Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Problemy z wodą
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
W sumie tak dochodzę do wniosku, że - teoretycznie - nie ma to większego znaczenia z punktu widzenia hydroponiki. Keramzyt jako taki ma tylko przytrzymywać roślinki na miejscu, a woda ma krążyć pomiędzy granulkami i korzeniami. Ew. jakaś tam wilgoć ma wychodzić z granulek w przypadku ustania krążenia wody, aby nawilżyć korzenie, żeby nie wyschły i nie obumarły.
(18-01-2013, 00:18 AM)Martinezio napisał(a): [ -> ]W sumie tak dochodzę do wniosku, że - teoretycznie - nie ma to większego znaczenia z punktu widzenia hydroponiki. Keramzyt jako taki ma tylko przytrzymywać roślinki na miejscu, a woda ma krążyć pomiędzy granulkami i korzeniami. Ew. jakaś tam wilgoć ma wychodzić z granulek w przypadku ustania krążenia wody, aby nawilżyć korzenie, żeby nie wyschły i nie obumarły.

Ale ta woda potem wraca do akwarium...
Nie wiem. Wcześniej twój poprzedni post był mniejszy i bez fotek. Nie wiem czy edytowałeś czy to kwestia tego że dziś forum trochę dziwnie działa Tongue
Mój 'dziad' jest tej samej firmy, tyle że opakowanie 2 litrowe.
Edytowałem posta. Sorki,, ale jak pisałem, to nie było odpowiedzi, a nie chciałem pisać po sobie Wink

Dziś rano keramzyt wczoraj potraktowany wrzątkiem dalej pływa...
(18-01-2013, 08:22 AM)Martinezio napisał(a): [ -> ]Dziś rano keramzyt wczoraj potraktowany wrzątkiem dalej pływa...

Oj tam. Z postami już tak jest ;D

On nie zatonie za bardzo. Mój siedział w koszach w kaskadzie i pływa dalej w większości.
(17-01-2013, 23:53 PM)Ruki napisał(a): [ -> ]Zalewając keramzyt wrzątkiem powodujesz wzrost temperatury powietrza zawartego(i zamkniętego) w jego porach. A to powoduje wzrost objętości powietrza i wydostanie się na zewnątrz poprzez pęknięcia. Wink A potem woda na to miejsce wpływa i keramzyt tonie. Wink

Wszystko to prawda.
Podstawowa sprawa to przycisnąć keramzyt w czasie gotowania (10-15min.wystarczy) i pozostawić taki przyciśnięty do ostygnięcia wody. Wtedy to tworzące się podciśnienie wciągnie wodę. Zwiększona zwilżalność przy podwyższonej temp.(mniejsze napięcie pow.o ok.20%) ma mniejsze znaczenie. Lepszy będzie keramzyt grubo porowaty, a nie taki żużlowy jak na zdjęciach powyżej (po rozłupaniu widać).
U mnie keramzyt grubo-porowaty, przyciśnięty żwirem, zaczął tonąc (w filtrze kaskady w ogrodzie) dopiero po dwóch, trzech latach (nie gotowany, bo tego ze dwie tony jest).
Sprawdziłem dziś chemię wody, w której pływa ten keramzyt (nadal pływa i nie zanosi się na zatonięcie, czyli zapewne Novi ma rację Smile) - twardość i pH pokrywają się z przegotowaną kraniczanką, więc chyba jest ok. Ew. w dłuższym terminie musiałbym jeszcze sprawdzić.
Jak będzie czas, to jutro pobawię się przy korytku do hydroponiki i spróbuję pokombinować z wężem i głowicą aquaelowską Smile
Stron: 1 2 3 4 5