• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Temperatura w zbiorniku CA

#1
Ciekawi mnie temat "sezonowego" obniżania temperatury zbiorniku z CA adekwatnego do pory deszczowej w naturze. Czy ktoś z Was to praktykuje, jakie są efekty dla ryb i funkcjonowania całego zbiornika? Wiem, że każda ryba ma inne wymagania ale mi chodzi o takie gatunki jak np: Cryptoheros myrnae, Hypsophrys nicaraguensis .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
U mnie teraz akwarium z T. socolofi i X. helleri jest nieogrzewane, więc ma temp. około 24 stopni i ryby są w pełni zadowolone.

Uważam, że poza nielicznymi gatunkami (żyjącymi w ciepłych wodach przez cały rok: Nosferatu bartoni i N. labridens "Media Luna", które żyją w temp. 28-32 stopni oraz Herichthys minckleyi, czyli 35 stopni, no i może gatunki z południowego wschodu Panamy) to wszystkie centralsy mogą mieć w zimie nieco niższą temperaturę wody.

W końcu CA to jeszcze nie tropiki w ścisłym tego słowa znaczeniu, czasami woda tak daleko na południe jak w Gwatemali czy nawet Nikaragui czy potrafi spadać do 22 stopni (info od osób mieszkających w tych krajach), a na północy w Meksyku, w dorzeczu Panuco w Meksyku ryby doświadczają nawet zaledwie 18 stopni.

Dla ryb takich jak te, o których piszesz temperatura 23 stopni na pewno nie będzie szkodliwa, aczkolwiek dużo niżej bym już nie schodził. Należy przy tym tylko pamiętać, żeby podczas podmiany nie wlać im lodowatej wody - ja raz o tym zapomniałem i moje nanoluteusy i rhytismy dostały ospy.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
W moim zbiorniku jest 26 stopni z pomocą grzałki. Wyłączę ją bądź ustawię na 23 stopnie i na okres zimy zastosuje ten sposób.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ustaw na 23, zawsze to jakieś zabezpieczenie przed nagłym ochłodzeniem w mieszkaniu Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Oczywiście,że bezpieczeństwo ryb jest najważniejsze i będę bacznie to monitorowałSmile Udało mi się pójść za Twoja naradą Piotrze i zdobyć myrnaeSmile Cierpliwość została wynagrodzona a i długo nie trzeba było czekaćSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości