• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: restart zbiornika

#1
witam Smile jak w temacie mam pytanie kiedy jest najwyższa pora zeby zrestartować zbiornik .. ? mam akwa 250l podłoże to zwykły piasek z kastoramy .. zbiornik zrobiony pod styl ameryki południowej .. woda to czyste ro, co dwa tyg podmiana 20l . mieszkańcami akwa są 3 pielęgniczki kakadu jeden samiec i dwie samice , oraz 4 zbrojniki 2mieszańce z zoologa niby 183 oraz dwa zbrojniki L204WF .. akwarium jest zagracone korzeniam i liśćmi .. liście co jakiś czas są dorzucane bo starsze poddaja się procesowi rozkładu .. w akwarium pracuje filtr unimax250 .. który przez pół roku nie potrzebował czyszczenia .. po ok roku zaczeły sie problemy .. filtr trzeba czyścić co miesiąć .. a na piasku jest duża warstwa mułu ( odchody ryb+resztki liści, kory i detrytusu . w akwarium jest niezły syf.. jak myślicie najwyższa pora na restart ? czy dalej zostawić samemu sobie i robić podmianki jak do tej pory ? waszym zdaniem jaka jest najlepsza pora na restart zbiornika ? jak długo może funkcjonować zbiornik ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wystarczy odmulanie.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja robię restart gdy chcę totalnie zmienić aranż np z ameryki pn na pd lub odwrotnie, a to rzadko się zdarza. Poprzednie akwarium, puki go nie zlikwidowałem funkcjonowało prawie 15 lat, a może nawet dłużej...
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Załóż prefiltr i nie będzie potrzeby częstego otwierania kubełka Smile  resztę koledzy już opisali .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Po odmulaniu możesz wlać tzw odmulacz w płynie seachem lub kordon, nie odmula i cudów nie czyni, ale ułatwia za pomocą enzymów i bakterii rozłożenie materii organicznej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mikonw, te "odmulacze" w płynie to przerost formy nad treścią. Wink Szkoda na nie kasy, bo jak sam stwierdziłeś- cudów nie czynią.

Ja najdłużej funkcjonujące akwarium miałem około 2 lat, potem zrobiłem restart by zmienić aranżację. Radim, jeśli nie chcesz zmieniać podłoża czy aranżacji to tak na prawdę nie ma potrzeby robienia restartu. Odciągnij odmulaczem nadmiar detrytusu, i tak jak Adam napisał- załóż na wlot do kubełka prefiltr.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości