz wodę co drugi dzień?
Jak pisze wyzej, mierze bo cos mi zatwardza i chce wjedziec o ile wzrasta przewodnosc miedzy podmianami. A podmieniam codziennie, bo chce zejsc z twardoscia.

W powyzszym kontekscie mam pytanie do wszystkich. Przewodnosc teraz to 99 uS. Czyli przez okolo 20 h uroslo o 10 uS. Na ile to moze byc efekt zatwardzania przez cos, a na ile ryby, rosliny i karmienie? Zbiornik z mala raczej obsada 65 l (z tego wody netto pewnie z 55 l).
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16