• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada do nowego Malawi 240L

#1
Witam
Od mniej więcej miesiąca jestem już pewny że mój drugi zbiornik to będzie malawi. Jak powiedziało się A to trzeba i B, zbiornik stoi zalany od 2 tyg (startowany na wodzie i częściowo ceramice z działającego akwarium), w tym tygodniu chcę zakupić i wpuścić pyszczaki.
Cały czas waham się co do obsady i tu chciałbym prosić Was o pomoc.
Początkowo miało być 2 gatunkowo, ale po rozmowie z kilkoma hodowcami chyba pójdę w stronę 3 gatunków.
Na chwilę obecną moi faworyci to:
pseudotropheus elongatus mphanga
Metriaclima elongatus chailosi
Metriaclima koningsi (membe deep)
Iodotropheus sprengerae
Psudotropheus saulosi

No i teraz problem... trzeba wybrać trzy gatunki, tak żeby spełnić życzenia żony/dzieci (ma być kolorowo) a jednocześnie nie doprowadzić do nieszczęścia w zbiorniku.

Chyba najbliższy jestem obsadzie mphanga, chailosi, koningsi/spregrerae
A może coś innego w miarę spokojnego byście doradzili?
ga
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bardziej interesuję się rybami z grupy non-mbuna, ale one wymagają większego zbiornika, a przede wszystkim Twoimi wybrańcami są gatunki w grupy mbuna.
Jeśli będzie to Twoje pierwsze akwarium Malawi, ma być kolorowo i ze względu na dzieci relatywnie (to jednak mbuna) niezbyt agresywnie, to proponuję najbardziej sprawdzoną obsadę: 
1/  Chindongo (kiedyś Pseudotropheus) Saulosi
2/  Iodotropheus sprengerae
Na początek po 10sztuk małych rybek. Potem zobaczysz, może trzeci gatunek (może w międzyczasie wzbogacisz wiedzę i sam zdecydujesz).
Pamiętaj, że przy mbunie ryby potrzebują sporo dużych kamieni, w których będą mogły znaleźć kryjówki. Piasek (nie żwirek).
PowodzeniaSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości