• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [260L][Ameryka Środkowa] --> Miodowe i Meeka

#1
Witam,
Po kilku latach posiadania zbiorników roślinnych, nadszedł czas na pielęgnice.
Łupem padły Pielęgnice Miodowe oraz Pielęgnice Meeka.
Dojrzałem do tego, by przedstawić i wystawić pod ocenę swój zbiornik.
Jest to zestaw Juwela Vision 260.
Szczegóły:
*Baniaczek Juwel Vision 260
* filtracja: usunięty ichniejszy filtr (straszny kolos),
* w to miejsce filtr JBL 1501 + dyfuzor
- dyfozor na najmniejszczych obrotach, bo przy tym przepływie znaczny hałas,
- wylot z prawej strony skierowany na przednią szybę pod kątem 45stopni, wlot filtra lewa strona 10cm nad podłożem),
- w JBL'u 3 kosze z keramzytem, prefiltr z oryginału gąbkowy, w środkowym koszu 100g Purigenu.
* EHEIM 1212 Aquaball jako cyrkulator po tylnej ścianie wraz z dyfuzorem
* podłoże: drobny żwir (granulacja 2-3mm)
* kamienie: otoczaki ca. 50kg, parę "płatów"skały łupkowej
* brak grzałki: stabilna temperatura otoczenia, woda 25-26 stopni niezależnie od pory roku.
* oświetlenie 24W T5 - oprawa bryzgoszczelna z firmy Zoolight zamiast standardowego juwelowskiego 2x54 W.
* 4 korzenie (7 kg na sucho): 3 pokaźne, jeden mały

Obsada:
4 x Pielęgnica Miodowa (2 dobrane pary)
4 x Pielęgnica Meeka (2 dobrane pary)
6 x Kirys Spiżowy (operatorzy powierzchni płaskich)
4 x Zbrojnik Niebieski
1 x Ampularia (z uwagi na kolor oraz zachowanie przypomina mi sprzęt do czyszczenia podłóg w marketach)

Zachowania:
Pełna zgoda międzygatunkowa, no może czasem kiryski zostaną przegonione o kilkanaście cm.
Miodowe i Mekki notorycznie składają ikrę, z której z powodzeniem wykluwają się młode.
Niestety z uwagi na brak akwarium tarliskowego młode w konsekwencji giną w pyskach.
Swoją drogą niesamowicie wyglądają na jasnym podłożu młode Meeki.

Obowiązki:
- co sobotę podmiana 25% wody (ca. 60l),
- czyszczenie szyb
- odmulacz
Całość zajmuje do 40 minut.

Karmienie:
* Hikari Cichlid Gold
* Hikari Wafers - uzupełnienie dla kirysków
* Hikari Algae Wafers - uzupełnienie dla zbrojników
* ochotka mrożona
* Spirulina Aquatic Nature - szczególnie P. Miodowe uwielbiają na nią polować, gdy ta pływa po powierzchni

Prąd:
- ca. 0,9 KW/doba

Miłej lektury.



Załączone pliki Miniatury
                           

.jpg   DSC01583.JPG (Rozmiar: 70.34 KB / Pobrań: 828)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ryby super, ładnie wybarwione Wink. Jaką powierzchnię dna mają do dyspozycji ?
Wystrój baniaka ok. jedynie zmieniłbym nieco ustawienie kamieni, bo są ułożone "w piramidkę". Bardziej chaotyczne ułożenie będzie wyglądać naturalniej.
Jakie masz parametry wody ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(20-06-2012, 08:32 AM)Szymon. napisał(a): ...
Obsada:
4 x Pielęgnica Miodowa (2 dobrane pary)
4 x Pielęgnica Meeka (2 dobrane pary)
6 x Kirys Spiżowy (operatorzy powierzchni płaskich)
4 x Zbrojnik Niebieski
1 x Ampularia (z uwagi na kolor oraz zachowanie przypomina mi sprzęt do czyszczenia podłóg w marketach)

Zachowania:
Pełna zgoda międzygatunkowa, no może czasem kiryski zostaną przegonione o kilkanaście cm.
Miodowe i Mekki notorycznie składają ikrę, z której z powodzeniem wykluwają się młode.
Niestety z uwagi na brak akwarium tarliskowego młode w konsekwencji giną w pyskach.
Swoją drogą niesamowicie wyglądają na jasnym podłożu młode Meeki.
...

W życiu bym nie powiedział, że w akwarium o tym litrażu zda egzamin takie zestawienie Idea
Myślę, że kluczowym czynnikiem jest podobna wielkość poszczególnych ryb i stwierdzenie "dobrane pary".
Akwarium bardzo przyjemne i z nietypowym aranżem. Gdyby nie to, że otoczaki są główną składowa nasypu (lepszy byłby jakiś rumosz skalny) wiałbym ważnie, że nurkuję w szwedzkich skalnych jeziorkach (no oczywiście pomijając również ryby Tongue ).
Miła odmiana na Forum Smile
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(20-06-2012, 08:52 AM)grodek napisał(a): Ryby super, ładnie wybarwione Wink. Jaką powierzchnię dna mają do dyspozycji ?
Wystrój baniaka ok. jedynie zmieniłbym nieco ustawienie kamieni, bo są ułożone "w piramidkę". Bardziej chaotyczne ułożenie będzie wyglądać naturalniej.
Jakie masz parametry wody ?

Kamienie są ułożone przy tylnej ścianie, co powoduje, że powierzchnia dna do swobodnej dyspozycji to 120x25(z uwagi na profilowany baniaczek na środku szerokość ca. 30).
Za korzeniami jest prześwit jakieś 13 cm co daje rybom również ściężkę, z której chętnie korzystają. Co do kamieni, zgadzam się, jednak zależało mi na efekcie zabudowy środka, akwarium ma 62 cm wysokości, co trudno sensownie zagospodarować. Parametrów przyznam nie mierzę (nigdy tego nie robiłem ani w roślinnych, ani teraz). Uznaję, że potwierdzeniem jakości wody jest fakt notorycznego wykluwania się młodych.
(20-06-2012, 09:07 AM)K-Pon napisał(a):
(20-06-2012, 08:32 AM)Szymon. napisał(a): ...
Obsada:
4 x Pielęgnica Miodowa (2 dobrane pary)
4 x Pielęgnica Meeka (2 dobrane pary)
6 x Kirys Spiżowy (operatorzy powierzchni płaskich)
4 x Zbrojnik Niebieski
1 x Ampularia (z uwagi na kolor oraz zachowanie przypomina mi sprzęt do czyszczenia podłóg w marketach)

W życiu bym nie powiedział, że w akwarium o tym litrażu zda egzamin takie zestawienie Idea
Myślę, że kluczowym czynnikiem jest podobna wielkość poszczególnych ryb i stwierdzenie "dobrane pary".
Akwarium bardzo przyjemne i z nietypowym aranżem. Gdyby nie to, że otoczaki są główną składowa nasypu (lepszy byłby jakiś rumosz skalny) wiałbym ważnie, że nurkuję w szwedzkich skalnych jeziorkach (no oczywiście pomijając również ryby Tongue ).
Miła odmiana na Forum Smile

Cóż, nikt z nas chyba nigdy nie będzie w stanie powiedzieć, że aktualna wersja jest ostatecznąBig Grin
Dobór obsady był przemyślany pod kątem charakteru i wielkości osobników. Przyznam jednak, że nie sądziłem, iż zarówno P. Miodowa, jak i Meeka to taki Bob Budowniczy przy przystępowaniu do złożenia ikry.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Przepiękne masz te meeki Smile Co do aranżu akwarium to jest oryginalny i pasuje mi do tych ryb Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mi też aranż się podoba, jest taki nietypowy Wink
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
SkanDal i Pawel, cieszę się, że Wam się podoba i aranż znalazł Wasze uznanie. Dzięki!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak dla mnie extra.Tylko że spróbowałbym ten korzeń co jest po lewej stronie włożyć miedzy kamienie,fajnie wyglada taki korzen wyrastajacy z kamieni .A jak te 2 gatunki dogaduja sie gdy są w trakcie tarła?

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(20-06-2012, 21:20 PM)Vieja napisał(a): Jak dla mnie extra.Tylko że spróbowałbym ten korzeń co jest po lewej stronie włożyć miedzy kamienie,fajnie wyglada taki korzen wyrastajacy z kamieni .A jak te 2 gatunki dogaduja sie gdy są w trakcie tarła?

Vieja, ewentualne modyfikacje zapewne nastąpią po jakimś czasie, Dzięki za wskazówkę, w końcu po to dzieli się zdjęciami, aby zyskać inną optykę.

Co do zachowań w okresie tarła - Meeki trzymają się razem, każda para ma swoje kryjówki, Miodowe podobnie. Układ kamieni oraz korzeni rozprasza ewentualną agresywność. Sam jestem zaskoczony taką zgodnością. Oczywiście dochodzi do prężęnia muskułów pomiędzy samcami Meeki, ale to bardziej teatr niż ring. Meeki przed złożeniem ikry strasznie kopią w podłożu, kilogramy żwiru przenoszą z miejsca na miejsce, Miodowe przy nich to nudziarze - tylko skubią kamienie, dopiero po złożeniu ikry przed wykluciem młodych kopią dołek, by tam je skierować , a pisząc precyzyjnie - wyplućBig Grin.
Niezły natomiast jest ubaw jak Ampularia będąc na szybie lub korzeniu osunie się i wpadnie wprost na gromadę młodych. Ich rodzice dosłownie tak nastukają w muszlę, że przez kolejne dni ślimaczyna chowa się po kątach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Gęsto, ale skoro działa, to tylko się cieszyć. Widać że lepiej udało Ci się podzielić terytoria kamieniami niż mnie, ale może to też wynikać z faktu, że masz w akwarium dwa gatunki. Miałeś takie szczęście i kupiłeś po cztery ryby z obudwu gatunków, z których dobrały Ci się pary, czy wcześniej redukowałeś obsadę?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości