• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Propozycja obsady 120l BW

#1
Dzień dobry.
Potrzebuję pomocy przy ustaleniu obsady do BW 80x40x40. Od jakiegoś czasu kopię w internetach i oglądam filmy i zależy mi żeby obsada była możliwie jak najbardziej biotopowa (mimo, że akwarium nie jest - coś na wzór bagien zalewowych Rio Negro, Igarapé do Daracua z maksymalnym syfem i zagraceniem)

- danie główne: Apisto agassiza, cacatuoides, trifasciata, może Dicrossus o ile pasuje do wystroju
- ławica: Paracheirodon axelrodi, Nannostomus beckfordi, Nannostomus marginatus, Carnegiella strigata, Hemigrammus bleheri
- kirysowate - problem nr 1, jakie
- zbrojnikowate - tu jest problem nr 2, bo albo są to giganty, albo występujące w naturze w kamienistym, wartkim nurcie CW. Słabo mi idzie szukanie najmniejszych gatunków z bajor BW...

Parametry wody etc. będą dopasowane pod obsadę.
Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Baniak nie jest zbyt duży, więc albo wybierz Apisto albo zbrojniki- bo niestety w przydennej strefie będzie ciasno.

Jeśli obsada ma być biotopowa dla Rio Negro to ani trifasciaty ani cacatuoides tam nie występują. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za odpowiedź. Jakieś inne propozycje odnośnie moich innych pytań?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Z takim pytaniem jest podwójny problem. Raz taki, że nie wiemy co ci się podoba.

​​​​​Dwa, nie wiemy co możesz kupić.

Idź do sklepu zobacz co jest dostępne, co ci się podoba. Potem napisz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(20-09-2023, 14:16 PM)Arlekin napisał(a): Z takim pytaniem jest podwójny problem. Raz taki, że nie wiemy co ci się podoba.

​​​​​Dwa, nie wiemy co możesz kupić.

Idź do sklepu zobacz co jest dostępne, co ci się podoba. Potem napisz.

Wypisałem część gatunków, które mnie interesują. Z ławicowymi i kirysami problemu z dostępnością nie ma, pełno tego po internecie. Interesuje mnie biotopowe połączenie wymienionych gatunków LUB Wasze propozycje i porady.
Nie znam hodowli i sklepów z Ameryką południową, tu też się chcę rozeznać gdzie warto, gdzie nie warto kupować. Na 90% będę brał z internetu.
Jeszcze może zdjęcia dorzucę, żeby było wiadomo jak to wygląda.

Zalane 16.09
       

Obecnie
       

W każdym razie mam jakiś miesiąc na decyzję, żeby szkło dojrzało i żebym zdążył przed ochłodzeniem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Biotop to zawsze kłopot. Żeby pełny zrealizować, trzeba się naszukać, czy dane ryby występują nie tyle w tej samej rzece, a w dokładnie tej samej lokalizacji.
Jeśli chodzi o mniej dokładne dopasowanie, to można szukać w bazach danych, czy dane ryby występują w tym samym cieku, np. https://www.fishbase.se/trophiceco/FishE...ve_code=63
Ja bym celował w harem Dicrossus i do tego mniej spektakularne rozpraszacze. Moim zdaniem neon czerwony może przyćmić swoim neonem subtelne piękno tych pielęgniczek. W takim akwa widziałbym np. wspomniane przez Ciebie pstrążenice.
Co do kirysków i zbrojków. Nie wiem, czy przy planowanej dużej ilości detrytusu na dnie jest w ogóle sens myśleć o takich sumach - będą rozgrzebywać syfek i raz, że woda będzie zamulona, dwa, że filtr się szybciej będzie zatykał. Więc coś za coś. Jeśli w ogóle, to ze względu na dosyć gęsty aranż, wybrałbym mniejszy gatunek kirysków i to w ilości nie większej jak 10 sztuk.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No właśnie, dotknąłeś tutaj sedna sprawy Smile Inspirowałem się filmami z natury i na każdym z nich widać Dicrossusy, Neony czerwone (i to jest sentyment żony, mi w sumie pasują bardziej bleherki, ale nie wiem czy jest szansa na 2 ławice w takich rozmiarach szkła)

https://www.amazonasmagazine.com/2017/01...rio-negro/

Neony, Dicrossusy, Bleherki, jakieś Apisto... nie widać kirysów, zbrojników (poza 1 koniem)

Co do filtracji to mam hamburga w obudowie pvc na gąbce 38x30 więc o zapychanie się nie martwię. Im więcej syfu tym naturalniej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wybrałbym jedną ławicę. Chyba że drugą będą pstrążenice. Optycznie i zagęszczeniem ryb nie powinno to razić po oczach i po filtrze.

Z kirysków niby C. kanei, czy adolfoi występują w Rio Negro, ale ciężko mi powiedzieć, na jakim odcinku. Trzebaby poszukać.
Może się przydać również strona https://www.gbif.org/

Sumy z Rio Negro wyplute z wyszukiwania:
https://www.planetcatfish.com/common/sea...esults=100
Mam nadzieję, że zapisuje wyszukiwanie przy kopiowaniu linku.

Z ciekawości. Jak często grzebiesz w hamburgu? Ja mam mniejszy syf u swoich Dicro i raz na 2 miesiące muszę płukać gąbkę, żeby filtr się nie zatarł z powodu zbyt niskiego poziomu wody za gąbką.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Myślałem, żeby połączyć Neony czerwone 20+ z Bleherkami ~8-10 szt. dla kontrastu. Carnegiella marthae występuje w Rio Negro co prawda, ale tutaj ta przestrzeń pomiędzy taflą, a szybami nakrywkowymi 15 cm mnie odpycha. Nie planuję pokrywy, tylko szyby jak w przypadku mojej Tanganiki.

Z Hamburgiem nie robię nic jak na razie, bo akwarium zalewałem 7 dni temu. Grzebałem w szkle już ze 4 razy bo cały czas mi coś nie pasuje, czegoś brakuje i na gąbce jest już spora warstwa syfu i torfu to poziom jest jednakowy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
IMHO trochę dużo ryb w toni, no ale to moje zdanie.
Czemu 15 cm luzu dla pstrążenic? Wystarczy w miarę szczelnie przykryć i tylko zabezpieczyć hamburga, wzmocnienia akwarium, żeby się tam nie zablokowały.

Jeszcze zdąży się przytkać. Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości