• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [72] Bardziej biotopowo niż ostatnio, czyli restart z a. borelli

#1
Wink 
Cześć! Po prezentacji poprzedniego zbiornikaWysmiewacz No i otrzymaniem wielu krytycznych uwag, postanowiłem zrobić rewolucję... totalną. Chciałem zrobić akwarium które ma służyć dla apisto, a nie dla wrażeń estetycznych odwiedzających mnie znajomych. No i tak powstał nowy zbiornik, który mam nadzieję będzie stał dłuuuugooo i jedynie co będzie się w nim zmieniało to może ilość liści, szyszek i korzeni, a może i z czasem obsada ( Myślę o a. bitaeniata lub T. candidi). Wiem, że rośliny nie są do końca biotopowe, ale nie mogłem sobie odmówić wyrzucenia wszystkich roślin ( Może zamiast l. aromatica wrzycę za jakiś czas E. blecheri) . No, ale do brzegu...
 
Szkło: 60x30x40cm.
Filtracja: Aquael FZN-2 (od dołu: gąbka,wata perlonowa, zeolit, ceramika, wata, gąbka).
Grzałka: Aquael ComfortZone Gold 75W.
Oświetlenie: Belka 4Aqua 2x24W, świetlówka LED 60cm 7,5W. Chciałem uzyskać efekt całego cyklu dnia. Rano zapala się lampka LED, potem belka, świetlówka led gaśnie, po 6 godzinach znów oświetlenie LED. Wszystko na timerach. Cykl 8godz. 
Podłoże: JBL AquaBasis Plus 2,5kg na to czarny piasek bazaltowy ( ze starego aranżu z resztkami roślin z poprzedniej aranżacji jako składnika odżywczego
(obumarłej tkanki) podłoża dla roślin obecnie rosnących, żwir rzeczny, wszystko przysypane piaskiem z OBI.

Nawożenie: Easy Life Easy Carbo.


Parametry na dzień dzisiejszy:
PH <6.4 (nie jestem w stanie zmierzyć Ph na zwykłych testach paskowych po dodaniu szyszek)
GH 5
KH 6
NO3(mg/l) 10
NO2(mg/l) 0
Temperatura 24-26 stopni.
Woda w większości z poprzedniego zbiornika. 

Flora:

- Eleocharis parvula
- Cryptocoryne wilisii
- Ceratopteris thalictroides
- Limnophila aromatica
- Echinodorus amazonicus
W przyszłości coś na powierzchnię n.p. pistia.

Fauna:
- 16x paracheirodon simulans
- 2+4 Apistogramma borelli. ( Obsada została zmieniona obecnie są dwa samce i cztery samice).


Dekoracje:
 korzenie, kokosy i jakiś otoczak, liście bukowe ( niedługo więcej) i szyszki olchowe.
Oświetlenie na samych LEDach: (W rzeczywistości ciemniejsze)
   
Na LEDach i belce 2x24W:
   

Mam jeszcze pokrywę z oświetleniem 11W i zastanawiam się czy Echinodorus i pozostałe rośliny nie zginą z powodu słabego oświetlenia, gdybym wywalił belkę...???
   
   
   
   
Niestety nie widać ryb, może uda mi się zrobić zdjęcia jutro to wrzucę.
Czekam na uwagi i sugestie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Mało liści , mało korzeni , za dużo światła , no i nie wiem po co Ci tyle warstw różnych podłoża? Wystarczył  by piasek z OBI Wink
No i nie rozumiem co Ty tam nawozisz? Przy tym oświetleniu i miksie podłoża zielsko będzie rosnąć. No i nie wiem czy nie za wiele ryb zaplanowałeś do tej 60-tki Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(06-02-2014, 21:07 PM)tatakuby napisał(a): Mało liści , mało korzeni , za dużo światła , no i nie wiem po co Ci tyle warstw różnych podłoża? Wystarczył  by piasek z OBI Wink
No i nie rozumiem co Ty tam nawozisz? Przy tym oświetleniu i miksie podłoża zielsko będzie rosnąć. No i nie wiem czy nie za wiele ryb zaplanowałeś do tej 60-tki Tongue

Tak jak napisałem:
- liści - dołożę,
- korzeni - dołożę,
- światło - zastanawiam się czy nie zamienić na pokrywę 11W + listwę LED (tylko czy amazonka nie zmarnieje - ma dosyć duże wymagania świetlne)
- nawożenie - ok może nie potrzebne, zaprzestanę.
- a ryby jak podrosną i któryś samiec dobierze sobie partnerkę to reszta pójdzie do innych mam nadzieję zbiorników albo sprzedam. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Szkoda że podczas restartu nie zrobiłeś tego jak ksiażka pisze Wink Ale skoro poprawisz się to wybaczymy Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
czasem człowiek chce ale portfel nie współpracuje, szczególnie kiedy chce się kupić korzeń 45zł/kg Sad Dalej nie wiem co z tym światłemProsi
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Trzy żarówki punktowe LED zimne i bedzie miodzio Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A rośliny przeżyją, będą rosły? Przecież amazonka ma duże wymagania świetlne...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(06-02-2014, 22:12 PM)dawidcsmw napisał(a): A rośliny przeżyją, będą rosły? Przecież amazonka ma duże wymagania świetlne...
Rybki już nie koniecznie. Musisz się zdecydować, czy robisz pod zielsko czy ryby.
Wybierz słusznie :-)
Bolilol forever!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Amazonka śmiga nawet przy 0,2W/l. Wink Nawet Tobie to dobrze zrobi, bo będzie rosła wolniej i dłużej jej zajmie zarośnięcie Twojego baniaka.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(06-02-2014, 22:40 PM)Ruki napisał(a): Amazonka śmiga nawet przy 0,2W/l. Wink Nawet Tobie to dobrze zrobi, bo będzie rosła wolniej i dłużej jej zajmie zarośnięcie Twojego baniaka.
No to jutro pokrywa 11 W wraca do łask wspólnie ze świetlówką LED aktualnie używaną no i... liście, liście, liście....
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości