• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium roślinne z pielęgnicami

#1
Witam !

Mam nadzieję, że wybrałem właściwy dział. No właśnie, tak jak w tytule. Czy jest to w ogóle możliwe ? Zainwestowałem niedawno w instalację CO2. Mam skalary i neony czerwone i sporo roślin, niestety zbiornik muszę zlikwidować z powodu dwuetapowej przeprowadzki. Założę akwarium w nowym domu od nowa. Mogę sobie pozwolić tylko na jeden zbiornik. Nie chciałbym rezygnować z roślin a pielęgnice są dla mnie od dawna najciekawszymi rybami. W związku z powyższym mam pytanie: Czy znacie gatunki pielęgnic charakteryzujące się piękną barwą i kształtem a jednocześnie nie niszczące roślin? Jednocześnie takie dla których akwarium roślinne byłoby dobrym domem a nie kosmosem (np. dla ryb z Malawi). 

Z tego co się orientuję do akwariów roślinnych nadają się:

Palety
Skalary
Małe pielęgniczki z grupy Apistio itp
Pielęgnica skośnopręga
Akara z Maroni

Czy znacie więcej gatunków możliwych do hodowania w akwarium z przewagą roślin ? 

I jeszcze jedno. Czy ktoś ma doświadczenie jeśli chodzi o rośliny i pielęgnice nikaraguańskie w jednym zbiorniku ? Da się to zrobić ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(07-04-2015, 20:15 PM)Dafnia napisał(a): Palety
Skalary
Małe pielęgniczki z grupy Apistio itp
Pielęgnica skośnopręga
Akara z Maroni
Palety tak, ale oczywiście dorosłe, również skalary. Tylko zrezygnowałbym z CO2. Po prostu do przygotowanej kwaśnej i miękkiej wody (pH6,kH3) dołożyłbym światło i powinno wszystko ładnie żyć.


 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dlaczego zrezygnować z CO2 ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Gazuje się ryby- zakwasza to ich organizmy, zaburzając metabolizm, czyniąc podatniejszymi na choroby.

Wbrew mitom w sieci Apisto średnio się nadają do zieleniaków. Przy dużym świetle się stresują, dodatkowo bezwzględnie wymagają piasku.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To ciekawe nigdy, o tym nie słyszałem. Czyli jeśli podaję CO2 to zakwaszam wodę ? Tak to działa ? Czy jest to bardziej skomplikowany proces ? 

Znałem do tej pory teorię, że jak mam dużo roślin to lepiej podać CO2 (w bezpiecznej ilości - u mnie na 450l jeden dyfuzor odkręcony na minimum - rada kolegi) bo wtedy rośliny pochłaniają CO2 a wydzielają tlen) Czy to nieprawda ? 

Jeśli chodzi o Apisto to faktycznie bezsens ale fakt, że w Internecie mnóstwo ludzi podaje je jako przykład ryb do akwarium roślinnego. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(08-04-2015, 19:36 PM)Dafnia napisał(a): To ciekawe nigdy, o tym nie słyszałem. Czyli jeśli podaję CO2 to zakwaszam wodę ? Tak to działa ? Czy jest to bardziej skomplikowany proces ? 

Dokładnie tak to działa, na zasadzie H2O+CO2= H2CO3.

Jednak zakwaszenie organizmu ryby wynika z racji pływania w środowisku o dużej zawartości CO2. Wymiana gazowa na skrzelach wtedy będzie zachodzić mniej efektywnie, a w najgorszym wypadku może dojść do choroby gazowej.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ok, Co2 do przemyślenia ew. trzeba będzie zbadać czy taka mała ilość gazu, którą podaje zmienia pH. 

A jeśli chodzi o gatunki pielęgnic nie niszczących roślin i generalnie łagodnych to naczytałem się już, że moja wymarzona nikaraguańska do takich nie należy. 

Co powiecie na takie połączenie (zbiornik 450l): Herotilapia multispinosa + Cryptoheros sajica ? Myślę o wpuszczeniu początkowo 10 szt młodych łącznie. 

Bardzo proszę o komentarze lub inne propozycje. Zależy mi na rybach łagodnych, przyjaznych dla roślin i średniej wielkości (dorosłe ryby - ok 15 cm). 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Miodowe żrą zielsko, aż miło Big Grin
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jeżeli podawanie CO2 nie zmienia pH to nie ma wpływu na rośliny. Zmiana pH mówi nam o ilości "rozpuszczonego" co2 w wodzie i to ono stanowi "pożywkę" dla roślin. Dla dużych pielęgnic jest to bardzo niewskazane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ok, jeśli chodzi o CO2 to rozumiem.

A teraz P. miodowa - można znaleźć sporo filmów w internecie gdzie te rybki pływają w średnio zarośniętych akwariach. Czy na pewno ten gatunek niszczy rośliny ? Nie mówię tu o wykopywaniu bo na to są sposoby. Jeśli tak to czy ktoś jest mi w stanie podać przykład pielęgnic które tego nie robią ? Oprócz tych wymienionych na samym początku ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości