Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
[78L] pierwsze dla pielęgniczek - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje zbiorników (https://cichlidae.pl/forum-24.html)
+---- Dział: Akwaria z pielęgnicami (https://cichlidae.pl/forum-69.html)
+---- Wątek: [78L] pierwsze dla pielęgniczek (/thread-2971.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Killifish - 21-06-2013

Octem kierowca, to sobie możesz zimne nóżki zalać czy jak tam w twoich stronach się na żelatynowe cudo mówi Wink

Pavulon - mieszaj podłoże z wodą w pojemnikach.


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Pavulon - 22-06-2013

Witam, pomiar dziś rano.
Piach- ph 6,6 gh 2 kh 1
Żwir- ph 7,2 gh 3 kh 1
O ile z twardościami nie mam problemów przy odczycie to te odcienie ph troszkę mi krwi psują- dlatego traktowałbym mój odczyt ph jako "w przyblizeniu". Kh ma po pierwszej kropli barwę "przejściową" druga natomiast stabilizuje ją. Co o tym sądzicie? pzdr


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - ziemian - 22-06-2013

Na ile godzin zalałeś próbki ??? I czym, jaką wodą ???


Zmierz dokładnie parametry torfianki i zalej w odpowiedniej proporcji piasek i żwir(w takiej jak masz go w akwarium) czyli tak jak Ty masz to będzie jakieś:
5% żwirku w jednej próbce wody i 8% piasku w drugiej- najlepiej zalej to w słoiku i rób testy po 24h i 48h i wtedy wyjdzie Wink


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Pavulon - 22-06-2013

Test zaczął się wczoraj ok 18. Zalane torfianką ph 5 (może 5,5- kolor taki pośredni) kh i gh 0. Próbki badałem dziś ok 9 czyli po jakiś 15h. Tak jak radził Killifish zamieszałem to wczoraj i dziś rano. Proporcje podłoże-woda są na oko coś jak piszesz. Test robię w kubkach 200 ml.
Po tym co pisałem wychodzi, że żwirek podnosi ph ale i piach podbił ok 1 stopień. Wieczorem znów zmierzę.


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Killifish - 22-06-2013

Nie badamy przy testach podłoża pH, bo aby zrobić poprawnie test, woda musi mieć wyjściowy odczyt: pH 7, KH i GH 0.
To na torfiance było?
Na stacje benzynową albo do marketu po wodę demineralizowaną i na niej rób testy.


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Pavulon - 23-06-2013

No to zaczynamy od początku...
Woda kupiona, zmierzyłem jej parametry i pokazuje ph ok6, gh i kh po pierwszej kropli są jakby bezbarwne a dopiero po drugiej nabierają pełnego koloru docelowego, także przyjmuję, że bliskie zeru.
Jutro po pracy zrobię testy.
Killifish- rozumiem, że ph mam nie mierzyć tylko gh i kh?
Najlepsze jest to, że u mnie nie ma nigdzie piasku do piaskownic w marketach(najbliżej chyba w Szczecinie dostanę). Tak powoli zaczynam znów mysleć od A. borelli bo zanim ja przygotuję wodę dla A. bitaeniata to pewnie już ich nie będzie... albo zima mnie zastanie. pzdr


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Killifish - 23-06-2013

Tak, KH i GH, a po prawdzie samo KH wystarczy.


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Pavulon - 24-06-2013

Witam, badanie po 28 godzinach wykazało, że kh w obu próbkach nie zmieniło się lub zmieniło się niewiele. Po pierwszej kropli są jakby bezbarwne, po drugiej nabierają koloru docelowego, choć jeszcze nie pełnego (taki bladawy trochę). Zobaczymy jak jutro- czy po tym już można wyciągać wnioski?

W akwarium kh mam teraz 4 a ph 7,5- przypomnę, że parę dni temu robiłem dość dużą podmianę na torfiankę o ph ok 4. Po za podłożem nie mam nic co mogłoby podnosić mi ph. Co sądzicie? pzdr


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - ziemian - 24-06-2013

A dobrałeś odpowiednie proporcje podłoże/woda ???

Poczekaj jeszcze i zmierz po 48h, ale jeżeli teraz nie podniosło wcale to raczej bym się tego nie spodziewał Wink

A jakie masz wkłady w filtrze ???

Bo kamieni nie masz żadnych w akwa nie ???


RE: [78L] pierwsze dla pielęgniczek - Pavulon - 24-06-2013

Proporcje dobierałem tak na oko ale starałem się, aby było zbliżone do rzeczywistości. Ciut więcej lub mniej nie wydaje mi się aby miało jakiś wpływ.
W filtrze mam tylko gąbkę. Kamieni brak, ino korzenie, gałęzie, liście, szyszki, kokos i kawałek bambusa, trochę zieleniny i torf w pończosze pod nurzańcem.