• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Severum Red, kilka pytań

#1
Witam, jestem tu nowy ale akwarium posiadałem już kiedy byłem siusiumajtkiem, pasja przetrwała aż do dziś - mam 17 lat. aktualnie mam wolny zbiornik 240l, zalany już filtr chodzi, roślinki czekają na piach. Chcę wpuścić do niego severum. Mimo, że przejrzałem już tyle forum i stron to dalej nie wiem czy to jest pielęgnica pawiooka, czy jaka tam. Każdy na pewno zajarzy o co mi chodzi. A chodzi mi o tego niuńka: 
http://i625.photobucket.com/albums/tt336...ish019.jpg

Przejdźmy do rzeczy, chodzi mi o 
1) Twardość wody
2) Ph wody
3) Inne parametry które mogą być przydatne i które znacie.
4) Co zrobić żeby roślinki się dobrze miały? Kupiłem niby te twardsze, anubias już jest na korzeniu, ale złapałem też kilka takich urokliwych co to sie raczej by do molinezji nadały, ale trudno, stało się. Może macie jakiś pomysł, jak je zabezpieczyć, (nie siatką nie ogrodzę). Ja myślałem nad jakimiś doniczulkami, czy czymś w ten deseń.
5) Temp wody.
6) Ile sztuk bym upchał w tych 240l (120x45x50 - chyba takie wymiary, nie pamiętam dobrze). Szefo w zoologu mówił że z dziesięć i będą luzy żeby jeszcze ze 3 parki pyszczaków wcisnąć, ale prędzej mi kaktus na ręce wyrośnie niż w to uwierzę, wiec jak to jest?
7) Fajnie było by im coś dopuścić, ale chodzi mi o coś takiego, co nie uniemożliwiło by odchowu młodych. Nie chcę po prostu żeby zżarło ikrę, larwy, ani małe rybki. Myślałem nad dennymi jakimiś, krewetkami, małymi rybkami etc.

Na początku chciałem wykupić wszystkie co tam szefo w zoologu ma, potem jak mi sie dobiorą to zostawić 2-3 pary ostatecznie z 4 (ale nie da rady pewno, co?). No to tak 1-3 pary zostawić a te mniej wybarwione "brzydsze" (<- pojęcie względne) odsprzedać.

Nie ukrywam, że zależy mi na rozmnażaniu, ale nie dla samych pieniędzy, bo przecież jakichś dużych to nie ma, ale dla samorealizacji. Lubie sobie przysiąść na giełdzie, porozmawiać z pasjonatami, a jak ktoś przypadkiem kupi rybkę ode mnie, to klękajcie narody samorealizacja pełną parą!

PS Jedyne co mi się udało rozmnożyć z rybek to same żyworódki... natomiast jeśli chodzi o terrarystykę to mam trochę stażu, rozmnożyłem gekony płaczące, salamandry mandaryńskie i szyszkowce tropikalne, tak że nie wiem jak to będzie, ale zależy mi na tym Smile

PS2 Nie wiem jakie zasady obowiązują na tym forum ale ja starałem się pisać lekko, tak jak bym z kimś rozmawiał, nie wymyślałem wyszukanych słów, mam nadzieje że wszystko jest czysto, przejrzyście i ortograficznie Smile

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi! Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie wiem, czy ten post traktować jako żart,  trolling czy faktycznie nic nie wiesz... Przyjmując to trzecie, to tak:
- ryb to Severum gold red spotted, dorasta do ok 25 cm.
Wodę potrzebują miękką i lekko kwaśną (pH w ok. 6-7). Żywią się roślinami z niewielką domieszką białka owadziego.  Akwarium dla 1 pary (!!!) to min. 120cm. Bajki o 10ciu szt. w 250l zostaw zakładom przetwórstwa rybnego. Akwarium to nie puszka. Podobnie mieszanie tych ryb z pyszczakami zostaw wytwórcom sałatek.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(01-09-2014, 10:54 AM)Martinezio napisał(a): Nie wiem, czy ten post traktować jako żart,  trolling czy faktycznie nic nie wiesz... Przyjmując to trzecie, to tak:
- ryb to Severum gold red spotted, dorasta do ok 25 cm.
Wodę potrzebują miękką i lekko kwaśną (pH w ok. 6-7). Żywią się roślinami z niewielką domieszką białka owadziego.  Akwarium dla 1 pary (!!!) to min. 120cm. Bajki o 10ciu szt. w 250l zostaw zakładom przetwórstwa rybnego. Akwarium to nie puszka. Podobnie mieszanie tych ryb z pyszczakami zostaw wytwórcom sałatek.
Miałem też odpowiedzieć na ten post ale jak koledze nie chce się poczytać postów tego forum to szkoda zawracać sobie głowę. Ta wypowiedz o 10 sztukach na prawde mnie rozbawiłaSmile
i jeszcze pyszczaki świetny pomysł. Proponuje zmienić sklep zoologiczny bo ten do którego chodzisz to zoologia owszem, ale bez wykwalifikowanego w najmniejszym stopniu personelu Tragedia. Pozdrawiam.
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dobrze więc, że spytałem, bo znalazłem już jakiś czas temu post, bo zapewniam was, szukałem informacji wszędzie gdzie się dało i w którym było napisane, że sewerumy potrzebują wody twardej, chwilę później znajduje post z którego dowiaduje się, że jednak lepsza będzie woda miękka... i bądź tu człowieku mądry. Kiedy chcesz się dopytać innych kolegów akwarystów, na forum, które dotyczy pielęgnic, zamiast dobrej rady zostaje się zbesztanym, za szukanie informacji. Jeżeli Twoim zdaniem, mam nie ufać człowiekowi który pracuje w sklepie zoologicznym i zna się na rybach, to nie ma sprawy, zaufam Tobie, ale to zamiast radzić gdzie info nie szukać, pomóż mi je znaleźć. Przynajmniej na połowę pytań, które zadałem znam odpowiedź, Ale wolałem się upewnić na forum do tego przeznaczonym. Nie rozumiem trendu, który mówi "zamiast pomóc lepiej pokrzycz". Logika podpowiada, że lepiej się 3 razy spytać niż potem kupić rybę o której się nie ma pojęcia. Jak sam napisałem, nie wierzyłem w to co mówił sprzedawca, ale jeszcze chciałem poradzić się was - akwarystów.

Chciałem spytać się o jeszcze jedną rzecz. Mianowicie o podłoże, wiem, że ma być drobniusieńkie Ale nie wiem co wybrać piasek który ma tak drobne ziarenka jak sól, czy żwirek 3-5mm. Sklepikarz z którym rozmawiałem o sewerumach stwierdził, że piach sie nie nadaje gdyż ryby będą go wzburzać, kopać w nim, będzie ciągle się kurzyć, będzie brudno i będą się tworzyć strefy beztlenowe. Doradził mi żwirek 3-5mm. Wg mnie lepiej swoja role spełnił by piach (czyszczenie pysków i budowa gniazd). A waszym zdaniem?
Uznałem, że puki są małe kupie 6 sztuk, potem zostawię dwie dobrane pary. Przecież rybka dwie rybki w akwarium 120 dł to ledwo je bd widać, na prawdę nie można trzymać dwóch par? Jeżeli da radę, to czy w trakcie rozmnażania nie będą wyżerać swoich jajeczek?
I jeszcze ostatnie pytanie. Mam dwa sklepy w których są sewerum red, są mniej więcej tych samych rozmiarów (rybki). Tyle że w jednym sklepie są żółtawe i sklepikarz twierdzi, że się dopiero wybarwią na pomarańczowo czerwono(faktycznie taki lekki pomarańczowo-czerwony labiryncik na pysku i za skrzelami im się robi), a w drugim sklepie są czerwone.

Przepraszam jeżeli moją odpowiedź odebraliście chamsko, nie taki miałem zamiar.
Czekam na odpowiedź i dziękuję za pomoc, bo znam już i twardość i Ph.
PozdrawiamSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Popieram kolegę.Forum jest od tego,aby uczyć się czegoś o rybac!Moim skromnym zdaniem póki są małe to 4 szt spokojnie mogą być.Jeśli chodzi o podłoże to proponuję sam piasek lub piasek wymieszany z drobnym żwirem.Mialem krótką przygodę z tymi rybami i podjadały mi rośliny(nawet anubiasy).Po za tym są piękne!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dla pielęgnic potrzebny jest piasek! Jest dla nich niczym szczoteczka do zębów. Trochę kamieni nie zawadzi, ale piasek musi być i basta. Najlepiej taki, który nie zatwardza wody. Średnica ziaren to już Twoja inicjatywa, byle nie był to gruz "polecany" przez pożal się Boże sprzedawcę. Na naszym forum jest dość szeroko rozwinięty wątek o podłożach akwarystycznych i tam odsyłam po szczegóły.

Ja także polecam zmianę sklepu, bo ten akurat to przykład dyletanctwa i ignorancji w zakresie wiedzy akwarystycznej i właśnie przez takich sprzedawców polska akwarystyka kuleje :/

Co do źródeł wiarygodnych, to polecam przede wszystkim nasze forum Wink ale także źródła zewnętrzne o profesjonalnych zapędach, np. Fishbase, czy SeriouslyFish (linki znajdziesz u wujka Gógiela). Co prawda po angielsku, ale trzeba się uczyć języków Wink

Szukanie nie boli, ale trzeba umieć odsiać plewy od ziarna, oraz przyjąć na klatę słowa krytyki i wyciągnąć z niej wnioski. Gdyż naszym nadrzędnym celem jest dobro naszych podopiecznych.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Witam jeszcze raz. O tym sprzedawcy powiedziałem już swoje i nie będę mu już dokładał chociaż warta.
Tylko i wyłącznie piach ja miałem w różnych zbiornikach piasek i ziemiojadami brazylijskimi i innymi dużymi pielęgnicami i był spokój i całkiem nieźle się to prezentujeSmile A ziemki to niezłe koparkiWink
Ja bym spróbował trzymać dwie dobrane pary, ale to moje zdanie roślin się nie opłaca kupować i tak je zjedzą nawet przy podawaniu spiruliny to są typowi roślinożercyWink
Które ryby to już twój wybór, ja bym kupił 8 sztuk 4 od jednego 4 od drugiego i jak by się wyklarowały pary zostawił bym dwie tyle że mogą dobrać się mieszanie a to już nie jest takie fajneSmile
Pozdrawiam.
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
SLUmafia, chyba jednak dobrze, że tu trafiłeś bo na pewno nauczysz się czegoś co przyda Ci się w hodowli ryb. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Najważniejsza jest cierpliwość i dobre przygotowanie. Pamiętaj też, że ryb do akwarium się nie upycha, a tym bardziej nie łączy biotopów Ameryki i Afryki. Przeszukaj forum i jak nadal będziesz miał pytania to znajdziesz tu osoby, które Ci pomogą. Póki co Twój "entuzjazm" ma tyle wspólnego z akwarystyką co mecz oldbojów na festynie z Ligą Mistrzów. Powodzenia Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dziękuję za odpowiedzi, czyli mówicie, że muszę wywalić wszystkie rośliny i wymienić żwirek. Mój żwirek ma jakieś 2mm średnicy, bo wszyscy mi radzili kupić to zamiast piachu, ehhh załamać się idzie przy tych wszystkich "dobrych radach". Czy w razie dodatkowych pytań mogę do kogoś z was napisać prywatną wiadomość?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jeśli chodzi o mnie to możesz pisać.Ale najlepszym sposobem i pomocą dla innych jest forum!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości