• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie LED do BW - co wybrać?

#61
A masz może info o współczynniku oddawania barw (Ra) i kącie świecenia? Ciekawy jestem jak przy tym rosły by rośliny?
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#62
Mój ma 120 stopni i Ra=80 marki GTV. Mało wymagające pewnie będą rosły... anubiasy u mnie rosną, ale nurzańcowi już jest pod górkę. Żabienica na ziemi rośnie mi w jakiś znikomych lumenach.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#63
Rafał, dlaczego nurzańcowi pod górkę? Ze względu na mniejszą ilość pasma czerwonego? lumenów spod tych ledów jest chyba wystarczająco.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#64
Nie nie... mimo wszystko jeżeli świecę nad tangą 210lm przy 2,4W to ma prawo tam nic nie rosnąć Wink W CA gdzie nurzaniec sobie słabo radzi roślinami opiekują się trochę C. nanoluteus dodatkowo jakoś niespecjalnie dbam o skierowanie światła tak żeby miały go jak najwięcej. Nie gniją, a to najważniejsze Smile Za to żabienica rośnie w słupie wody 30cm przy ok 90lumenach Big Grin
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#65
Jaką proponowałbyś optymalną wysokość naświetlacza nad taflą wody?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#66
A co myślicie o zastosowaniu tego typu modułów LED http://www.artneon.pl/modu-led-bergmen-b...k-led.html do świetlenia tego baniaka http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3...7#pid55447 ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#67
Moduł w miarę ok, ale nie ma klasy ochronnej IP-65. Trochę bym się obawiał wstawienia go do środowiska o wysokiej wilgotności i narażonego na zachlapanie.
Ew. może jakby go umieścić za jakąś szybką ochronną...
Natomiast będąc u Maskotusa przekonałem się, że te naświetlacze, które on użył, są idealne. Kwestia tylko dobrego ich umiejscowienia względem tafli wody i rozmiarów baniaczka, aby nie oświetlać zbędnie ścian i pokoju dookoła. Światła dają dość, aby obsłużyć BW, a nawet powinny się sprawdzić wg mnie i w CW i innych tego typu.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#68
A ile takich naświetlaczy powinienem zamontować?

Albo w przypadku diod o takich parametrach:
Dioda Power LED 1W
barwa : biała - zimna

If : 350 mA
Vf : 3.2 - 3.6 V
kąt : 140'
jasność : 90 - 100 lm
temperatura barwowa : 6500 - 7000 K

ile diod na 80cm powinienem użyć, zeby akwarium było dobrze ostwietlonie i mikrozoria prawidłowo rosły? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej lczby diod?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#69
Lumenami Smile Wybierz tyle, aby luxy (lumeny * powierzchnia oświetlana) były optymalne dla Twoich wymogów. Możesz porównać te dane z obliczeniami luxów uzyskanych z zalecanego źródła światła (np. świetlówek standardowych - danych szukaj u producenta).

Na baniaczek 80 cm długości użyłbym 2 naświetlaczy (myślę, że dobrym przelicznikiem będzie 1 naświetlacz na każde 0,5m długości baniaczka). A diod LED to nie wiem. Zależy ile potrzebujesz światła. Nie chce mi się teraz liczyć Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#70
Albo jakich diod użyjesz. W wątku Rukiego o regale sporo pisaliśmy o różnych diodach i gotowych modułach CREE
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 7 gości