• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [78L] pierwsze dla pielęgniczek

#1
Witam serdecznie, jest to moje pierwsze akwarium przygotowane dla pielęgniczek. Na początku myślę spróbować z czymś "łatwym"- wybór padł na Apistogramma borelli.
* Akwarium : 78L 65x40x30h
* Filtracja : kaskada HBL 701 z gąbką na zasysie
* Oświetlenie : belka 2x18W ale będzie świeciło tylko 18
* Ogrzewanie : 100W na razie nie podłączona
* Podłoże : 2/3 piasek, 1/3 żwirek
* Dekoracje : korzenie, liście, szyszki, gałęzie
* Parametry wody : ph 7,5 gh 10 kh 8
* Flora : anubiasy, mikrozoria, pistia, wgłębka, nurzaniec
* Fauna : starter w postaci zbrojnika niebieskiego
Parametry są jakie są- takie mam po wczorajszej podmianie na torfiance o parametrach ph ok. 4 i twardościach 0. Przed podmianą miałem ph 7,5 gh 14, kh 10. Szczerze to nie wiem co jeszcze napisać o zbiorniczku, liczę na rady i wyrozumiałość.
Foty (za jakość wielkie sorry- są jakie są- lepszych nie potrafię):
Najpierw bok,

   
a następne już od frontu
   
   
   
   
Planuję dać jeszcze gałęzi na prawą stronę oraz dosypać piachu. Liście dojdą w większej ilości jak skończę grzebać przy podłożu. Na korzeniach pojawił się nalot coś jakby białe gluty ale widzę, że zbrojnik je wcina. W filtrze mam tylko fabryczna gąbkę- jest tam jeszcze miejsce- myślałem dopchać to torfem w rajstopie- co sądzicie? pzdr
Bolilol forever!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Do filtra torfu nie pchaj szkoda miejsca, lepiej włóż gąbkę o odpowiednich otworach i starczy. Jeżeli jeszcze nie masz ryb to zrób solidną podmiankę na torfiankę tak nawet do 70% wody żeby wyjść z parametrami na odpowiedni tor. I tylko czekać, aż akwarium dojrzeje i ryby możesz puszczać Wink

Swoją drogą wygląda to naprawdę fajnie. Dużo lepiej przy świetle takim jak na pierwszych fotach Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki. W akwarium pali się 18W na wszystkich zdjęciach, część jest inna bo coś poprzestawiałem w aparacie... Pierwsze są bliskie temu co na żywca. Pzdr
Bolilol forever!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam, widzę, że albo tak się podoba, aż brak Wam słów, albo taka beznadzieja, że dyplomatycznie milczycie...
Co do obsady, jeżeli mogę spytać: planowałem A. borelli do baniaczka ale mam możliwość kupienia A. bitaeniata z odłowu. Nie to, żebym nie ufał sprzedawcy- darzę go dużym zaufaniem co do spraw związanych z akwarystyką- co sądzicie o tych rybkach w takim zbiorniku i ewentualnie w jakim układzie? Powiem szczerze, że mnie kuszą bo są śliczne, ale... Będę wdzięczny za rady.
Ryby oczywiście wpuszczę jak ustabilizuję zbiornik- to tak na wyprzedzenie ewentualnych uwag w tym kierunku. pzdr
Bolilol forever!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Najpierw zejdź z twardościami i ph, proponuje to co Ziemian, wtedy zakup bitaeniaty.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Przypuszczam, że bez "RO" się nie obędzie - potrzeba dużo samozaparcia i wytrwałości aby utrzymać stabilne parametry dla Apisto jeżeli masz twardawy kranowit o PH powyżej 7,5. Nie mówię, że to niemożliwe ale odwrócona osmoza niesamowicie ułatwia życie akwaryście i podopiecznym Wink
Akwarium bardzo fajnie urządzone tylko moim zdaniem mniej roślin na doleHaha
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Raczej nastawiam się na RO, być może szybciej niż planowałem. Myślę, że niedługo sprawa górnej części akwarium w kwestii roślin zostanie załatwiona pozytywnie. U siebie nic nie skołuję, ale jeszcze w czerwcu będę w "województwie" i tam mam parę dobrych punktów. pzdr
Bolilol forever!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Więc jak z tymi bitaeniata? doradzi ktoś? Mogą być? W jakim układzie? pzdr
Bolilol forever!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mogą być, miałem te ryby- też dziki, ale jest jedno ale. Najpierw przygotuj im odpowiednią wodę wtedy kupuj.

Woda powinna być w granicach:
pH ~6
twardości tak do 5 max, ale najlepiej 0
temperatura zależy czy masz Peru czy Brazylia do kupienia, dla Peru ~24 stopnie, dla Brazylii ~26 stopni

Układ 1+2 powinien dać radę Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Po wczorajszej podmianie gh mam 6, kh 4, natomiast ph 7.... parametry torfianki takie same jak ostatnio. Podmieniłem ok 32L. Nie wiem co z tym ph że tak wysoko się trzyma. Nie zapeszam, ale może jeszcze w czerwcu zdobędę ro.
Rybki z Brazylii A. bitaeniata TEFE. Dostałem propozycję trzymania ich w układzie 2samce 3-4 samice. Wydaje mi się jednak, że to trochę za dużo jak na ten litraż, a i samic powinno być chyba więcej na 2 samce- podkreślam- wydaje mi się. Tym bardziej, że chcę jeszcze coś w toń towarzyszącego dać.
(19-06-2013, 16:33 PM)Pavulon napisał(a): Ryby oczywiście wpuszczę jak ustabilizuję zbiornik- to tak na wyprzedzenie ewentualnych uwag w tym kierunku. pzdr
jestem na początku kariery z apisto ale już te błędy mam za sobą.
Bolilol forever!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości