• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wskazania testów kropelkowych a wskazania phmetru.

#1
Dziś zostałem szczęśliwym posiadaczem phmetru jak i konduktometru albo i nieszczęśliwym Smile 

co do wskazań konduktometru nie mam obiekcji RO to 23 uS czyli tak jak powinno się mieścić w normach RO 

PH-metr mam taki:PH-80: pH HydroTester

Ale mam dylemat co do wskazań PH.

Używam testów Sery

i  ph metru po kalibracji na buforze 7,0 ( świeżutki bufor) 

PH metr w świeżym  RO (20 minut odstane aby troszkę temperatury złapało)  : 6,6-6,7  ( czyli teoretycznie w normie)

PH w RO: test sery kropelkowy :  5,5 ph


Woda w akwarium Ph metr. 6,5 
test sery: 5,5 -6,0  bardziej w stronę 5,5 


do akwarium leje RO kiedyś tam zakwasiłem trochę i utrzymywałem ph względem tego co kropelkowy pokazywał (ale samymi podmianami na czyste RO).

Możliwe jest żeby aż tak test kropelkowy przekłamywał ? 
czy to PHmetr jest już uszkodzony.

No i przy okazji da sie zejść z przewodnością poniżej 20 uS oprócz wody RO , nie wiem czy mój filtr da rade bardziej obniżyć przewodność.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Odczyt kropelkowy przy herbacianej wodzie często jest niższy z racji tego, że zabarwienie wody wpływa na kolor uzyskany po miareczkowaniu.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej "zmiękczyć" RO musisz użyć żywic DI.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witam, "jakość" wody z filtra RO zalezy od kilku czynników. Po pierwsze czy membrana jest świerza czy tez ma juz kilka lat..? Po drugie, czy cisnienie w sieci jest wystarczające.. Ma to bardzo duże znaczenie przy odwróconej osmozie. Przy nieco niższym cisnieniu możesz otrzymywać wodę o przewodności 20-25 us przy wyższym 10-15 ... Ja , gdy mieszkałem w poprzednim mieszkaniu mogłem zejść minimalnie do 23 us przy nowej membranie. Teraz w domku mam 10 us...Jednak czy to będzie 10 czy 20 czy nawet 30-40 us wg mnie nie ma to żadnego znaczenia... no chyba że używasz tej wody w laboratorium chemicznym..Smile Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dokładnie tak jak napisał Marcin.
Mój znajomy ma przed filtrem RO założoną specjalną pompę, która pcha mu wodę na RO i uzyskuje jeszcze niższą przewodność. Jaka to jest wartość teraz dokładnie nie pamiętam, ale wynik jednocyfrowy.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Gdzies widziałem takie coś naklejane na szybę wewnątrz chyba co pokazywało Ph i cos jeszcze-ktos wie jak to się nazywa?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kierowca, chyba źle kojarzysz Tongue. O ile to jest to co myślę, to masz na myśli test stały co2. Wskazuje on nam w pewnym sensie pH, ale nie dosłownie ani nie dokładnie. Możemy tylko stwierdzić czy jest dużo H2CO3 w wodzie, a nie samo pH.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No to szkoda -myślałem,że juz wykombinowali coś co zastąpi robienie wszelakich testów Smile
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(24-11-2015, 09:56 AM)Kierowca Bombowca napisał(a): No to szkoda -myślałem,że juz wykombinowali coś co zastąpi robienie wszelakich testów Smile
Przecież masz komputery z sondami pH, przewodności i innych parametrów?!?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No i owszem ,ale ceny jak z kosmosu mają -żeby to chociaż raz płacic ,a tu kalibracje itp.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(24-11-2015, 09:56 AM)Kierowca Bombowca napisał(a): No to szkoda -myślałem,że juz wykombinowali coś co zastąpi robienie wszelakich testów Smile
Ja także liczę na to, że w końcu będę miał za rozsądne takie małe coś w akwarium z dokładnym odczytem twardości, pH, czy przewodności - bez kropelkowania, kalibrowania, itp. Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości