• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tanganika z Wiktorią

#1
Witam

Od pewnego czasu zastanawiam się czy możliwe jest połączenie mięsożernej Tanganiki ( Cyphotilapia Frontosa Blue Zaire Tembwe ) z rybami Wiktorii. 
Może ma ktoś jakieś sugestie ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Napewno nie zdechną od takiego łączenia, ale czy to dobry pomysł? Dorosłe frontki karmi się inaczej niż 12/14cm ”hapsy". Te bardziej smukłe mogą być zjedzone, chociaż szansa mała.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Widziałem w akwarium haplochromisy ucięte na pół przez dorosłą frontosę. W nocy mogą na nie polować. 
IMHO nie łączyłbym tych biotopów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Co połączenia biotopów też byłbym za tym aby ich nie łączyć ale trochę brak koloru w akwarium . Co prawda pozostają Cyprochromisy ale to przecież naturalny pokarm Frontos. Co do Wiktorii bardziej chodziło mi o gatunki o podobnej diecie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Frontosa to 30cm rybożerca zdolny zjeść rybę około połowy swojego ciała. W akwarium karmi się je dużym krylem, rybami, krewetkami. Całe podobieństwo pokarmowe z hapsami sprowadza się tutaj do szerokopojętej mięsożerności, a to właściwie żadne podobieństwo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Co do diety Frontos to ma tego świadomość. Zanim moje ryby osiągną takie wymiary to minie "trochę" czasu. Tak więc sądzę że przez pewien okres czasu koegzystencja z innymi gatunkami byłaby bezpieczna.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No tak. Przez pewien czas będzie bezpiecznie. Zresztą, może nawet w ogóle się nic nie wydarzyć. Tak to już jest z pielęgnicami - nie ma nic pewnego. To za tę ich nieprzewidywalność tak je uwielbiamy. Jednak pewne rzeczy są obarczone większym ryzykiem i czasem lepiej odpuścić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Z tego co wiem to "Blue Zaire" to gibberosa a nie frontosa. Ja wiem że pojęcie gatunku w Tanganice czy Wiktorii to specyficzne pojęcie. I może i odrębny gatunek gibberosa został opisany na siłe (MOŻE bo nie znam tematu, nie wiem, nie znam się, nie orientuje się zarobiony jestem) ale jednak wartałoby chyba używać oficjalnych nazw gatunkowych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
To fakt, ale większość znanych firm mających te ryby w ofercie nadal używa nazewnictwa Frontosa. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości