• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wypukłe oko A.Hongsloi

#1
Potrzebuje waszej pomocy koledzy, bo mojej hongsloi wyszło jedno oko, nie wiem dlaczego. Jak patrzę na jej zachowanie to, nie jest smętna i pobiera pokarm nawet adoruje się samicą tylko to oko wyszło, czym to leczyć ?? Przyznam się ze pierwszy raz mam cos takiego .


Załączone pliki Miniatury
   
 
Podziękowania złożone przez:
#2
Ozim do diabła sprawdź czasem pisownię, bo już nie wyrabiam, popraw te błędy w tytule! Tyczy się to też nazwy ryby (A. hongsloi) Angry
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Podziękowania złożone przez:
#3
Żeby coś ew. pomóc, doradzić musisz podać więcej informacji:
- wielkość zbiornika;
- obsada (jakie gatunki i ile);
- parametry wody;
- pokarm;
- filtracja;
- podmiany wody;
- od kiedy jest taki stan;
- czy dotyczy całej obsady;
- wygląd ryb (płetwy, rany, oczy np. zmętnienie itd.);
- jak dbasz o zbiornik (czyszczenie dna, czyszczenie wkładów filtrujących itd.).
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Podziękowania złożone przez:
#4
(18-07-2012, 18:19 PM)rufus napisał(a): Żeby coś ew. pomóc, doradzić musisz podać więcej informacji:
- wielkość zbiornika;
- obsada (jakie gatunki i ile);
- parametry wody;
- pokarm;
- filtracja;
- podmiany wody;
- od kiedy jest taki stan;
- czy dotyczy całej obsady;
- wygląd ryb (płetwy, rany, oczy np. zmętnienie itd.);
- jak dbasz o zbiornik (czyszczenie dna, czyszczenie wkładów filtrujących itd.).
Zbiornik- 72l
obsada- zbroiniki i Hongsloi
parametry wody- PH=7, KH=7d, GH >7d, BO3=0, NO2=0
pokarm- platki i granulat JBL + mrozonki
Filtracja- Filtr gąbkowy i napowietrzacz
Od kiedy jest taki stan- Od ok tygodnia
Czy dotyczy całej obsady- tylko samczyk
Wygląd ryb - Brak obiawów
jak dbasz o zbiornik - Podmiana wody raz w tygodniu, mycie gąbki filtra, czyszczenie żwiru szlaufikiem.
(18-07-2012, 18:07 PM)qbsztyk napisał(a): Ozim do diabła sprawdź czasem pisownię, bo już nie wyrabiam, popraw te błędy w tytule! Tyczy się to też nazwy ryby (A. hongsloi) Angry

CZY JUŻ TERAZ PASUJE CI POPRAWIONY BŁĄD!!!! ALE TY SIE CZEPIASZ!!!!
 
Podziękowania złożone przez:
#5
(18-07-2012, 18:39 PM)ozim87 napisał(a): Zbiornik- 72l
obsada- zbroiniki i Hongsloi
parametry wody- PH=7, KH=7d, GH >7d, BO3=0, NO2=0
pokarm- platki i granulat JBL + mrozonki
Filtracja- Filtr gąbkowy i napowietrzacz
jak dbasz o zbiornik - Podmiana wody raz w tygodniu, mycie gąbki filtra, czyszczenie żwiru szlaufikiem.

zbrojniki to ryby dość mocno brudzące a co się z tym wiąże filtracja powinna być dość wydajna. Nie wiem jak duże masz te gąbki, ale mogą być nieco za małe. Tak mały zbiornik może być narażony na niestabilność parametrów przy nadmiernej obsadzie i przekarmianiu = słaba filtracja.

Czy jesteś pewny że pokarmy są zjadane przez ryby? jakoś nie mogę połączyć diety zbrojników z mrożonkami. Co to są za pokarmy?

Najważniejsza rzecz, co to jest BO3?Dodgy.
Domyślam się że może chodzi o NO3 i jeżeli wynosi 0 to według mnie w twoim akwarium nie ma cyklu nitryfikacyjnego, czyli zbiornik nie jest stabilny biologicznie, a to z kolei pociąga za sobą kwestię bakterii w zbiorniku. Fakt, taką wartość NO3 może byśmy i otrzymali przy 100% podmianie wody i pomiarze zaraz po podmianie ale też nie zawszeWink. Pomiary wody robi się przed podmianą wody.
Moim zdaniem należy ustabilizować zbiornik. Ryb nie przekarmiaj, zwiększ filtrację, a jak trzeba, bo nie napisałeś ile jest ryb i jakiej wielkości, zredukować obsadę. Według mnie za taki stan rzeczy odpowiedzialne są bakterie, stan higieniczny zbiornika, parametry wody.
Patrząc na fotkę to wydaje mi się że obie ryby mają wytrzeszcz gałki ocznej.

Tu masz link do podobnego tematu:

http://www.cichlidae.pl/showthread.php?tid=1488

Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Podziękowania złożone przez:
#6
(18-07-2012, 18:39 PM)ozim87 napisał(a): CZY JUŻ TERAZ PASUJE CI POPRAWIONY BŁĄD!!!! ALE TY SIE CZEPIASZ!!!!

Czepiam się, bo od tego jestem, a błąd "wydente oko" wystarczy wpisać w google, które Ci uświadomi jak się pisze poprawnie, ale jesteś takim leniem, że Ci się nie chciało nawet jak pierwszy raz zwróciłem Ci uwagę. Zrobiłeś go w nazwie tematu co jeszcze bardziej "wali" po oczach, bo w wielu postach miałeś coś na czerwono. A delikatnie zwracałem Ci uwagę już nie raz, co miałeś po prostu gdzieś. Więc radzę Ci nie dyskutować, bo następnym razem nie będę się tyle wysilał.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Podziękowania złożone przez:
#7
(18-07-2012, 19:14 PM)rufus napisał(a):
(18-07-2012, 18:39 PM)ozim87 napisał(a): Zbiornik- 72l
obsada- zbroiniki i Hongsloi
parametry wody- PH=7, KH=7d, GH >7d, BO3=0, NO2=0
pokarm- platki i granulat JBL + mrozonki
Filtracja- Filtr gąbkowy i napowietrzacz
jak dbasz o zbiornik - Podmiana wody raz w tygodniu, mycie gąbki filtra, czyszczenie żwiru szlaufikiem.

zbrojniki to ryby dość mocno brudzące a co się z tym wiąże filtracja powinna być dość wydajna. Nie wiem jak duże masz te gąbki, ale mogą być nieco za małe. Tak mały zbiornik może być narażony na niestabilność parametrów przy nadmiernej obsadzie i przekarmianiu = słaba filtracja.

Czy jesteś pewny że pokarmy są zjadane przez ryby? jakoś nie mogę połączyć diety zbrojników z mrożonkami. Co to są za pokarmy?

Najważniejsza rzecz, co to jest BO3?Dodgy.
Domyślam się że może chodzi o NO3 i jeżeli wynosi 0 to według mnie w twoim akwarium nie ma cyklu nitryfikacyjnego, czyli zbiornik nie jest stabilny biologicznie, a to z kolei pociąga za sobą kwestię bakterii w zbiorniku. Fakt, taką wartość NO3 może byśmy i otrzymali przy 100% podmianie wody i pomiarze zaraz po podmianie ale też nie zawszeWink. Pomiary wody robi się przed podmianą wody.
Moim zdaniem należy ustabilizować zbiornik. Ryb nie przekarmiaj, zwiększ filtrację, a jak trzeba, bo nie napisałeś ile jest ryb i jakiej wielkości, zredukować obsadę. Według mnie za taki stan rzeczy odpowiedzialne są bakterie, stan higieniczny zbiornika, parametry wody.
Patrząc na fotkę to wydaje mi się że obie ryby mają wytrzeszcz gałki ocznej.

Tu masz link do podobnego tematu:

http://www.cichlidae.pl/showthread.php?tid=1488

Gąbka jest duża ma 15cm wys. Woda jest krystaliczna. ryb w akwarium jest 4 szt. hongsloi i 6małych zbrojniow ok 2cm ( niedawno mi sie wykluly Smile. jesli choszi o zdjecie to na nim jest jedna ryba samiec ktory ma odbicie lustrzane Smile a z tyłu jest samiczka.
 
Podziękowania złożone przez:
#8
Jest to syndrom zwany po angielsku jako "pop eye". Jest to najczęściej bakteryjna infekcja, wynikająca z kiepskiej kondycji ryby i nieodpowiednich warunków wodnych w jakich ryba jest trzymana. Można próbować antybiotykami o szerokim spektrum działania, ale jest to niczym strzelanie z bazooki do wróbla. Rzadko kiedy udaje się trafić z lekiem i wyleczyć rybę.
Co do podanych przez Ciebie parametrów wody to podejrzane te wyniki podałeś, kh równe gh jest prawie niemożliwe w akwarium(oznaczałoby brak jakichkolwiek innych soli magnezu i wapnia niż węglany).

Cytat:Domyślam się że może chodzi o NO3 i jeżeli wynosi 0 to według mnie w twoim akwarium nie ma cyklu nitryfikacyjnego, czyli zbiornik nie jest stabilny biologicznie, a to z kolei pociąga za sobą kwestię bakterii w zbiorniku. Fakt, taką wartość NO3 może byśmy i otrzymali przy 100% podmianie wody i pomiarze zaraz po podmianie ale też nie zawszeWink. Pomiary wody robi się przed podmianą wody.
Leszku, NO3 równe 0 jest możliwe do osiągnięcia w znacznie inny sposób. Raczej nie w takich warunkach jak prezentowane w temacie(tutaj raczej błąd testu).
Ja przykładowo miałem zerowe NO3, bo miałem zbyt intensywną denitryfikacje względem obsady(ryby mniej wydalały niż byłoby w stanie akumulować w baniaku). Jest też możliwa w akwarium z bardzo dużą ilością roślin(w tym pływających)- mam tak teraz w 3 akwariach, gdzie prawdopodobnie rzęsa i rogatek "zjadają" całe azotany.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Podziękowania złożone przez:
#9
(18-07-2012, 20:04 PM)Ruki napisał(a): Leszku, NO3 równe 0 jest możliwe do osiągnięcia w znacznie inny sposób. Raczej nie w takich warunkach jak prezentowane w temacie(tutaj raczej błąd testu).
Ja przykładowo miałem zerowe NO3, bo miałem zbyt intensywną denitryfikacje względem obsady(ryby mniej wydalały niż byłoby w stanie akumulować w baniaku). Jest też możliwa w akwarium z bardzo dużą ilością roślin(w tym pływających)- mam tak teraz w 3 akwariach, gdzie prawdopodobnie rzęsa i rogatek "zjadają" całe azotany.

zapytałbym o tą denitryfikację, ale nie chcę tworzyć OTWink. Przy okazji pewnie zapytam o tą zbyt intensywną denitryfikację, bo to dla mnie są to dość ciekawe obsaerwacje.

Fakt, zapomniałem o roślinachBlush. Ja również stosuję rogatka gdzie się da, a szczególnie w zbiornikach z narybkiem. To zresztą moja ulubiona roślinaBig Grin. Z rzęsą również się zgadza, obserwuję tą różnicę z rzęsą i bez niej w swoich mechariachWink
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Podziękowania złożone przez:
#10
...a już miałam utworzyć nowy temat Wink ale chyba się podepnę pod ten.
Jedna z moich nowych Ramirezek w kwarantanniaku właśnie wczoraj wieczorem dostała "popeye" - dziś to oko jest potwornie wysadzone, spuchnięte, jak u teleskopa.

No nic, obserwuję. Na wszelki wypadek zrobię małą podmiankę wody, jutro też. Choć mam rogatka w akwarium, a pomiar azotanów wykazał ok. 10, czyli nie za wiele.

Pytanie w związku z tym: pewnie w takim razie muszę przedłużyć kwarantannę do momentu wyzdrowienia tej małej rybki? (o ile w ogóle wyzdrowieje).

Cholera. Za tydzień-półtora miałam je wpuszczać do akw. ogólnego.

[Obrazek: 250066h.jpg]
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości