• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nie fishroom a regał :)

#1
Siema,
Postanowiłem, że pochwalę się regałem, który od jakiegoś czasu buduję. Długo bo i czasu brak... W każdej większej wolnej chwili coś przy nim dłubię. Teorie i pomysły zmieniały się, całość jego historii możecie prześledzić w tym wątku na warszawskim forum: http://fawa.pl/viewtopic.php?t=25986&start=180
Stąd też będę kopiował swoje opisy Smile

Wymiary samego stelaża, bez obudowy to 131x51x210cm. Wysokość każdej półki to 45cm od góry półki do spodu profilu w półce powyżej. Pomieści on 14 akwariów 45l plus szafkę na dolnej półce na różne szpargały. Planuję zamontować system pół automatycznej podmiany wody, system rozprowadzania powietrza do wszystkich akwariów, akwaria oświetlał będę świetlówkami T8 36W po jednej sztuce na półkę.

Regał będę sukcesywnie budował. Pod koniec roku czeka mnie przeprowadzka więc na razie trafią na niego dotychczasowe akwaria, zamienię tylko dwa zbiorniki 63l na 45l.


Projekt:
   


Stalowe profile zamknięte 30x30x3mm i 20x20x2mm:
   

Różne widoki:
   

   

   

   


Zakładałem i zmierzyłem, że pod każdą półką zmieści się świetlówka 36W, pomyliłem się... zabrakło dosłownie 4mm... Na szczęście młotek 2kg pomógł. Na drugiej zrobiłem 2x18W.

   

   



Wzorem mojej 540l ( http://www.fawa.pl/viewtopic.php?t=13498&start=30 ) postanowiłem zrobić sobie małe centrum zarządzania regałem.

Założenia są prostsze niż w wyżej wspomnianym projekcie. Jeden zegar sterujący oświetleniem w całym regale,3 bezpieczniki jako włączniki do 3 obwodów. Wszystko ma być jak najbardziej ukryte i uporządkowane.
   

- Sklejka docięta na wymiar

- natynkowa skrzynka elektryczna na 6 modułów
- zegar Metron PCm.05 1k
- 3 bezpieczniki 16A
- dwa potrójne gniazda natynkowe
- dwa podwójne gniazda natynkowe- nie ma na zdjęciu
- wtyczka z gniazdkiem- fajna sprawa żeby nie zajmować gniazdka w ścianie [Obrazek: smile.png]
- wtyczki i gniazda- nie przydały się
- kostki łącznikowe
- stare kable z wtyczkami- też się nie przydały
- kątowniki- żeby przymocować panel do regału
- wkręty do drewna 3x16mm
- korytko elektryczne 30x25mm- nie ma na zdjęciu

Wszystko oprócz skrzynki i korytka miałem w swoich zapasach albo wykręciłem ze starego regału lub jak zegar z 540l

Zbliżenie na zegar i bezpieczniki:

   


Podłączony zegar i zmostkowane bezpieczniki:

   


Przymocowane do sklejki i podłączone gniazda:

   


Na miejscu:


   


Zapytacie czemu panel taki mały? A no po to żeby z jego lewej strony zmieścił się sump- serce regału [Obrazek: biggrin.png]


Widok od boku:

   


Ze skrzynki wychodzą 3 przewody

- oświetlenie do sump-a
- oświetlenie regału
- gniazda na półkach
Dwa ostatnie schowane w korycie kablowym. Dzięki temu żaden kabel mi się nie plącze oraz połączenia na kostkach mam schowane przed ewentualną wodą.

Nigdy nie wiadomo co będzie trzeba podłączyć do akwariów za jakiś czas więc postanowiłem zamontować dwa podwójne natynkowe gniazda zamontowane nad akwariami pod półkami:

   

   


Chwilowo do gniazd podłączyłem osprzęt aktualnych akwariów, stąd plątanina kabli w tle.


W garażu czeka już akwarium 100x50x30cm, zostanie przerobione na sump-a. Dzisiaj dzwonił do mnie Święty Mikołaj i mówił, że mój spóźniony prezent już czeka na odbiór. A jest nim pompa o pięknie brzmiącej nazwie: Jebao AC6500. Docelowo ma ruszyć cały obieg wody w regale. Czy da radę? Zobaczymy w praktyce [Obrazek: smile.png]

Zastanawiam się nad niektórymi rozwiązaniami, które chcę zastosować:
1) czy jeden spust wody w każdym akwarium wystarczy? czy może dla bezpieczeństwa dać jeszcze rewizję? Chcę je zamontować z tyłu za hamburgami na całą ścianę.
2) Czy dawać hamburgi w każdym akwarium czy jednak "goły" spływ wody i koło 20l złoża w sump-ie?
3) Chciałem dać podłoże neutralne DENNERLE Nano Gravel Sulawesi black w warstwie 0,5cm ale zastanawiam się nad Benibachi Black Soil po 2 cm w każdym akwarium. Nastawiam się na Carrdiny i może jakieś Tigery.


W następnym odcinku budowa sumpa 100x50x30cm Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Chyba regał nie zrobił furory na forum ale to nic Wink

Odcinek drugi pod tytułem: sump.

Tak ma wyglądać w teorii:

   


Pierwsza komora to komora zrzutu. Tu będzie wpadała woda z akwariów oraz krewetki jeżeli uda im się przejść jakimś cudem przez hamburgi.

Szyba działowa jest 2cm poniżej szyb zbiornika. Dzięki temu jeżeli coś się przytka na dnie woda przeleje się górą do kolejnej komory a nie na podłogę. Odstęp między szybą a dnem wynosi także 2cm.
Druga komora o wymiarach 10x48,8x25cm przeznaczona będzie na media filtracyjne, 12l. Na dole będzie pasek gąbki 45ppi, dzięki niej uciekinierzy z akwariów nie dostaną się dalej. Reszta mediów to pewnie ceramika, pokruszony lignit i sam nie wiem co.
Trzecia komora przeznaczona będzie na... wodę [Obrazek: smile.png] Jej wymiary łącznie z ostatnią komorą to 82x48,8x25cm co daje 100l na podmiany, choć nie do końca. Wymyśliłem sobie, że szkoda całego tego miejsca na same podmiany. Zawsze mogę tam wpuścić odpady selekcyjne albo spróbować małego eksperymentu, ewentualnie trzymać niepotrzebne w danej chwili korzenie, lignity itp. takie tam niby refugium.
Ostatnia to komora pompy, nic wielkiego. Pompa której będę używał ma szerokość 14cm. Postanowiłem ją zrobić troszkę szerszą, 17x48,8x25cm. Od poprzedniej komory jest oddzielona 2 szybami, 5cm i 15cm między, którymi jest przerwa 5cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu w refugium przy podmianach zawsze zostanie 5cm wody a krewety nie wyschną [Obrazek: smile.png] w szczelinę wsadzę pasek gąbki 45ppi. Zmniejszy mi to podmiany o około 15l.
Szyby działowe 6mm.

Tyle teorii a teraz do dzieła [Obrazek: biggrin.png]

Jedynym miejsce gdzie mogłem wygodnie wykonać robotę był blat w kuchni. Odpowiednia wysokość, długość i szerokość. Do tego blisko do lodówki po napoje chłodzące i zagryzkę [Obrazek: wink.png] Dodatkowy plus to okap, który wciągnie cały smród octu.

Kilka rzeczy które będą nam potrzebne:

   

- Silikon

- rozcieńczalnik
- miarka
- taśma malarska
- marker
- ręczniki papierowe
- rękawiczki lateksowe
- dystansy 2 i 5cm

Jakiś czas temu kupiłem używane akwarium o wymiarach 100x50x30cm. Tak się prezentuje, a raczej prezentowało:

   

Wyznaczyłem komory i okleiłem taśmą. Między taśmami zostawiłem przerwę 8mm, dzięki temu spoina będzie estetyczniejsza i mocniejsza. Teoretycznie...

   


Po wyznaczeniu czas na wcześniej przygotowane szybki:

   


48,5x25cm sztuk 2

48,5x5cm sztuk 1
48,8x15cm sztuk 1 (+ jedna gratis)
wszystkie grubości 6mm

   

Co ciekawe kosztowały 32zł, a szlifowanie tylko tych krawędzi, które nie będą zakryte silikonem czyli 6szt kosztowało 25zł... Szybka decyzja: przeszlifuję sam.


Użyłem do tego narzędzia wielofunkcyjnego z kamieniem szlifierskim:

   


Przeszlifowanie wszystkich krawędzi zajęło mi 45minut. Mała porada: kamień w mojej szlifierce porusza się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Żeby nie szarpać krawędzi szybek trzeba szlifować od prawej do lewej strony.


Wszystkie szybki gotowe więc czas na oklejenie je taśmą i odtłuszczenie, chwilę wcześniej odtłuściłem też szyby zbiornika. Ustawiłem dystansy żeby szyba mi się nie przesunęła. Następnie nałożyłem grubą warstwę silikonu na ścianki zbiornika, wsunąłem szybę na miejsce, ustawiłem ją i palcem uformowałem spoinę i usunąłem nadmiar silikonu.
Pierwsza szyba, zamontowana 2 cm poniżej ścian zbiornika i 2cm nad dnem:

   

   

   


Z ciekawości sprawdziłem czy zachowałem odległości:

   

   


Milimetr za dużo, chyba nieźle [Obrazek: smile.png]


Następna w kolejności była ścianka z prawej strony składająca się z 2 szybek. A to dlatego, że pierwszej nie złapał jeszcze silikon i mógłbym ją niechcący przesunąć przy montowaniu drugiej. Sytuacja podobna tylko najpierw dolna szybka a następnie górna. Tym razem żeby było estetyczniej zakleiłem też szybę nad i pod działówkami.

   

   

   


Znowu nieźle, uwierzcie mi na słowo, że i górna i dolna szybka:

   

Następnie ściągnąłem taśmy wokół pierwszej działówki. Za późno niestety i poszarpałem silikon... Trzeba to robić praktycznie od razu po uformowaniu spoiny. Efekt wyszedł niezbyt piękny. Na szczęście sump będzie zamknięty w szafce i nie będzie go widać.


Kolej na drugą od lewej ściankę bo wklejaną jako trzecia [Obrazek: wink.png]:

   

   


Tak wyszło po odklejeniu taśm:


   

   


Po kilku dniach doszedłem do wniosku, że mogę podzielić największą komorę na 3 i dzięki temu będę miał 12 akwariów i 3 komory w sumpie na życie Big Grin. Tak to wyszło:

   


Całość ma napędzać pompa o pięknej nazwie Jebao AC65000:

   

   

Jebao AC-6500, przepływ 6500l, maksymalny poziom podnoszenia 4m, pobór energii 50W


W pudełku poza pompą znajduje się sitko zabezpieczające przed wciągnięciem ryb, dwa przyłącza, dwie uszczelki i instrukcję w języku chińskim i angielskim. Fabrycznie ma wmontowane 4 gumowe stópki. Według opisu producenta można zamontować ją poza wodą. U mnie będzie zanurzona w sump-ie.


Nie mogłem się oprzeć i zalałem sumpa, najpierw z jakąś małą głowicą potem z pompą:

   

   



W następnym odcinku system rozprowadzania powietrza Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Pisz, nie przejmuj się - brak komentarzy to chyba tylko efekt tego że masz wszystko tak ładnie obcykane Okok 

Jeśli dobrze zrozumiałem, to sump będzie obsługiwał wszystkie akwaria na regale?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kurde fajna ta pompa - chyba zrezygnuję z mojego pierwotnego typu WZ250 na rzecz Jebao. Dzięki.

Co do Twojej relacji - super sprawa, a Piotrek ma rację wszystko tak obcykane, że nawet ja zrozumiałem Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja mam te jebao do podmian wody i chodzi aż miło ma bezpiecznik termiczny wiec nie mam obaw że będzie pracować na sucho, jedynie po paru latach wtyczka poszła do wymiany od ciągłego wyciągania z gniazdka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ech pozazdrościć precyzji i estetyki - podziwiam.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zastanawiam się własnie, jak rozwiązać filtrację w nowym akwarium. Szkoda, że nie mam takiego talentuSmile Zazdroszczę. Wygląda nieźle. Nie przeczytałem jeszcze wszystkiego ale chyba nawet rozumiem!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wszyscy czytają. Robota 1 klasa. Nie jedno akwarium jest gorzej posklejane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki Smile


Staram się pisać tak swoje relacje żeby każdy zrozumiał i mógł zaczerpnąć pomysł.

PiotrK, tak wszystkie akwaria po 45l- 12 sztuk, będą podłączone pod tego sumpa. A to po to żeby robić jedną podmianę a nie w każdym zbiorniku osobno. W dodatku będę miał takie same parametry w każdym zbiorniku i bez obaw będę mógł przerzucać krewetki między akwariami bez aklimatyzacji.

Nie pisałem tego wcześniej ale akwaria będą stały bokiem do przodu, na każdej tylnej ścianie będzie znajdował się filtr hamburski a dopiero za nim spływ do sumpa.

Tak to będzie wyglądało:

   

   


Niestety nie umiem dodać linii wymiarowych [Obrazek: icon_biggrin.gif] i źle umieściłem cały przelot- zapomniałem o konstrukcji półki z profilu zamkniętego, teraz przelot na niego wchodzi...


-akwarium wysokie na 30cm
-hamburg grubości 5cm odsunięty od szyby 0 7cm, wysokość 28cm
-przelot odsunięty od szyby zbiornika o 3cm
-rura zaczyna się na wysokości 26cm od dna zbiornika
-zakładany poziom wody 26,5cm
- przeloty zrobione z białych kształtek 1/2" do wody zimnej


Zastanawiam się czy nie lepiej dać przelotów 3/4" i czy nie porobić rewizji na wszelki wypadek. Jak myślicie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Fajnie się patrzy na takie pomysły i realizację. Gratuluję umiejętności posługiwania się tymi wszystkimi narzędziami. Sump o takiej konstrukcji widzę pierwszy raz. Do tej pory we wszystkich woda się przelewała góra dół, a tu będzie lecieć środkiem złóż?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości