• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: hodowla artemii - co wybrać?

#1
Mój pierwszy post, więc witam.

Z racji tego, że założyłem akwarium w którym jest trochę więcej ryb, postanowiłem zacząć hodować artemię jako źródło żywego pokarmu.

Do karmienia będzie ok 35 niewielkich ryb typu Neon Inessa, Bystrzyk, razborki, oraz para pielęgniczek Borelli

Co z doświadczenia polecacie do hodowli:
- gotowy zestaw w formie miski zacienionej, z otworem na środku (firma Hobby Artemie)
- gotowy zestaw jbl Artemio Set
- własna konstrukcja oparta na plastikowej butelce po wodzie

Opcja pierwsza jest stosunkowo tania, nie trzeba napowietrzacza, czyli cisza, ale podobno wydajność słaba (a szkoda byłoby marnować jaja artemii). Z plusów - podobno łatwe odławianie wylęgłych larw, bez skorupek.

Opcja druga: najdroższe rozwiązanie, ale zawiera wszystko łącznie z sitkiem, napowietrzaczem itp. Minusem oprócz ceny jest głośność napowietrzacza. A dużym plusem wydajność, duża ilość % wylęgłych larw.

Opcja trzecia również tania, (tylko brzęczyk i wężyk muszę kupić) wydajność pewnie podobnie dobra jak przy opcji 2, ale z minusów wygląd, głośność napowietrzacza, oraz sposób odławiania.

Co byście polecili, co stosujecie?
Czy ten napowietrzacz faktycznie może przeszkadzać (np w sypialni w nocy)?
Jak wyławiacie wylęgłe larwy (bez skorupek)?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja kupiłem wyłącznie pojemnik JBLa, bez sitka i napowietrzacza. Bardzo go sobie chwalę, kształt gwarantuje dobrą cyrkulację i brak martwych stref.

Co do napowietrzacza to stosuję Aquaelowskie Oxypro. Są ciche, ale spać przy nich nie mogę- dlatego artemię wykluwam w kuchni.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(01-11-2023, 23:55 PM)Ruki napisał(a): Ja kupiłem wyłącznie pojemnik JBLa, bez sitka i napowietrzacza. Bardzo go sobie chwalę, kształt gwarantuje dobrą cyrkulację i brak martwych stref.

Co do napowietrzacza to stosuję Aquaelowskie Oxypro. Są ciche, ale spać przy nich nie mogę- dlatego artemię wykluwam w kuchni.

Chyba zrobię tak samo. Sam pojemnik, do tego cichy napowietrzacz, chyba Tetra APS50, zaworek przeciwzwrotny i może wezmę jeszcze to sitko z jbl-a. 
W sumie cena wyjdzie prawie taka, jak za cały zestaw. No ale skoro ten napowietrzacz z zestawu jest głośny, to Tetra przynajmniej będzie cicha.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jak Ruki napisał. JBL Artemio to jeden z lepszych , osobiście znam tylko jeden lepszy od Artemio. Po za tym sama artemia ma też duże znaczenie , już kilka ich przerabiałem i obecnie używam tylko jednej. Konkretnie to artemia od jednego sprzedawcy z aliexpres. Znajoma tam zamawiała i dała mi trochę jajeczek do wylęgu , jak spróbowałem sam zamówiłem. Jeśli chcesz mieć ciągłość hodowli , pomyśl o przynajmniej dwóch inkubatorach do artemii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Co do jajeczek, to chyba tu na forum wyczytałem, że dobre są te z akwarystyczny24 "Artemix90"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(03-11-2023, 13:26 PM)Nutado napisał(a): Co do jajeczek, to chyba tu na forum wyczytałem, że dobre są te z akwarystyczny24 "Artemix90"

Osobiscie z doswiadczenia wole jajka  Ocean Nitrition niz JBL  . Wyleg o ok. 30 % lepszy wg mnie , innych nie uzywalem . Natomiast do wylegu uzywam zwyklych butelek pet ale zakupilem sitka wlasnie JBL ktore ulatwiaja zycie . Wszystko chyba zalezy co komu sie podoba , gdzie i ile ma miejsca na taka chodowle .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja ostatnio kupiłem jajka artemii od Maćka Koczko(na fb)- jeszcze "mokre", do trzymania w zamrażarce. Wylęg chyba z 99% skuteczności, robi się konsystencja kisielu. Smile

Butelki PET też dobre do wylęgu, ale ja nigdy nie miałem dobrego pomysłu na stojak dla nich. W końcu jak raz mi się wywaliło, rozlało na pół kuchni to się wkurzyłem i po prostu kupiłem ten JBLowski. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Z tego co wyczytałem to jajka artemii w stanie wysuszonym wytrzymują ekstremalne temperatury do około 5 lat , czyli -30 i +60 stopni. Kupowałem z różnych źródeł i jak narazie najtaniej i najlepieszej jakości to ta z aliexspress. Taki paradoks bo niby cena nie świadczy o jakości , a tu jednak jest inaczej biorąc pod uwagę że idzie u mnie tego sporo , a Chińczyk sprzedaje w opakowaniach 425 g. Nadmieniam że najgorszej jakości była z firmy Hobby.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Odświeżę kotleta. Planuję zakup zestawu do hodowli artemii. Czy na rynku pojawiło się coś wartego uwagi, czy zakupić klasyczny, sprawdzony zestaw Jbl artemio set?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nic nowego się nie pojawiło, ja dokupiłem drugi kielich JBLa. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości