• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pseudotropheus saulosi

#1
Moje wczesniejsze ryby Smile

Samczyk ze swoimi panienkami Wink
[Obrazek: S7302494.jpg]

[Obrazek: S7302498.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zastanawiałem się jakiś czas temu nad tym gatunkiem. Podziel się swoimi doświadczeniami z tymi rybami Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(08-10-2011, 09:48 AM)Topielec napisał(a): Zastanawiałem się jakiś czas temu nad tym gatunkiem. Podziel się swoimi doświadczeniami z tymi rybami Smile

Witaj Topielec Smile
Zaczalem przygode z tym gatunkiem w 2007r i sa to naprawde swietne ryby.Bardzo milo je wspominam.Z tego mojego haremu powstalo kilka pokolen i setki mlodych ktore sa w akwariach u wielu moich znajomych.
Zaczalem od 7-8 zoltych malenstw i mialem je okolo 1,5 roku.
Rosna z tego co pamietam do jakis 8-10cm samce i troszke mniejsze samiczki.
Z tych maluchow zostal 1 samiec + 3 samiczki w 126l 80x35x45cm.
Oczywiscie te 80cm wystarczylo tylko na jednego samca-bossa i reszte samcow musialem wylowic bo byly zadymy.
Powiedzialbym ze jest to bardziej gatunek agresywny niz to co czasami czyta sie na necie a mianowicie saulosi-lagodny pyszczak.Zreszta kto ma ten gatunek to wie o czym pisze Wink Nieraz czytalem jak samce saulosi robily niezle zadymy w akwariach wielogatunkowych.Jest to zadziorna rybka.
Samce bardzo roznia sie ubarwieniem od samiczek jak widac wiec to jest moim zdaniem na plus.W akwarium wyglada to tak jakbysmy mieli dwa inne gatunki.
Z tego co pamietam to jest to gatunek bardziej roslinozerny niz miesozerny wiec karmilem je 5 dni pokarmem dla roslinozernych ryb + 1 dzien mrozonki + 1 dzien glodowka.
Trzymam sie tego ze "glodna ryba to zdrowa ryba" wiec staram sie ryb nieprzekarmiac.
Moge Ci polecic te ryby z czystym sumieniem.Jesli zagoszcza u Ciebie w baniaku to na pewno sie niezawiedziesz Cool


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Oczywiście każda ryba ma swój charakter, który - obok cech danego gatunku - determinuje jej zachowanie w akwarium. Jednak moje doświadczenie z przedstawianą rybą jest zupełnie inne. Na tle różnych pyszczaków z grupy Mbuna wyróżniała się względną łagodnością. Nie miałem żadnych problemów z agresją trzymając chyba 3 samce w jednym akwarium. Jest jednak jedno "ale" - to akwarium miało 375 l.
Uważam, że takie akwarium (126 l) jest zwyczajnie zbyt małe dla tych ryb, ewentualnie mały harem może w nim jakoś funkcjonować, co pokazuje też relacja peterka.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Na pewno jest roznica w dlugosci akwa 80cm a pewnie 150cm Wink
W akwa 126l utrzymac 3 samce to raczej niemozliwe a w 150cm mozna jak mialo to miejsce u Bernarda i oczywiscie zalezy tez od charakterku ryby.

U mnie taki uklad 1+3 dzialal w akwa bez zarzutu przez jakies 1,5 roku jak pisalem.
Na pewno ryby by mialy wiecej komfortu w wiekszym baniaku ale wydaje mi sie ze takie 80cm to jest naprawde minimum na malutki haremik z jednym samcem.
Oczywiscie to jest tylko moje zdanie i spostrzezenia i nikt nie musi sie z tym zgadzac Smile
Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Półtora roku to długo, więc Twoje spostrzeżenia są już doświadczeniami, które mogą służyć innym - w tym także mnie Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(08-10-2011, 15:59 PM)bernard napisał(a): Półtora roku to długo, więc Twoje spostrzeżenia są już doświadczeniami, które mogą służyć innym - w tym także mnie Smile

Wlasnie o to chodzi Bernard zeby wymieniac sie swoimi doswiadczeniami z innymi milosnikami akwarystyki Wink
Twoje obserwacje tez sa dla mnie ciekawe i pomocne jak i zapewne dla reszty tutaj forumowiczow Smile
Chodz wydaje mi sie ze jeszcze te 1,5 roku to nieduzo... Wink
Moze tak ze 3-4 latka i wtedy mozna powiedziec cos wiecej.
Teraz te ryby co mam staram sie trzymac jak najdluzej u siebie...poznac je lepiej...bardziej zzyc sie z nimi...
Chyba rozumiesz o co mi chodzi? Cool

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cześć Peterek,
A próbowałeś w tym akwarium trzymać demasoni (też niewielka mbuna)? Miałem oba gatunki i jest - wg mnie - duża różnica w agresji wewnątrzgatunkowej. Ważne są też punkty odniesieniaWink.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
to dołączę się do tematu Smile peterek chyba nie będziesz zły

też pływały u mnie swego czasu saulosy w proporcji 4+6 ale w baniaku 500l, samce nigdy nie zrobiły sobie, ani nikomu innemu krzywdy i też zaliczył bym te pyszczaki do mało agresywnych, szczególnie polecane dla początkujących malawistów, brak kłopotów z jakąś wyrafinowaną dietą, pływały u mnie z gatunkami zaliczanymi do tzw. wszystkożernych Smile niestety były tam też gatunki zdecydowanie większe a przy wyjątkowej łapczywości saulosów miało to niestety złe skutki (zdjęcie samca poniżej)
   

jednak panie prowadziły się lepiej
   

no i najmniejsze z rodziny
   

a tak wyglądały męskie zabawy, widać różnicę w wybarwieniu samca alfa i zdominowanych kolegów
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(08-10-2011, 16:54 PM)dator napisał(a): Cześć Peterek,
A próbowałeś w tym akwarium trzymać demasoni (też niewielka mbuna)? Miałem oba gatunki i jest - wg mnie - duża różnica w agresji wewnątrzgatunkowej. Ważne są też punkty odniesieniaWink.

Witaj Dator Smile
Wiem ze demasoni to niezle diabelki i raczej niema co ich porownywac do saulosi Wink
126l to za malo wydaje mi sie dla demasonkow....lepsze 240l ze wzgledu na ich duza agresje wewnatrzgatunkowa.

(08-10-2011, 17:18 PM)filas napisał(a): to dołączę się do tematu Smile peterek chyba nie będziesz zły

Witaj Filas Smile
Oczywiscie ze niebede zly skoro tez chcesz sie podzielic swoja wiedza i doswiadczeniem z nami oraz wkleic takie cudowne fotki swoich ryb Smile
Z tego Panowie co piszecie wynika ze moje saulosi wydawaly mi sie agresywniejsze ze wzgledu na mniejsza powierzchnie akwa niz u Was.
W wiekszych akwariach jest oczywiscie mozliwosc objecia wiekszego terytorium i slabsze ryby maja gdzie ewentualnie uciekac Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości