• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Cykl azotowy - zamknięty czy nie?

#1
Brick 
Cześć, zbiornik 450l zalałem 2 kwietnia. Woda to kranówka + 30l wody z dojrzałego zbiornika. W nowym akwarium chodzi e901 z działającego od dwóch lat zbiornika i nowy e1500, zasypany ceramiką. Do podłoża dołożyłem też z 5kg piasku z dojrzałego zbiornika. Zbiornika na razie nie ogrzewam - temperatura 22[sup]o[/sup]C. Dla spokoju sumienia wlałem też buteleczkę Bacto-Activ.
Dysponuję jedynie testami mierzącymi NO[sub]2[/sub] i NO[sub]3[/sub], nie mam testu mierzącego poziom amoniaku.
Parametry zmierzone dzisiaj (12 dni od zalania) - NO[sub]2[/sub]=0, NO[sub]3[/sub]=0.
W związku z tym pytanie, czy jest możliwe, żeby cykl azotowy już się zamknął, czy bardziej prawdopodobne jest, że w ogóle się nie rozpoczął?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A dałeś cokolwiek na start żeby ten amoniak w ogóle miał szanśe się pojawić?
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wyciśnięta gąbka filtra z dojrzałego zbiornika wystarczy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wyciśnięta gąbka będzie prędzej źródłem szczepów bakterii niż amoniaku. Już lepiej byłoby zresztą po prostu włożyć tę gąbkę do filtra w nowym akwarium. Nawet jeżeli zasiliłeś nowy filtr bakteriami to nie mają one za bardzo czego filtrować, przez co trudno oczekiwać działania cyklu azotowego. Zerowe wartości NO[sub]2 [/sub]i NO[sub]3[/sub] zdają się to potwierdzać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(14-04-2016, 09:42 AM)cychlida napisał(a): Woda to kranówka + 30l wody z dojrzałego zbiornika. W nowym akwarium chodzi e901 z działającego od dwóch lat zbiornika i nowy e1500, zasypany ceramiką. Do podłoża dołożyłem też z 5kg piasku z dojrzałego zbiornika. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zerowe no3 jest dziwne przy dojrzałym filtrze i płukaniu gąbek. Sypnij jakiegoś pokarmu czy wrzuć kawałek mrożonki, zmierz parametry jeszcze raz za kilka dni.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tak zrobiłem. Testy też raczej są w porządku, bo w innych zbiornikach pokazują "normalne" wartości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(14-04-2016, 13:53 PM)cychlida napisał(a):
(14-04-2016, 09:42 AM)cychlida napisał(a): Woda to kranówka + 30l wody z dojrzałego zbiornika. W nowym akwarium chodzi e901 z działającego od dwóch lat zbiornika i nowy e1500, zasypany ceramiką. Do podłoża dołożyłem też z 5kg piasku z dojrzałego zbiornika. 

W takim układzie nie ma o czym mówić jeśli chodzi o zamknięcie się cyklu azotowego, bo ten nie zamyka się w akwarium, tylko właśnie w złożu (filtrze) Wink  (oczywiście w innych elementach - np. podłożu też biologia jest). Jeżeli przełożyłeś działający filtr bez żadnych dziwnych przestojów to "importowałeś" po prostu biologię do nowego zbiornika Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ruszy się po jakimś czasie 3-4 m-ce nawet. Jeszcze będziesz miał co robić z czasem Big Grin
Poza tym bakterie namnażają się w zależności od ilości tego co mają przetworzyć ryby + karmienie + sranie itp. = praca dla nich i namnażanie ich.
oby miały gdzie) Wink tak bardzo prostym językiem.

IMHO
Tylko nie stosuj żadnych Purigen'nów  z początku, bo ten specyfik jest dobry ewentualnie przy mocno zarybionych akwariach lub w dużo późniejszym okresie....tak on będzie wyżerał cały amoniak,azotyny i azotany.
Nagle jak go usuniesz może być nie złe szambo (przerobiłem to)
Z początku niech jak najwięcej namnoży się bakterii na złożu i ogólnie w podłożu...(też nie żałuj go to świetna sprawa syp ile wlezie)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wyznaję zasadę, że im mniej chemii i wkładania łap do zbiornika tym lepiej. Dlatego maksymalnie starałem się wykorzystać istniejące złoża bakterii nitryfikacyjnych. Ten Bacto-Activ wlałem trochę wbrew sobie, ale nawet jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. To pierwszy i ostatni chemiczny(?) preparat.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości