• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie LED do BW - co wybrać?

#71
Te pierwsze moduły mają za mało lumenów. Normalnie powinien mieć około 90lumenów, a ma 75. Spora strata. Cena pewnie też duża. Poza tym pod pokrywę się nie nadają bez osłony. Nie powiedziane że jakbyś dał szybkę na to żeby zamknąć to czy nie powstałby odpar w środku i potem szybsze zużycie modułów od wilgoci.
Diody o tych parametrach co pokazałeś jako drugie są ok. Tylko też uważaj na wilgoć. Masz linka do nich?
Jeżeli chcesz oświetlić ten baniak to polecam żarówki led na "gwincie" gu10. Najlepiej na diodach COB, ale może być też na zwykłym smd w ilości sztuk 60 na żarówkę. Daj 3 sztuki po 3-4wat. Kolor światła zależny od twoich upodobań. Ciepła jest żółta bardziej, zimna biało niebieska. Musisz jednak czytać jakiej są barwy. Producenci różnie to określają... bywają o barwie zimnej ale temp barwowej 5000k a to jest swiatlo zblizone najbardziej do naturalnego. Hmm co tu Ci powiedziec jeszcze... Potrzebne beda do tego jeszcze oprawki 2zl sztuka, troche kabla, tasma izolacyjna i kostki przylaczeniowe... koszt takiej zarowki to 12zl - najtaniej mozna tak znaleźć. Poza tym są wodoodporne na 110% Big GrinDDDD
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
Link jedynie z allegro http://allegro.pl/lispol-dioda-power-led...75060.html
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
(19-10-2013, 11:55 AM)Grehu napisał(a): Link jedynie z allegro http://allegro.pl/lispol-dioda-power-led...75060.html
Dobra jako dodatek-za jasna barwa/zimna - z ryb (słodkowodnych) robi takie wyblakłe, ale już do tanganiki/malawi jak najbardziej.
Dla mnie to barwa najlepsza to taka w cieniu południa, jaki jest przy brzegach zarośniętych zbiorników.
Zobacz jak wygląda rybcia w świetle latarki/zwykłej/ czy też zachodniego okna.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
Soltarus pisałeś o takich żarówkach: http://cichlidae.pl/attachment.php?aid=11468 ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
Do klimatów z BW nie warto przekraczać 6000K. Ze względu na wzrost fal niebieskich. Taniochy w led nie warto wchodzić często duże rozbieżności.Przy oddawaniu barw i samej eksploatacji.


p.s do klimatu najlepiej wychodzi czasami zwykła żarówka z drutem wolframowym, ew. halogeny.Mysl Minusy znam tak wiem ciepło wytwarzane, przy większym chlapnięciu wodą tendencja w zasadzie 100% w postaci zbicia bańki żarówki.Musi być zawieszona wysoko. Akwaria raczej bez pokrywy (chodź mniejszych akwariach tym przypadku +mniej włączonej grzałki) Obudowy też już zazwyczaj nie przewidują na nie miejsca.
Duży plus jest taki, że to w 100% Ra słonecznego światła. Zazwyczaj 2700-3000K - odpowiednik porannego lub zachodzącego słońca.
Przy czystej "herbacie" wręcz klarownej widok takiego akwarium powala.


Masz to przykład na "liptonie i żarówkach" Oczko

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
Własnie, ciekawe czy ktoś robił porównanie w stopniu oddawania barw przez te nowe LEDy. Wiem, że świetlówki posiadały taki współczynnik - dla dobrych było to 85 a nawet 95. Można porównać oświetlając rybę latarką/zwykła i ledową (cree)/moc podobna acz wielkość nie ;-) - własnie zrobiłem i przy led tak jak mówiłem-ryby wyblakłe takie jakby śluzem pokryte, a w świetle zwykłej -taki nastrojowy klimat a barwy normalne

edit: acz z ta ciepłotą żarówki bym nie przesadzał. Po wielu latach różnych eksperymentow - obecnie HQI z temper.barwową 5600K, acz kombinuje dobrać taki wschód i zachód w postaci LED, ale ciepłych, Jak dla mnie duzy plus HQI ma w stopniowym rozświetlaniu się - fajny klimat, a i ciekawe refleksy na suficie od falującej pow.wody-ciekawy nastrój wprowadzają w pokoju.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
Po porównaniu Noviego coraz bardzie skłaniam się w kierunku rezygnacji z pomysłu z LED-ami. Obecnie i na prezentowanym wcześniej zdjęciu (http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3...7#pid55447) akwarium oświetlam dwiema żarówkami 40W (E14) i efekt wizualny jest bardzo fajny. Tylko o wiele lepiej chyba będzie jak będe miał żródło światła o 6500 K, dlatego raczej skieruje się ku świetlówkom. Skoro przy LED-ach barwy ryb są wyblakłe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#78
Grehu, ja w swoim nowo postawionym baniaku użyłem tych ==> http://allegro.pl/samsung-modul-4-led-56...35114.html modułów, na 80 cm wziąłem 10 (5 z przodu i 5 z tyłu) jest ok, microzoria i żabienca rosną dobrze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#79
A jak z ich wodoszczelnością? Możesz wstawić zdjęcie ukazujące efekt jaki tworzą w akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#80
Moduly em2 sa wodoszczelne i sa Okok
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości