• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pytanie dotyczące akary błękitnej

#1
Czy każda akara błękitna ma takie same barwy? Ostatnio pewien sprzedawca w jednym z zoologów w Lublińcu wspominał mi coś, ze są dwie ryby które funkcjonują w Polsce pod nazwą 'akara błękitna'. Jedna jest faktycznie niebieska a druga srebrna. To prawda??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wydaje mi się, że sprzedawca miał na myśli akarę błękitna i odmianę barwna "Electric Blue"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie, nie chodziło mu o akare electric blue.

Chodziło o podstawową odmiane akary błękitnej. Mówił, że pod tą polską nazwą kryja sie dwie ryby o dwóch rożnych nazwach łacińskich.
Jedna z nich faktycznie jest niebieska w czarne pręgi a druga srebrna z niewielką ilością błekitnych kropek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wbiłeś mi "ćwieka" Wink, muszę pogrzebać w literaturze... Być może posługuje się jakąś stara klasyfikacja gatunkową/rodzajową. Kiedyś cześć gatunków występowała pod jedną nazwą a po dokładnych badaniach wydzielono z nich dwa gatunki...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nie ma dwóch gatunków akary błękitnej. Jest tylko jedna: Andinoacara pulcher. Każda inna, to inny gatunek. To, że wygląda podobnie, to nie znaczy, że to to samo Wink Zwykle sprzedawcy robią klientów w bambuko próbując opchnąć zalegające im w baniakach ryby.

Akara zwykle wygląda tak:
   

Natomiast w okresie godowym uwidoczniają im się pionowe, ciemne (prawie czarne) pasy na ciele i wygląda mniej więcej tak:
   
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Po prostu polskim nazewnictwem nie należy się przejmować  Wink Sprzedawca może na to sobie mówić nawet "rekin wielorybi" - i tak to nie jest nic warte. Żeby się dowiedzieć o jakiej rybie mowa, trzeba posiłkować się po prostu nazewnictwem naukowym - i, co ważne(!) - prawidłowym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Czyli akara błękitna Andinoacara pulcher nabiera intensywnie niebieskich barw tylko w okresie tarła, tak??
Martinezio, czy ryba którą wkleiłeś na pierwszym zdjęciu to napewno akara błekitna czy może młoda akara pomarańczopłetwa?

I co to w takim razie za ryba o łacińskiej nazwie Andinoacara latifrons?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Chwilowo pozwoliłem sobie pogrzebać tylko w sieci i ustaliłem, że Akara błękitna była sprzedawana pod gatunkiem (chyba lata 70 ubiegłego wieku)  Aequidens latifrons http://akwa-mania.mud.pl/archiwum/a9-10/...2e.html#17 obecnie ten gatunek występuje pod nazwą Andinoacara latifrons (platinum acara) http://www.fishbase.org/summary/12271
 
Aequidens  Eigenmann and Bray, 1894 http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/Si...lue=169837
 
A to chyba wyjaśni całe zamieszanie Big Grin
http://www.lem.net/alf/andinoacara-eng.htm
 
Przepraszam za „surowe” wrzuty ale mam mało czasu na opis…
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Własnie też troche pogrzebałem i wyczytałem, że Andinoacara latifrons to akara platynowa.

Szczerze to nie wiedziałem, ze akara błekitna Andinoacara pulcher przybiera niebieskie barwy tylko w okresie tarła a poza nim jest blada. Myślałem, ze zawsze jest niebieska a przy tarle barwy jedynie robią sie jaskrawe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ona nie jest blada w żadnym razie. Jest oliwkowo-szara z wyraźnym błękitno-opalizującym rysunkiem na ryjku. Całe ciało powinno być usiane opalizującymi na zielonkawo łuskami/kropkami.

W czasie tarła rysunek się zaciemnia i uwydatniają się ciemne pasy pionowe (2 lub 3) oraz wzmacnia się ta czarna kropka. Tyle.

Intensywnie niebieske są natomiast inne akary - Electric Blue Jack Dempsey.

Może tu coś się Wam pomieszało?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości