• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: barwa światła a biotop

#1
Ostatnio zacząłem się bawic oświetleniem ledowym,zarówno tzw, halogenami jak i taśmami ledowymi. Barwa i nasycenie kolorów są przebogate. Dzisiaj zakupiłem ledy na taśmie o barwie białej ale ciepłej i widzę,że w przypadku malawi średnio się sprawdzają.Wodę mam krystalicznie czystą,ale ta barwa wg mnie pasuje bardziej do BW,jak do tego dołożyłem halogen o barwie białej ale zimnej to już lepiej,w poniedziałek spróbuję niebieski pasek ( tzn. kilka pasków ) plus halogen biały zimny.Chodzi mi o osiągnięcie specyficznego klimatu w akwarium. Dochodzi do tego z kolei inny problem,czy wybieramy dobre oświetlenie,żeby podkreślić ogólnie całokształt akwarium,czy wyciągamy kolory rybek.Czy macie podobne dylematy i ewentualnie jakie oświetlenie do malawi ?Mam nadzieję,że nie zdublowałem istniejącego już wątku Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja używam modułów led samsunga - kombinacja białych zimnych, niebieskich i czerwonych na sterowniku. Możesz uzyskać dowolną barwę (pomijając kolory nieprzydatne w akwarium) i natężenie. Wg mnie do malawi idealna sprawa.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
BW - 2700-4000K - nie lubie 6500K w żółtych wodach bo efekt jest zielony Tongue Pomieszanie 2700 z 6500 daje już przyzwoity efekt.
CW - 4000-6500K
CA, Tanganika, Malawi - 6500-10000K, a nawet i światło aktyniczne.

To najprostszy rozkład barw z podziałem na biotopy. Można fajnie mieszać inaczej. Niektórzy twierdzą, że aby nie rosły glony w Malawi czy Tandze trzeba pomieszać 6500K z 8000K. Extra barwy w CA wyciąga 6500K z 10000K Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(28-08-2015, 08:22 AM)soltarus napisał(a): BW - 2700-4000K - nie lubie 6500K w żółtych wodach bo efekt jest zielony Tongue Pomieszanie 2700 z 6500 daje już przyzwoity efekt.
CW - 4000-6500K
CA, Tanganika, Malawi - 6500-10000K, a nawet i światło aktyniczne.

To najprostszy rozkład barw z podziałem na biotopy. Można fajnie mieszać inaczej. Niektórzy twierdzą, że aby nie rosły glony w Malawi czy Tandze trzeba pomieszać 6500K z 8000K. Extra barwy w CA wyciąga 6500K z 10000K Tongue
o i to się nazywa fachowa odpowiedź Tak

Jadę do sklepu jeszcze dzisiaj,na wieczór będzie gotowe Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja od siebie mogę dodać że fajnie w BW  sprawdza się  6000 k  +  8000 k   +  niebieski i czerwony  daje fajny herbaciany  kolor. 

A w Tanganice mam 8000  k  +  trochę niebieskiego  i daje fajny efekt głębi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A glony masz? Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jeżeli o mnie chodzi to żadnych glonków.Planuję połączyć niebieskie z zimnym białym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ja mam dwa ledy w BW. Jeden 2700, a drugi 4000. Wolę 2700. Dla mnie 4000 to już zbyt biało.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
W  BW  glonów nie mam  gdyż hiacynty trzymają w ryzach wszystko i muszę nawet tabletkami dokarmiać otosy Smile   ale Tanganikę ( moja micro Tanga )  miałem zbrązowiałą na początku strasznie,  ale teraz się wszystko ładnie ustabilizowało i wygląda fajnie , nawet doczekałem się drugiego miotu  Ocelatusów " Gold"  Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
W CA to ja polecam połączenie 15000K + 6500K Tongue Najlepsze połączenie jakie w życiu miałam w tym biotopie. Ciągnie mnie żeby do tego wrócić.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości