• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: zeolit- plusy i minusy

#11
Dlatego dla jasności dodałem info o wodzie Mojego betonu nie rusza w żadną stronę (KH 12 GH 18), a Michał pisał o zmiękczaniu zeolitem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
no możliwe że coś innego wpłynęło na zdrowie moich ryb , lubię mieć coś pod piaskiem dlatego praktyczne w każdym zbiorniku pod piach ładuje torf , tym bardziej że ryby mam z Biotopu SA . kurcze właśnie trapi mnie problem tych starych zbiorników bo to właśnie z nimi mam najwięcej problemu .. każde akwa które ma jakieś półtorej roku zaczyna mi szaleć  .. mimo ze podmianki regularne . no właśnie zastanawiam się czy zeolit nie zaszkodzi np w zbiornikach typu BW , bo z tego co wiem to węgiel aktywny wgl się nie nadaje bo pochłania garbniki i wszystko co się w wodzie znajduje Big Grin ale czy zeolit może nam pochłaniać substancje które chcemy mieć w wodzie w zbiorniku  Z czarnymi wodami :/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Półtorej roku to wcale nie stare akwarium:p
Możesz zdefiniować "zaczyna szaleć" ?
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Tak, zeolit wciąga garbniki i kwasy humusowe. Nie obniżysz zbytnio pH przy nim przez to.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Odnośnie zmiękczania wody przez zeolity zaciekawiło mnie to i popytałem trochę wśród geologów. Sprawa wygląda następująco zeolity to głównie glinokrzemiany i zachodzi tu wymiana jonowa jony Ca odpowiedzialne za twardość wody są pochłaniane z wody i zastępowane obojętnymi dla twardości jonami Al. Czyli zeolity mogą mieć wpływ na spadek twardości wody ale nie jest to proces wydajny więc w kranówkach raczej efekt nie będzie powalający.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Jony glinu Al w kwaśnym środowisku są toksyczny. Chyba zawsze są toksyczne, tylko w zasadowej wodzie się nie rozpuszczają.
pzd
P.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Tylko ze tu zachodzi podmiana jonow Ca na jony Al wiec ich stezenie nie bedzie duze
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Sensej szaleje w ten sposób że ryby tracą kondycje mimo podmian i dobrych parametrów , to ryby dopadają wiciowce , to przyhamowanie wzrostu, to nie podchodzenia do tarła .. wiem że w wodzie odkładają się hormony ale podmianki u mnie są czymś świętym i raz w tygodni są robione systematycznie.  W zbiornikach do roku funkcjonowania gites a w tych starszych wiecznie jakiś problem . woda tak jak by traciła na wartości i była dużo gorsza , dlatego też pomyślałem o zeolicie lub węglu aktywnym żeby w takim zbiorniku włożyć w filtr na 3 tyg żeby pozbyć się świństwa z wody, zrobić taki restart bez restartu , ale to tylko moje takie  kombinowanie i szukanie pomocy dla takich starych zbiorników , co nie znaczy że może to być dobry pomysł dlatego pytam Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Podbijam temat, choć z trochę innej strony.
Są na rynku różne uzdatniacze do wody, pomijam już ich marketing - wiadomo, producent zachwalał będzie. Ale o co mi chodzi: czy środki typu Easy-Life Filter Medium to "zeolit w płynie"? Używał ktoś z Was? Ja od pewnego czasu ten konkretny stosuję i widzę, że roślinom to naprawdę pomaga, przewodności nie podbija - a wręcz zmniejsza, po rybach żadnych skutków ubocznych nie widać, są wesołe i wybarwione, nie wciąga też garbników z liści ketapangu (ostatnio tylko temu źródełku tanin ufam i stosuję). Producent składu nie podaje, pisze, że jest "w pełni naturalny i bez chemikaliów" - czy to może być zeolit?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Zeolit nie może być w płynie bo to mineralna skała ;p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości