• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [405L] Ameryka Południowa

#1
No i stało się. Sprzedałem swój 200L zbiornik, w którym mieszkały moje ukochane Cleithracara maroni i Crenicichla regani Rio Tapajos.

Powód? Kupuje im większy domek Smile.

Może zacznę od projektu szafki.

Z założenia ta szafka miała pomieścić aż 3 zbiorniki:

150x60x45 i 75x36x32 i 75x40x32cm

Wziąłem ołówek i późnym wieczorem zacząłem bazgrać...

   

Dobra, jakiś projekt jest. Teraz musże obmyśleć oświetlenie... LEDy !!

Zakupiłem korytka na kable http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/....html#opis

Dobra, umieścić taśmę w korytkach to nie problem, ale co z ew. wilgocią? Może nie chce baniaka całkowicie zakrytego ? A może zakrycie to nie koniecznie szyby a moskitiera?

No to wpadłem na pomysł by kupić szyby grube na 2mm o wymiarach 75x2,5cm (dwie na jedną listwę. Dlaczego dzielone? Bo ciezko skuterem byłoby przewieźć 2mm szybę o długośći półtora metra i jest większa szansa, ze coś zepsuje Big Grin)

Dobra, LEDy podłączone, wklejone do korytka i zaklejone szybami- efekt (jeszcze nie skończyłem estetyki)

   

   

A co w międzyczasie zrobiłem? W poniedziałek zamówiłem coś tam koło 7m2 płyty meblowej w Leroy Merlin - koszt ok. 20zł/m2. Za wszystko (docinanie płyt za FREE) zapłaciłem lekko ponad 130zł.

W środę odebrałem płyty i zabrałem się do skręcania mebla

   

   

   

   

Aktualnie nakładam obrzeża na szafkę - w kolorze ciemnego brązu (pod kolor "Belek" LED DIY, które pokazałem powyżej).

Ostatecznie cała szafka będzie brązowa.

A co do belek... tak świecą Smile
Nie ma LEDów na całej długości każdej belki bo zależało mi na tym, by oświetlenie było nierównomierne.


   


Dosyć o meblu. Czas na dane techniczne zbiornika ! Smile

Wymiary 150x60x45cm
Oświetlenie ok. 4metrów SMD3528 LED 150LED/5M Zimna Biała- ok. 9-10W teoretycznie powinny pobierać.
Filtracja Aquael CIRCULATOR 1000 jako napęd filtru hamburskiego. Z czasem dodam jeszcze jakiś filterek (myślę nad kaskadą)
Ogrzewanie Tetratec 150W


Planowana obsada

1+1 Cleithracara maronii
1+1 Crenicichla regani WF Rio Tapajos
4 sztuki Ivanacara adoketa ( gdy dobierze mi się parka, to zostawiam 1+1).

Planowana flora

Scindapsus, Draceny, Skrzydłokwiaty i bluszcze.


Następne fotki już po zalaniu zbiornika Smile

EDIT:

Fotka z zalewania 86,4L Smile.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Widzę, że śmignąłeś z projektem Smile Sam kiedyś myślałem o czymś takim, ale u mnie zawsze ciężko z przejściem od planów do realizacji. Gratuluję Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Piotrze Smile. Zawsze staram się realizować swoje plany.
Po akwarium musiałęm jechać do Kielc, ale było warto.

Aktualnie jest zalany do połowy, ale wiekszość wody była dojrzała, tak samo jak i podłoże więc i wrzuciłem ryby Smile


Tak to wygląda na chwile obecną Smile.

Zielsko będzie tylko w górnych partiach wody, ale teraz wrzuciłem je byle jak bo nie chciało mi się bawić z układaniem Smile.


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ma swój urok takie niezalewanie zbiorników po brzegi.

Nic z tymi roślinami się nie dzieje jak są utopione?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nic sie nie dzieje Smile. Niektóre z Scindapsusów były u mnie stale zanurzone (wraz z liścmi), a jedynie podczas podmianek liście nie znajdowały się pod wodą.
Wszystkie rośliny żyły w mojej 200L pare miesięcy i miały się lepiej, niz gdy były w doniczce z ziemią Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Fajnie :> Te światło mi się bardzo podoba Smile Czekam na mocnego earl greya w tym zestawieniu :>
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Akwarium świetne, jak każde twoje Smile
Jak z obserwacją ryb, czy jest lepiej, czy zaobserwowałeś jakieś ciekawsze zachowania?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No ryby są tutaj od paru godzin, więc dużo nie zaobserwowałem, ale ważną kwestią jest to, że Akary już nie stresują Ivanacara.
Teraz różnica wielkości pomiędzy tymi dwoma gatunkami jest niewielka, dzieki czemu mogę je połączyć bez obaw.

Jutro dolewam kolejne 7 butelek (5L każda) RO i nakarmie ryby mrożonkami Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Powiem Ci, że jak zobaczyłem akwarium i odwróciłem się na krześle do tyłu to zobaczyłem podobny obrazek- ten Philodendron scandens robi w takich baniakach genialne wrażenie i wygląda niesamowicie także bardzo dobry pomysł w połączeniu z ciemnym akwarium, drewnem i oświetleniem LED- wiem coś o tym Big Grin

U mnie jest w 90% zanurzony w wodzie i rozwija się bardzo dobrze także naprawdę polecam go do takiego stosowania Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
pff!!! Co to ma być ja się kurna pytam?!?! Tez tak chce Big Grin <beczy>

Jak zwykle profeska, fajnie wymyślone z tym obudowaniem diod tylko ciekawi mnie jak później pójdzie z ewentualna wymiana ale to już pewnie masz obcykane. Co do szafeczki to jestem w szoku ja to pod swoja 300setke robiłem z belek i konfirmatów a ty sobie mdfki dałeś i kładziesz tam więcej litrów i śmiga jak ta lala Graty za pomysł i realizacje
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości